بلاگ چشم پزشکی

همه چیز درباره دیابت و شبکیه چشم ( بخش دوم )

by بیماری های چشم, شبکیه چشم in جولای 9, 2017

همه چیز درباره دیابت و شبکیه چشم ( بخش دوم ) شامل بخش بعدی است که قبل تر در سایت کلینیک چشم پزشکی هما به آن پرداختیم لطفا با ما همراه باشید.

رتینوپاتی دیابتی چگونه تشخیص داده می شود ؟

رتینوپاتی دیابتی طی معاینه کامل چشمی توسط چشم پزشک طی معاینات زیر تشخیص داده می شود :

1- آزمایشات شدت بینایی (بینایی سنجی ) :

در این آزمایش، شدت بینایی فرد به کمک جدول های خاصی در فواصل مختلف سنجیده می شود .

2- گشاد کردن مردمک و افتالموسکوپی :

ابتدا چند قطره متسع کننده (گشاد کننده ) به داخل چشم فرد ریخته می شود و سپس چشم پزشک با استفاده از عدسی ها و ابزارهای دقیق، شبکیه را معاینه می کند و بدین طریق می تواند ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی را تشخیص دهد .

3- تونومتری (اندازه گیری فشار چشم):

در این روش فشار داخل چشم اندازه گیری می شود بالا بودن فشار چشم علامت احتمالی ابتلا به آب سیاه (گلوکم) است که در افراد دیابتی بسیار شایع است.

4- عکسبرداری شبکیه (فلورسین آنژیوگرافی ) :

در این روش، ماده رنگی خاصی به بیمار تزریق می شود ، این ماده در حین گردش خون در عروق خونی شبکیه چشم  نیز جریان می یابد و عکسبرداری از این عروق می تواند اختلالات احتمالی عروق خونی شبکیه را نشان دهد.

همه چیز درباره دیابت و شبکیه چشم ( بخش دوم )

نشانه های ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی چیست؟

  • عروق خونی نشت کننده
  • رسوب ذرات چربی در شبکیه
  • تورم شبکیه (تورم لکه زرد)
  • بافت عصبی آسیب دیده
  • عروق زایی و تغییرات در عروق خونی شبکیه

آیا رتینوپاتی دیابتی درمان می شود؟

مهمترین عامل برای امکان درمان رتینوپاتی دیابتی، توجه به اقدام سریع به موقع بیمار جهت درمان است زیرا زمانی می شود به بینایی بیمار کمک کرد که آسیب شدیدی به شبکیه بیمار مبتلا به رتینوپاتی دیابتی وارد نشده باشد. اگر بیمار به موقع جهت درمان به چشم پزشک مراجعه کند معمولاً در 90 درصد بیماران شانس تثبیت بینایی و عدم کاهش هرچه بیشتر آن وجود دارد. از دو روش لیزر درمانی و جراحی ویترکتومی برای درمان رتینوپاتی دیابتی استفاده می کنند. نکته قابل یادآوری این است که بیماران باید توجه داشته باشند که این روش های درمانی تنها به ثابت ماندن و حفظ بینایی موجود و فعلی بیمار کمک می‌کنند و غالباً نمی توانند در بازگرداندن بینایی از دست رفته خیلی موثر باشند.

درمان رتینوپاتی دیابتی :

الفلیزردرمانی موضعی (focal laser treatment  ) :

اگر گروه یا دسته کوچکی از عروق شبکیه دچار خونریزی و نشت شود بوسیله لیزر موضعی برای توقف خونریزی وکاهش تورم شبکیه (ناحیه ماکولا) استفاده می شود. انجام به موقع لیزر می تواند اختلالات بینایی ناشی از تورم لکه زرد را به نصف کاهش دهد. در برخی از بیماران ممکن است لازم باشد جهت کنترل نشت مایع از عروق خونی، چند بار عمل لیزر انجام شود.در روش لیزر درمانی موضعی با تاباندن پرتوهای با انرژی بسیار زیاد، عروق خونی نشت کننده، بسته می‌شوند و خونریزی عروق شبکیه متوقف می شود. اما چون ناحیه ای کوچک از شبکیه تحت لیزر قرار می گیرد تاثیر ملموسی در میزان بینایی قابل مشاهده نیست .مجدداً خاطر نشان می گردد که لیزر درمانی کمک به تثبیت بینایی موجود می کند و از افزایش اختلالات بینایی افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی و تورم ماکولا می‌کاهد اما لیزر نمی تواند بینایی گذشته را باز گرداند.

ب- لیزر درمانی کلی ( Scatter Laser treatment ) :

هنگامی که بیمار در مرحله رتینوپاتی پیشرونده باشد از لیزر درمانی کلی به جای لیزر درمانی موضعی استفاده می شود. در این روش صدها سوختگی لیزری در مناطقی به دور از مرکز شبکیه ایجاد می کنند تا عروق خونی نیز طبیعی منقبض شوند.در حالت رتینوپاتی دیابتی پیشرونده، احتمال خونریزی جدید زیاد است. به همین علت، گاهی لازم است

برای درمان فرد ، چندین نوبت از این نوع لیزر را استفاده کرد. لیزر درمانی کلی شبکیه مانع از ایجاد عوامل تشکیل دهنده عروق خونی جدید در شبکیه می شود و باعث می شود تا عروق خونی جدید کوچک شده و از بین بروند. در این روش چون بخش بیشتری از شبکیه تحت اشعه لیزر قرار می‌گیرد توانایی بینایی فرد ملموس خواهد بود اما ممکن است مقداری از بینایی جانبی(بینایی محیطی) بیمار از بین برود.

بیمار باید توجه داشته باشد که از بین رفتن دید محیطی (جانبی ) بهتر از این است که کل بینایی به خطر بیفتد. لذا نباید در انجام درمان از طریق لیزر تردیدی به خود راه دهد زیرا اگر درمان لیزری را انجام ندهد عروق خونی جدید شبکیه افزایش یافته و با ایجاد خونریزی، تاری دید و کاهش بینایی تشدید می شود.

همه چیز درباره دیابت و شبکیه چشم ( بخش دوم )

همه چیز درباره دیابت و شبکیه چشم ( بخش دوم )

آیا لیزر درمانی عوارضی هم دارد؟

لیزر درمانی شبکیه در بیماران دیابتی ممکن است باعث کاهش دید جانبی، کاهش دید شب، کاهش قدرت تطابق، حساسیت به نورخورشید و کاهش تمایز رنگها شود اما همه این احتمالات و عوارض عنوان شده دلیلی بر خودداری بیمار از انجام لیزر درمانی نیست زیرا در صورت عدم موافقت بیمار با لیزر درمانی ممکن است کل بینایی بیمار در خطر از دست رفتن قرار بگیرد.

آیا لیزر درمانی درد دارد؟

در هنگام لیزر درمانی، درد بسیار کمی در چشم احساس می شود که قابل تحمل بوده و در صورت نیاز میتوان از داروهای مسکن استفاده کرد.

  • ویترکتومی (جراحی ویتره) :

اگر مقدار خون زیادی برای مدت طولانی (حداقل 6 ماه) در زجاجیه وجود داشته باشد که برطرف نشود بهجای لیزر درمانی از جراحی ویترکتومی (جراحی ویتره) استفاده می‌کنند.در جراحی ویترکتومی زجاجیه کدر شده برداشته می شود و یک محلول سرم نمکی، جانشین آن می شود .ویترکتومی می تواند با بیهوشی عمومی و موضعی انجام شود اما در ایران بیشتر از بیهوشی عمومی استفادهمی کنند. 

افراد دیابتی بهتر است برای حفظ بینایی چه کاری انجام دهند؟

تشخیص و درمان به موقع و زود هنگام، بهترین راه کنترل عوارض ناشی از بیماری های چشمی مرتبط با دیابت است. میزان ابتلا به آب مروارید و آب سیاه (گلوکم) درافراد دیابتی تقریباً دو برابر افراد عادی است.افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی باید بیشتر و درفاصله های زمانی کوتاه تری نسبت به افراد نرمال، به چشم پزشک مراجعه کنند.
همواره توصیه کلینیک هما به مدیریت دکتر منصور همایونی این بوده است که حضور مراجعین محترم جهت کنترل و آگاهی از سلامت چشمی بسیار بهتر و رضایت بخش تر از مراجعه جهت درمان است. پس با انجام معاینات دوره ای و منظم، برای سلامت چشم هایتان اهمیت قائل شوید.