بلاگ چشم پزشکی

جراحی لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

by بیماری های چشم, جراحی چشم, جراحی لازک, چشم پزشک, لیزر چشم in آگوست 18, 2017

جراحی لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

آنچه باید در مورد جراحی لیزیک، عوارض و نتایج آن بدانید در مطالب گذشته در سایت کلینیک چشم پزشکی هما تخت نظر دکتر همایونی به مساله  انواع جراحی عیوب انکساری ( لیزیک ، لازک ، اپی لازک ، PRK ) و فواید عمل لیزیک چشم که از آن بی خبر هستید و لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟ و بهترین زمان عمل لیزیک چه زمانی است ؟ و عمل لیزیک چشم چیست ؟ که میتوانید مطالعه کنید با ما همراه باشید.

قرنیه که یک لایه شفاف در قسمت قدامی چشم است حدود 12 میلی متر قطر و 520 میکرون ( نیم میلی متر ) ضخامت دارد .

انحناء و شفافیت این لایه مهمترین عامل تعیین کننده در بینایی هر فرد به حساب می آید . تمام جراحی های رفرکتیو که روی این لایه انجام می شوند علی رغم اینکه بسیار کوتاه و کم درد هستند ، ولی پیچیدگی بسیار زیادی داشته و دقت بالایی را طلب می نمایند .

به همین دلیل برای بیمارن ضروری است قبل و بعد از عمل به طور کامل با چشم پزشک خود هماهنگ بوده و نسبت به دستورات داده شده حساس باشند اگرچه میلیون ها نفر ممکن است از این روش جراحی سود ببرند ولی ممکن است برای بعضی افراد این روش ها مناسب نبوده و منع انجام داشته باشند .

بیماران از نظر نتیجه کار به سه دسته تقسیم می شوند :

بیماران ایده آل

به احتمال زیاد بدون عوارض نتیجه خوبی خواهند گرفت . در مطالعه انجام گرفته در فرانسه در سال 2008 ،بیش از 96 درصد افراد نزدیک بین که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته بودند ، بعد از عمل دارای عیب انکساری در محدوده 1 ± دپیوپتر بودند .

از عمل لیزیک برای رفع چه عیوبی استفاده می شود ؟

لیزیک در ابتدا برای درمان مقادیر بالای نزدیک بینی به کار رفت ولی به دلایل مختلف از جمله کم بودن احساس درد و ناراحتی بیمار ، تسریع در ترمیم زخم ، بهبود سریع دید ، کدورت مختصر قرنیه و قابلیت پیش بینی نتیجه عمل ، امروزه عمل لیزیک برای اصلاح بسیاری از انواع عیوب انکساری مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

 

جراحی لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

 

 

نزدیک بینی :

اگرچه لیزیک برای نزدیک بینی بین 1- تا 30- دیوپتر استفاده شده است ولی بهترین نتایج با قابلیت پیش بینی بالا در محدوده 1- تا 8- به دست می آید . در موارد شدید هم بهبود بینایی و هم عوارض عمل جراحی غیر قابل پیش بینی است . در موارد نزدیک بینی بالا روش های بهتری نیز موجود است که در ادامه به آن اشاره خواهیم شد .

دوربینی :

در حال حاظر برای اصلاح دوربینی بین 1+ تا 4+ قابل استفاده است . اصلاح دور بینی به وسیله لیزر اگسایمر چندان مطمئن و موثر نبوده و برنامه ریزی های بهتر ablation مورد نیاز است .

 

آستیگماتیسم :

در حال حاظر لیزر اگسایمر برای اصلاح آستیگماتیسم همراه نزدیک بینی و دوربینی مورد استفاده قرار می گیرد .اصلاح آستیگماتیسم در بسیاریاز دستگاه های لیزر در محدوده 5/0- تا 6- دیوپتر قابل استفاده است .

راه پیشگیری از ایجاد عوارض ، بررسی قبل از جراحی و تعیین موارد غیر ایده آل است . مهمترین عامل در موفقیت عمل جراحی لیزیک و سایر روش های جراحی رفرکتیو انتخاب صحیح بیمار است.

بسیار مهم است که اگر بیماران کاندید مناسبی برای عمل جراحی نیستند از اصرار بیش از حد به چشم پزشکان برای عمل جراحی بپرهیزند . زیرا عوارض عمل در صورت بروز می تواند تهدید کننده بینایی فرد باشد .

در بسیاری از موارد انتظارات بیماران ، بیش از حد و غیر واقعی است .
کاندید عمل جراحی باید بداند که جراحی رفرکتیو کاملاً بی نقص نیست و عیب انکساری پلانو ( شماره صفر ) بدون عینک بعد از عمل ممکن است حاصل نشود .

 

 

هدف از عمل رفرکتیو ، کاهش وابستگی فرد به عینک یا لنز تماسی است . قبل از عمل لیزیک باید اطمینان حاصل شود که عیب انکساری بیمار در عرض 12 ماه قبل از مراجعه بیش از 5 % دیوپتر تغییر نکرده باشد .

ثابت شدن عیب انکساری معمولاً بعد از 18 سالگی اتفاق می افتد . پس بهتر است افراد تا 18 سالگی برای انجام عمل جراحی رفرکتیو برنامه ریزی نکنند .

مواردی که در آنها احتمال بروز عوارض زیاد است و مواردی که نباید در آنها جراحی انجام شود عبارتند از :

بیماریهای عمومی :

پزشک در مورد سلامت عمومی و مصرف داروها سئوال خواهد کرد . وجود برخی بیماریها باعث منفی شدن عمل جراحی شده و برخی دیگر عمل را به تاخیر می اندازد . در مورد بیماری های شایع مانند پرفشاری و قند خون ، پزشک تصمیم گیری خواهد کرد .

در صورتی که تغییرات نورگ زایی در شبکیه به دنبال این بیماری ها ایجاد شده باشد ، انجام عمل جراحی رفرکتیو گزینه مناسبی برای بیماران نیست . بر اساس مطالعات ، بروز عوارض مربوط به قرنیه در بیماران مبتلا به دیابت شایع تر از افراد معمول است .

افرادی که مبتلا به بیماری های رماتیسمی هستند ، تنها در صورتی که بیماری آنها به طور کامل تحت کنترل است می توانند برای انجام عمل جراحی رفرکتیو برنامه ریزی کنند .

حاملگی و شیر دهی :

خانم ها در دوران حاملگی و شیردهی دچار تغییرات هورمونی می شوند . این مسئله ممکن است نتیجه عمل را غیر قابل پیش بینی نماید . در این موارد بهتر است تا 3 ماه بعد از خاتمه بارداری برای انجام عمل جراحی رفرکتیو برنامه ریزی صورت نگیرد .

 

 

جراحی لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

 

بیماری های همراه چشمی :

افرادی که مبتلا به بیماریهای چشمی مانند : تنبلی چشم ، آب سیاه یا گلوکم ، خشکی بیش از حد چشم ، نامنظمی سطح قرینه هستند حتماً باید به طور کامل نسبت به شرایط چشمی خود آگاه باشند و برای انجام عمل جراحی رفرکتیو تنها در صورت صلاحدید چشم پزشک برنامه ریزی نمایند .

معاینات قبل از عمل لیزیک :

معاینه کامل بالینی قبل از عمل جراحی رفرکتیو اهمیت بسیار زیادی دارد . تعیین حداکثر حدت بینایی اصلاح شده ، قبل از عمل ، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است . معاینه لایه اشکی ، سطح قرنیه و ضخامت آن در انتخاب نوع عمل رفرکتیو نقش تعیین کننده ای دارد .

یکی از پارامترهای مهم که در ایجاد عوارض بعد از عمل می تواند مهم باشد ، اندازه مردمک است . اگر قطر مردمک زیاد باشد ، بیماران بعد از عمل دچار پخش نور ( glare ) سایه دار بودن تصاویر می شوند که برایشان بسیار آزار دهنده است .

معاینه شبکیه به خصوص در افراد نزدیک بین از اهمیت زیادی برخوردار است با توجه به اینکه احتمال وجود سوراخ شبکیه در این افراد بیشتر است حتماً باید شبکیه به طور کامل معاینه شود .

گاهی چشم پزشک قبل از انجام جراحی رفرکتیو اقدام به لیزر اطراف سوراخ های شبکیه می نماید تا احتمال پارگی شبکیه بعد از عمل را کاهش دهد .

بیماران باید بدانند که علی رغم درمان مشکل انکساری ، از نظر شبکیه و سایر اقدامات چشمی کماکان باید زیر نظر چشم پزشک باشند .

توپوگرافی قرنیه که به روش های مختلف انجام می شود نا منظمی های سطحی قرنیه و انحناء آن را بررسی می کند . به کمک این وسیله جراح میزان و محل ablation را بررسی می کند .

گاهی به علت نا منظمی های بیش از حد قرنیه ، جراحی رفرکتیو به طور کلی منفی می شود .

 

 

 

آزمایش دیگری که دارای اهمیت است ( به خصوص در انتخاب نوع عمل جراحی رفرکتیو ) ، پاکی متری با تعیین ضخامت قرنیه است در قرنیه نازک بهتر است از روش های لیزری سطحی به غیر از لیزیک ( LASEK، PRK )استفاده شود .

در مواردی که قرنیه بسیار نازک است بهتر است از روش های غیر لیزری مثل کاشت لنزهای داخل چشمی یا phakic IOL استفاده شود

 

منبع : کتاب بیماری های چشم به زبان ساده