دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از شبکیه چشم-دکتر منصور همایونی

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه | راهنمای جامع

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه برای بهینه سازی نتایج و حفظ بینایی ضروری است. با پیروی از دستورالعمل های پزشک، روند بهبودی را تسهیل کرده و موفقیت جراحی خود را افزایش دهید. در این مقاله، به جنبه‌های حیاتی مراقبت‌های پس از جراحی شبکیه می‌پردازیم و راهنمایی‌های ارزشمندی را برای افرادی که جراحی شبکیه انجام داده اند ارائه می‌کنیم.

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه چشم

1. استراحت و اجتناب از فعالیت های شدید

پس از جراحی شبکیه چشم، بسیار مهم است که به بدن خود استراحت کافی بدهید. اجتناب از فعالیت های شدید مانند خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های شدید برای کاهش خطر عوارضی مانند خونریزی یا ضربه های داخلی ضروری است.

یکی از موارد مهم پس از جراحی مراقبت از برخورد ضربه است که حدفاصل 14 تا 21 روز تا بهبودی کامل می بایست صورت پذیرد. برای اینکار بالخصوص در شب و زمان استراحت و خواب، استفاده از محافظی به نام شیلد یا چشم بند می باشد. محافظ های چشمی قابلیت شستشو دارند ولی بعداز شستشو مراقبت فرمائید قبل از استفاده کاملاً خشک شود تا از نفوذ آب و رطوبت به چشم جلوگیری گردد.

از دیگر موارد مهم بعداز جراحی شبکیه چشم نحوه صحیح خوابیدن است. در این خصوص وضعیت قرارگرفتن سر بر روی بالش و میزان فشار وارده در نقطه و محل جراحی بسیار اهمیت دارد. بدین جهت به نکاتی که پزشک جراح توصیه می کند باید توجه کامل نمود.

2. ترشحات چشمی بعد از جراحی شبکیه

بعداز عمل جراحی، چشم و اطراف آن تا چند روز متورم خواهد بود و مخصوصاً پس از خواب های شبانه و طولانی چشم دچار ترشحات چسبناک و خونابه خواهد شد. برای پاکیزه کردن و رفع این ترشحات فقط از قطره کلرامفتیل یا قطره سرم فیزیولوژی باید استفاده کرد.

برای اینکار مقداری از قطره یا سرم را به نرمی روی مواد ترشح شده بمالید. پس از مدت کوتاهی این مواد چسبناک نرم می شوند، سپس بوسیله پنبه یا گاز استریل آغشته به سرم یا قطره با دقت و به نرمی مواد را پاک نمایید. در روزهای اولیه پاک کردن ترشحات را با حوصله کامل انجام دهید تا محل موردنظر دچار خراشیدگی یا التهاب نشود.

3. رعایت دقیق دستورالعمل های پزشک

پزشک شما دستورالعمل های خاصی را پس از جراحی به شما ارائه می دهد. این دستورالعمل ها ممکن است شامل استفاده از قطره های چشمی، استفاده از چسب چشم یا اصلاح رژیم غذایی باشد. رعایت دقیق این دستورالعمل ها ضروری است و در صورت بروز هر گونه مشکل یا سؤال با پزشک خود مشورت کنید.

 4. مراقبت مناسب از چشم بعد از جراحی شبکیه چشم

مراقبت مناسب از چشم پس از جراحی شبکیه بسیار مهم است. این شامل:

– استفاده از قطره های چشمی:

پزشک قطره های چشمی را برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب تجویز می کند. این قطره ها را طبق دستور مصرف کنید و مطمئن شوید که از دوز و دفعات تجویز شده پیروی می کنید.

-عینک های محافظ:

طبق توصیه پزشک از عینک های محافظ مانند محافظ چشم یا عینک استفاده کنید، به خصوص در هنگام خواب یا فعالیت هایی که ممکن است خطر آسیب به چشم را در پی داشته باشد.

– اجتناب از مالیدن یا فشار دادن چشم:

از مالیدن یا فشار دادن به چشم عمل شده خودداری کنید، زیرا باعث تشدید التهاب و افزایش خطر عوارض می شود.

5. مراقبت بعد از جراحی شبکیه باداروهای مورد استفاده پس از جراحی شبکیه

پس از انجام جراحی شبکیه به مدت 7 تا 10 روز برای تخفیف و کاهش درد محل جراحی شده و جلوگیری از عفونت توسط پزشک قرص های مسکن و ضدالتهاب و در پاره ای از موارد کورتون تجویز می شود.

استفاده از قطره های چشمی نیز اهمیت دارد که باتوجه به شدت عارضه بین یک تا دو ماه طبق نظر پزشک می بایست استفاده شود.

6. نظارت بر تغییرات دید

مراقب هرگونه تغییر در بینایی خود پس از جراحی شبکیه باشید. در حالی که درجاتی از تاری دید یا ناراحتی در مراحل اولیه بهبودی طبیعی است، علائم پایدار یا بدتر مانند از دست دادن ناگهانی بینایی، فلاش نور یا سایه پرده مانند در سراسر میدان دید شما باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

مراقبت های بعد از جراحی شبکیه چشم

7. استحمام پس از جراحی شبکیه

در زمان استحمام و مخصوصاً در روزهای اولیه از شستن سر و صورت خودداری نمائید و فقط به استحمام بدن کفایت نمائید.

8. مواد غذایی پس از جراحی شبکیه

 درمورد مواد غذایی به غیراز مواد بسیار محرک که باعث عطسه و آبریزش مثل فلفل می شود رژیم خاصی نیاز نیست.

9. مواد آرایشی بعد از جراحی شبکیه

درخصوص استفاده از مواد آرایشی که مربوط به چشم و نواحی اطراف چشم است می بایست احتیاط کنید و مدتی استفاده نکنید.

 10.  حفظ یک سبک زندگی سالم

حفظ یک سبک زندگی سالم می تواند به روند بهبودی پس از جراحی شبکیه کمک کند. این شامل:

– رژیم غذایی مغذی:

یک رژیم غذایی متعادل غنی از ویتامین ها و مواد معدنی، به ویژه آنهایی که برای سلامت چشم مفید هستند مانند اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین C و روی مصرف کنید. برای تقویت چشم می توانید مقاله مربوط به آن را بخوانید.

– آبرسانی :

با نوشیدن آب فراوان در طول روز به اندازه کافی هیدراته بمانید، زیرا هیدراتاسیون مناسب برای سلامت کلی و بهبودی مطلوب ضروری است.- اجتناب از سیگار و الکل: سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل می تواند روند بهبودی را مختل کرده و خطر عوارض را افزایش دهد. بنابراین، توصیه می شود در طول دوره نقاهت از این عادات خودداری کنید.

 11.  قرارهای بعدی

قرار ملاقات های منظم با چشم پزشک برای نظارت بر پیشرفت شما و رفع هر گونه نگرانی یا عارضه به سرعت ضروری است. این قرار ملاقات ها به پزشک شما اجازه می دهد تا روند بهبودی را ارزیابی کند، در صورت لزوم درمان را تنظیم کند و بهترین نتیجه ممکن را تضمین کند.

 12. حمایت عاطفی

بهبودی پس از جراحی شبکیه می تواند از نظر احساسی چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر بینایی یا فعالیت های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مقابله با هر گونه احساس اضطراب، سرخوردگی یا عدم اطمینان از دوستان، خانواده یا یک گروه حمایتی کمک بگیرید. به‌علاوه، در بحث درباره نگرانی‌های عاطفی یا روانی با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود دریغ نکنید.

سؤالات متداول

1 .چه مدت طول می کشد تا پس از جراحی شبکیه بهبود پیدا کنید؟

 زمان بهبودی بسته به نوع جراحی شبکیه انجام شده و عوامل فردی مانند سلامت کلی و وسعت آسیب شبکیه می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل پس از جراحی، شبکیه بهبود یابد.

2 .آیا بعد از جراحی شبکیه دچار درد خواهم شد؟

درجاتی از ناراحتی یا درد خفیف پس از جراحی شبکیه شایع است، اما معموالا می توان آن را با مسکن های بدون نسخه یا داروهای تجویز شده توسط پزشک کنترل کرد.

3 .چه زمانی می توانم بعد از جراحی شبکیه فعالیت های عادی خود را از سر بگیرم؟

پزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد اینکه چه زمانی از سرگیری فعالیت های عادی، از جمله کار، ورزش و
رانندگی بی خطر است، ارائه میکند. به طور کلی، ممکن است الزم باشد تا مدت معینی پس از جراحی از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

4 .چند وقت یکبار بعد از جراحی شبکیه باید به پزشک مراجعه کنم؟

قرار ملاقات های بعدی برای نظارت بر پیشرفت شما و رسیدگی به هر گونه نگرانی یا عارضه ضروری است. پزشک برای ارزیابی بهبودی شما و تنظیم برنامه درمانی شما در صورت نیاز، بازدیدهای منظم بعدی را برنامه ریزی می کند.

5 .آیا محدودیتی برای خورد یا نوشیدن بعد از جراحی شبکیه وجود دارد؟

هیچ محدودیت غذایی خاصی پس از جراحی شبکیه وجود ندارد، حفظ یک رژیم غذایی متعادل غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها می تواند از سلامت کلی چشم حمایت کرده و بهبودی را تسهیل کند.

6 .آیا باید نگران تغییرات در بینایی بعد از جراحی شبکیه باشم؟

برخی تغییرات در بینایی، مانند تاری یا اعوجاج، ممکن است در مرحله اولیه بهبودی مورد انتظار باشد. با این حال، تغییرات ناگهانی یا قابل توجه بینایی، فالش های نور، یا شروع جدید شناورها می تواند نشان دهنده عوارضی باشد که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

7 .آیا می توانم بعد از جراحی شبکیه آرایش کنم یا از لنز استفاده کنم؟

پزشک به شما توصیه می کند که چه زمانی استفاده از آرایش یا لنز تماسی بی خطر است. در برخی موارد، ممکن است الزم باشد منتظر بمانید تا چشم شما به طور کامل بهبود یابد تا از خطر عفونت یا تحریک جلوگیری شود.

8 .اگر بعد از جراح ی شبک یه دچار درد شدید یا عالئم نگران کننده دیگر شدم، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر بعد از جراحی شبک یه، درد شدید، تغییرات ناگهانی ب ینایی، افزایش قرمزی یا تورم چشم، یا هر عالمت نگران کننده با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

9 .چقدر طول می کشد تا بینایی من بعد از جراحی شبکیه بهبود یابد؟

 جدول زمانی برای بهبود بینا یی پس از جراحی شبکیه می تواند بسته به روش خاص انجام شده و عوامل فردی متفاوت باشد. در حالی که برخی از بیماران ممکن است در مدت کوتاهی پس از جراحی متوجه بهبودی شوند، ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد تا بینایی تثبیت شود و به طور کامل بهبود یابد.

 نتیجه

مراقبت پس از جراحی شبکیه نقش مهمی در تضمین بهبود موفقیت آمیز و نتایج بصری مطلوب دارد. با پیروی از دستورالعمل‌های ذکر شده و مراقب سلامت چشم خود، می‌توانید دوران پس از جراحی را با اطمینان کامل طی کنید و به بهترین نتایج ممکن دست یابید. به خاطر داشته باشید که برای مشاوره و راهنمایی شخصی متناسب با نیازها و شرایط خاص خود با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *