بلاگ چشم پزشکی

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

by بیماری های چشم in ژوئن 17, 2016

رتینوپاتی دیابتی

ما در کلینیک هما و در این مطلب قرار است درباره رتینوپاتی دیابتی توضیحاتی ارائه  گردد . عوارض دیابت در اشخاص مبتلا  منجر به بروز گروهی از اختلالات چشمی می شود که باعث کاهش شدید بینایی ویا بعضاً نابینایی محض می گردد که به آنها بیماری های چشم دیابتیک گفته می شود.

این بیماری ها عبارتند از:

  • رتینوپاتی دیابتی
  • گلوکوم (آب سیاه)
  • آب مروارید (کاتاراکت)

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

 این بیماری فراگیرترین عارضه چشم دیابتیک بوده و تغییر عروق خونی شبکیه را شامل می شود.این بیماری باعث آسیب عروق شبکیه و نشت مایع از آنها و یا رشد عروق خونی غیر طبیعی در شبکیه می شود.معمولا رتینوپاتی دیابتی هر دو چشم را با مشکل مواجه می کند و به مرور زمان ، بینایی فرد را از بین می برد.این بیماری دارای چهار مرحله می باشد که اثرات آن در مراحل اولیه ضعیف بوده و باعث گشاد شدن عروق شبکیه می شود.در حالت های پیشرفته این بیماری ، عروق خونی طبیعی شبکیه مسدود شده و عروق خونی غیر طبیعی جدید و شکننده ایجاد می شوند.افزایش این عروق در سطح شبکیه و مایع زجاجیه باعث خونریزی ، کاهش بینایی شدید و نهایتاً نا بینایی بیمار می گردد.

 

دلایل از دست دادن بینایی در اشخاص مبتلا به رتینوپاتی دیابتی 

1- در مرحله پیشرفته بیماری ، عروق خونی غیر طبیعی و شکننده ایجاد شده ، منجر به  خونریزی و  بینایی شخص با تجمع خون در چشم کاهش می یابد.

2-تورم مرکز ماکولا (مسئول دید ظریف چشم) به دلیل خروج مایع از عروق شکننده غیرطبیعی نیز ، منجر به تاری و کاهش بینایی می شودکه البته این حالت در مراحل حاد این بیماری اتفاق می افتد.

ابتلا به بیماری رتینوپاتی دیابتی چه افرادی را تهدید می کند؟

کلیه افراد دیابتی نوع یک و دو در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند .معمولا نفوذ این بیماری در افراد دیابتی با سابقه بیش از 5 سال ، محتمل تر می باشد.بیماران دیابتی باردار جهت جلوگیری از اختلالات ناشی از این بیماری، حتماً جهت معاینه به چشم پزشک مراجعه نمایند.بهترین راه پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی ، معاینه های منظم و سالانه و بهره گیری از دستورات و رهنمود های چشم پزشک می باشد.

علائم و نشانه های بیماری رتینوپاتی دیابتی 

آیا رتینوپاتی دیابتی علائمی دارد؟

غالباً در ابتدای بیماری هیچ نشانه ای وجود ندارد به همین دلیل می بایست معاینه ی چشم پزشکی حداقل  به صورت سالانه انجام شود.یکی از علائم رتینوپاتی دیابتی تاری دید می باشد که با تورم ماکولا ایجاد می شود  ، اگر عروق خونی روی سطح شبکیه افزایش پیدا کند و منجر به خونریزی شود بینایی دچار اختلال خواهد شد.

خونریزی رتینوپاتی دیابتی  پیشرفته چه علائمی دارد ؟

در صورت دیدن لکه های خونی شناور در میدان بینایی ،  می بایست به چشم پزشک مراجعه نمود.این خونریزی معمولاً در زمان خواب اتفاق می افتد. چنانچه برای اولین بار ، با تاری دید مواجه شدید قبل از شروع خونریزی به چشم پزشک مراجعه نمایید چرا که رتینوپاتی پیشرفته می تواند منجربه کاهش بینایی شدید و یا نابینایی شخص گردد.

رتینوپاتی دیابتی

تشخیص تورم ماکولا و رتینوپاتی دیابتی به چه طریقی انجام می شود؟

این بیماری از طریق بینایی سنجی و متعاقباً معاینه چشم با مردمک گشاد شده (به وسیله ی ریختن قطره درون چشم بیمار جهت گشاد شدن مردمک) و تست O.C.T تشخیص داده می شود .

درمان رتینوپاتی دیابتی با چه روشی انجام می شود؟

 این بیماری در مراحل اولیه مستلزم درمان نیست مگر اینکه تورم ماکولا حادث شده باشد.به خاطر داشته باشید که جهت مقابله با تشدید رتینوپاتی دیابتی در بیماران دیابتی، چربی و قند و فشارخون به صورت منظم کنترل گردد.فرم پیشرفته این بیماری از طریق تاباندن پرتو لیزر جهت از بین بردن عروق خونی غیر طبیعی چشم در طی چند جلسه درمان می شود.
هر چقدر لیزر درمانی پیش از خونریزی عروق به کار گرفته شود پیشرفت درمان محسوس تر خواهد بود.

در صورت شدید بودن خونریزی ممکن است جراحی ویترکتومی ( جراحی زجاجیه ) جهت از بین بردن و تخلیه ی خون جمع شده در چشم ، مورد استفاده قرار گیرد.از تزریق داخل چشمی نیز برای وارد کردن دارو به چشم در صورت مثبت نبودن عمل لیزر و یا در صورت تکرار خونریزی زجاجیه استفاده می شود.