جراحی شبکیه چشم

جراحی شبکیه چشم Retina

چشم هر انسانی تشکیل شده از لایه ای حساس به نورهای خارجی است که توسط شبکیه چشم سطح داخلی آن پوشانیده شده است. اجسام و در واقع دنیای بیرونی بوسیله دو بخش از چشم به نام های قرنیه و عدسی روی شبکیه تابیده می گردد. به مانند دوربین عکاسی یا فیلم برداری که تصاویر خارجی بر روی آن تابیده و ضبط می شود. 

شبکیه چشم به علل گوناگون مانند کهولت سن، مبتلا شدن به انواع بیماری ها و عفونت های چشمی، عوامل ژنیتیکی دچار مشکلاتی می شوند و به همین دلیل نمی تواند ارتباط مناسبی با محیط خارجی خود برقرار نماید و تصاویر ارسال شده بر روی آن به شکل صحیحی قرارنمی گیرند و این مشکلات سبب می شوند چشم تاحد و مرز کورشدن پیش برود.

جراحی شبکیه چشم Retina

ساختار و عملکرد شبکیه چشم

شبکیه چشم ترکیب شده از سلول های گیرنده نور که از تصاویر و اشیاء خارجی ساطع و تابیده می شود و رشته های نورون است. قطری درحدود 5/0 میلیمتر دارد و 75 % مساحت کره چشم را به خود اختصاص داده است.

سلول های گیرنده نور جریان های الکترومغناطیسی را به پیام های عصبی تبدیل کرده و آنها را بوسیله عصب های بینایی به لب پس سری رسانیده تا مغز بتواند آنها را به تصاویر واقعی تبدیل نماید. سلول های گیرنده نور به دو شکل مخروطی که عهده دار دیدن رنگ های در نور زیاد و استوانه ای برای نورهای باشدت کمتر می باشد.   

نقطه یا محلی که عصب بینایی از شبکیه خارج می شود را نقطه کور می گویند و اصطلاح لکه زرد شبکیه در راستا و امتداد محور نوری کره چشم قراردارد که باعث افزایش دقت و تیزبینی در دیدن می شود. در هر شبکیه 5 لایه نورون سلول های عصبی وجود دارد که عبارتند از: سلول های عقده ای، آماکرین، دو قطبی، افقی و گیرنده نور که این سلول ها شامل مخروطی و استوانه ای هستند.

بیماری های شبکیه چشم

شبکیه چشم عمده اکسیژن و مواد مغذی خود را ازطریق قسمت مشیمیه یا کوروئید دریافت می کند که دورتا دور شبکیه را احاطه کرده اند. با ایجاد و بروز اختلال در عملکرد مشیمیه که به دلیل کمبود اکسیژن و مواد مغذی بوجود می آید، شبکیه نیز دچار مشکل شده و درنتیجه شخص دچار مشکلات در میزان و نحوه بینائی می گردد.

retina surgery

انواع بیماری های شبکیه چشم 

شبکیه چشم به علل گوناگون مانند ژنتیک، دیابت، اصابت ضربه، تغذیه نامناسب که معمولاً به علت رژیم های غذایی غیرعلمی صورت می گیرد، مصرف داروهای خودسرانه، قرارگرفتن در معرض تابش مستقیم نورهای شدید و مخصوصاً نورخورشید و کهولت سن، دچار بیماری می شود که البته چنانچه به موقع اقدام شود تمامی آنها قابل علاج و درمان کامل و قطعی هستند.

از انواع بیماری های مهم شبکیه می توان به 6 نوع اشاره کرد: سوراخ شدن، جداشدن، خونریزی، بیماری های ژنیتیکی و ارثی، رتینوپاتی دیابتی، دژنراسیون متأثر از سن ماکولا.

پارگی یا جدا شدن شبکیه چشم 

از مواردی که نسبت به سایر بیماری های شبکیه آمار بیشتری را به خود اختصاص داده پارگی یا جداشدن شبکیه چشم است. درواقع این عارضه همان جداشدن لایه عصبی از لایه های رنگدانه دار شبکیه است. چنانچه این موضوع صورت پذیرد ارتباط شبکیه با سایر بخش های چشم قطع شده و چنانچه درمان نشود به مرور زمان شدت می یابد و منجر به نابینائی کامل می گردد.

برای درمان پارگی شبکیه مؤثرترین روش جراحی ازطریق جراحی توسط لیزر، انجماد، باکل اسکلرا و ویترکتومی. برای مدت زمان جراحی باتوجه به شدت عارضه و شیوه جراحی نمی توان زمان و وقت مشخصی را اعلام کرد ولی آنچه که در این خصوص بسیار اهمیت دارد پیگیری ها و مراقبت های بعداز جراحی است.

جراحی جدا شدن شبکیه
جراحی شبکیه

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه چشم

جراحی شبکیه چشم را در اصطلاح جراحی رتین می گویند که عموماً به دلیل جداشدن لایه عصبی و حسی از لایه های زیرین به انجام می رسد که نتیجه آن می بایست چسبیدن دولایه به همدیگر است.

یکی از موارد مهم پس از جراحی مراقبت از برخورد ضربه است که حدفاصل 14 تا 21 روز تا بهبودی کامل می بایست صورت پذیرد. برای اینکار بالخصوص در شب و زمان استراحت و خواب، استفاده از محافظی به نام شیلد یا چشم بند می باشد. محافظ های چشمی قابلیت شستشو دارند ولی بعداز شستشو مراقبت فرمائید قبل از استفاده کاملاً خشک شود تا از نفوذ آب و رطوبت به چشم جلوگیری گردد.

از دیگر موارد مهم بعداز جراحی شبکیه نحوه صحیح خوابیدن است. در این خصوص وضعیت قرارگرفتن سر بر روی بالش و میزان فشار وارده در نقطه و محل جراحی بسیار اهمیت دارد. بدین جهت به نکاتی که پزشک جراح توصیه می کند باید توجه کامل نمود.

ترشحات چشمی بعد از جراحی شبکیه 

بعداز عمل جراحی، چشم و اطراف آن تا چند روز متورم خواهد بود و مخصوصاً پس از خواب های شبانه و طولانی چشم دچار ترشحات چسبناک و خونابه خواهد شد. برای پاکیزه کردن و رفع این ترشحات فقط از قطره کلرامفتیل یا قطره سرم فیزیولوژی باید استفاده کرد.

برای اینکار مقداری از قطره یا سرم را به نرمی روی مواد ترشح شده بمالید. پس از مدت کوتاهی این مواد چسبناک نرم می شوند، سپس بوسیله پنبه یا گاز استریل آغشته به سرم یا قطره با دقت و به نرمی مواد را پاک نمایید. در روزهای اولیه پاک کردن ترشحات را با حوصله کامل انجام دهید تا محل موردنظر دچار خراشیدگی یا التهاب نشود.

داروهای مورد استفاده پس از جراحی شبکیه 

پس از انجام جراحی شبکیه به مدت 7 تا 10 روز برای تخفیف و کاهش درد محل جراحی شده و جلوگیری از عفونت توسط پزشک قرص های مسکن و ضدالتهاب و در پاره ای از موارد کورتون تجویز می شود.

استفاده از قطره های چشمی نیز اهمیت دارد که باتوجه به شدت عارضه بین یک تا دو ماه طبق نظر پزشک می بایست استفاده شود.

استحمام، رژیم غذایی، مواد آرایشی پس از جراحی شبکیه

در زمان استحمام و مخصوصاً در روزهای اولیه از شستن سر و صورت خودداری نمائید و فقط به استحمام بدن کفایت نمائید. درمورد مواد غذایی به غیراز مواد بسیار محرک که باعث عطسه و آبریزش مثل فلفل می شود رژیم خاصی نیاز نیست. درخصوص استفاده از مواد آرایشی که مربوط به چشم و نواحی اطراف چشم می شود بهتر است تا بهبودی کامل مراقبت شده و استفاده نشود.

هزینه های مربوط به جراحی شبکیه چشم

درمورد مقدار هزینه جراحی شبکیه چشم نمی توان مبلغ مشخصی را اعلام کرد چون این موضوع به عوامل بسیاری بستگی دارد که هرکدام دارای تغییرات دائمی هستند.

دقت لازم در انتخاب جراح شبکیه  چشم

تا اینجا متوجه شدیم که عمل جراحی و پزشک متخصصی که عهده دار این امر مهم است چه مقدار اهمیت دارد و چنانچه کوتاهی یا قصوری صورت گیرد چه بسا شخص برای همیشه از نعمت بینایی محروم گردد، به همین جهت توصیه می شود قبل از هر کاری اقدام به مطالعه و تحقیقات کامل نمائید.

مراجعه به سایت های معتبر تخصصی که تحت نظارت کلینیک های فوق تخصصی چشم پزشکی به ارائه مطالب مربوطه می پردازند و نیز مشاوران به صورت شفاهی پاسخگوی تمامی پرسش ها می باشند.

سایت کلینیک تخصصی چشم پزشکی هما با کادری مجرب و با داشتن سالیان بسیار تجربیات عملی و تحقیقاتی و با دراختیار داشتن امکانات و وتجهیزات روزآمد و پیشرفته می تواند اطلاعات جامع و کاملی را دراختیارتان بگذارد.

کلام آخر 

چنانچه شاهد نقص در دیدجانبی خود، ضعیف شدن میزان بینایی، دیدن لکه های به اصطلاح شناور یا تارهای عنکبوتی شکل و یا تاری دید در خطوط مستقیم موج دار شدید حتماً در اسرع وقت جهت چکاپ و معاینه به متخصص چشم پزشک مراجعه فرمائید تا قبل از شدت ضایعه پیش آمده اقدام به درمان نمائید.