دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم

امروز قرار است که همه چیز درباره ی همه لیزیک چشم را برای شما بگوئیم پس چنان چه مایل هستید بیش تر درباره عمل لیزیک چشم بدانید این مقاله را از دست ندهید. لازم به ذکر است که این عمل نیز یکی از جراحی های اصلاح بینایی است که پزشک قرینه ی چشم بیمار را اصلاح می کند تا نور به درستی در قسمت پشتی چشم متمرکز شود و فرد دید واضح تری داشته باشد.

عمل لیزیک چشم چیست؟

شایان به ذکر است که عمل لیزیک چشم جز آن دسته عمل هایی است که با نور لیزر انجام می شود و موجب می شود تا فرد برای همیشه از عینک خداحافظی کند. علاوه بر این لیزیک برای درمان آستیگماتیسم،  نزدیک بینی و دور بینی نیز استفاده می شود. این عمل با کمک پرتو لیزر شکل قرینه را اصلاح می کند تا در زمانی که نور وارد چشم شد نور به درستی روی شبکیه متمرکز شود. باید خدمتتان عرض کنیم که این عمل در اغلب اوقات نیازی به بیهوشی ندارد و معمولا نیز بدون درد است و کار آن در عرض یک ربع تمام می شود.

عمل لازک چشم

عمل لیزیک برای چه کسانی مناسب است؟

افراد زیادی از ما سوال می پرسند که چه کسانی می توانند عمل لیزیک چشم داشته باشند ؟ برای انجام این عمل فرد باید یک سری شرایط داشته باشد در غیر این صورت نمی تواند عمل کند. فرد باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال سن داشته باشد. علاوه بر این باید به مدت یک سال شماره چشم فرد ثابت مانده باشد . 

چه کسانی کاندید مناسب جراحی لیزیک نیستند؟

گاهی اوقات به خاطر شرایطی که فرد دارد پزشک نمی تواند آن را عمل کند؛ به همین خاطر ما امروز آن ها را برای شما نام می بریم.

 • کسانی که قوز قرنیه، آب مروارید،  خشکی چشم و آی سیاه دارند نمی توانند عمل لیزیک انجام دهند.
 • کسانی که ضخامت قرنیه کمی دارند.
 • کسانی به بیماری هایی هم چون دیابت، روماتیسم یا بیماری هایی این چنینی مبتلا هستند.
 • لازم است بدانید که عمل لیزیک خطر جدی برای بیمار ندارد اما خب به خاطر تغییرات هورمونی که در این دوران اتفاق می افتد پزشکان خانم های باردار را عمل نمی کنند.
 • افراد بالای ۴۰ سال
 • کسانی که به میگرن مبتلا هستید و دارو مصرف می کنند.
جراحی لیزیک

قبل از انجام جراحی لیزیک چه مراقبت هایی باید انجام داد؟

ممکن است وضعیت هر بیمار با بیمار دیگری متفاوت باشد و پزشک دستورات منحصر به فردی به هر کسی بدهد اما یک سری کلیت در رابطه با کل بیمارانی که قرار است عمل جراحی لیزیک انجام دهند وجود دارد که ما در این بخش به آن ها می پردازیم.  اگر قرار است عمل لیزیک چشم انجام دهید باید یک روز قبل به حمام بروید و پلک خود را با شامپوی بچه به خوبی بشویید و روز عمل نیز به هیچ عنوان از کرم معطر و یا عطر استفاده نکنید و آرایش چشم نیز نداشته باشید. چنان چه از لنز استفاده می کنید  باید از دو هفته قبل آن را کنار بگذارید. زیرا اگر حالت قرنیه را عوض می کند. روز عمل یک غذای سبک بخورید و اصلا استرس نداشته باشید . از آن جایی که بعد از عمل فرد نمی تواند به تنهایی به خانه برود حضور یک همراه در روز عمل الزامی است .

معمولاً در اثر کهولت و بالا رفتن سن، پروتئین موجود در عدسی چشم به یکدیگر چسبیده و باعث تارشدن آن می شود. تاکنون اطلاع کامل و دقیقی از علت چسبیدن پروتئین ها به یکدیگر به دست نیامده.

از دیگر علل بروز و شکل گیری آب مروارید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تأثیر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، دیابت، فشارخون بالا، چاقی و افزایش وزن، استفاده از دخانیات، استفاده طولانی از داروهای جایگزین هورمون، استفاده از الکل و داشتن سوابق ژنیتیکی. جهت پیشگیری از ابتلاء به آب مروارید مصرف دائمی میوه جات و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان است.

عمل لیزیک چشم چگونه انجام می شود؟

ممکن است وضعیت هر بیمار با بیمار دیگری متفاوت باشد و پزشک دستورات منحصر به فردی به هر کسی بدهد اما یک سری کلیت در رابطه با کل بیمارانی که قرار است عمل جراحی لیزیک انجام دهند وجود دارد که ما در این بخش به آن ها می پردازیم.  اگر قرار است عمل لیزیک چشم انجام دهید باید یک روز قبل به حمام بروید و پلک خود را با شامپوی بچه به خوبی بشویید و روز عمل نیز به هیچ عنوان از کرم معطر و یا عطر استفاده نکنید و آرایش چشم نیز نداشته باشید. چنان چه از لنز استفاده می کنید  باید از دو هفته قبل آن را کنار بگذارید. زیرا اگر حالت قرنیه را عوض می کند. روز عمل یک غذای سبک بخورید و اصلا استرس نداشته باشید. از آن جایی که بعد از عمل فرد نمی تواند به تنهایی به خانه برود حضور یک همراه در روز عمل الزامی است.

مراقبت های بعد از عمل لیزیک چشم 

عمل لیزیک دوره نقاهت کوتاهی دارد و بیمار فورا بعد از چند ساعت می تواند به خوبی ببیند اما بهتر است که بیمار یک روز را استراحت کند. البته یک سری نکات دیگر وجود دارد که حتما باید آن ها را رعایت کنید.

 • بعد از عمل لیزیک به هیچ عنوان به چشم خود دست نزنید.
 • تا دو هفته از هیچ از لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • تا دو روز به صورت خود آب نریزید و سه روز حمام نروید.
 • حواستان باشد تا دارو های خود را سر وقت مصرف کنید تا خدای نکرده چشمتان عفونت نکند.
 • بهتر است تا مدتی دمر نخوابید تا به چشمتان فشار وارد نشود.
 • تا یک ماه سمت اجسام سنگین تر از دو کیلو نروید.
 • تا یک ماه بدون عینک آفتابی از خانه خارج نشوید؛ حتی در هنگام تماشای تلویزیون نیز از عینک استفاده کنید.

عوارض عمل لیزیک چشم

همان گونه که در بخش قبل اشاره کردیم این عمل درد خیلی زیادی ندارد اما گاهی اوقات ممکن است با برخی عوارض روبرو شوید و احتمال دارد که این عوارض چندین هفته ماندگار باشند. 

 1. احساس خارش و سوزش در چشم که کاملا طبیعی است.
 2. لکه های خون در چشم
 3. آب ریزش چشم
 4. احساس خشکی در چشم، این عمل ممکن است موجب خشکی شود و این خشکی تا ۶ ماه ماندگار باشد و این خشکی طبیعی است .پزشک برای رفع این مشکل قطره اشک تجویز می کند.
 5. تاری دید
 6. حساسیت به نور چراغ و خورشید

این عوارض طبیعی و گذرا هستند اما اگر عوارض شدید تری داشتید که مدت زمان زیادی ماندگار بودند حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض عمل لیزیک

تفاوت عمل لیزیک چشم با دیگر جراحی های چشم چیست؟

عمل لیزیک چشم و هم چنین جراحی لازک هر دو شبیه به یک دیگر هستند و برای رفع عیب های چشم انجام می شوند.  تفاوتی که این جراحی با جراحی های دیگر دارد این است که خیلی فوری تاثیر خود را نشان می دهد و بیمار چند دقیقه و یا حداکثر یک روز بعد از عمل بینایی کامل دارد.  تفاوت دیگری که لیزیک با جراحی های دیگری مثل لازک دارد این است که لیزیک دوران نقاهت خیلی کمی دارد و دیگر لازم نیست تا چندین هفته منتظر بماند تا دید کامل به دست آورد. علاوه بر این باید اضافه کنیم که لیزیک هیچ بخیه و پانسمانی ندارد اما در دیگر جراحی ها برای این که از برخورد پلک با محل مورد نظر جلوگیری کنند تا چند روز چشم بیمار پانسمان می شود.

مزایای جراحی لیزیک چیست؟

این عمل به خاطر استفاده از قطره بی حسی درد خیلی کمی دارد و قطعا این مهم ترین مزیت آن است. یک روز بعد شما به عنوان کسی که چشم خود را عمل کرده اید می توانید بدون هیچ مشکلی ببینید و چندین روز چشم خود را پانسمان نکنید. بعد از این عمل دیگر لازم نیست عینک نبست و اصلا نیز به مصرف دارد های طولانی مدت نیز نیاز نیست حتی اگر بعد از چند سال دیو چشم شما تغییر کرد پزشک به راحتی می تواند این مشکل را حل کند.

معایب جراحی لیزیک 

این طبیعی است که هر کاری در کنار مزیت هایی که دارد یک سری عیب نیز داشته باشد که ما برای آگاهی شما از این عمل به آن ها نیز می پردازیم.

 • درصد خیلی کمی از بیماران بعد از چندین سال دوباره به حالت قبل بازگشته اند.
 • همان گونه که گفتیم این عمل خیلی حساس است و در حین عمل ممکن است آسیبی به قرنیه وارد شود.
 • تعداد کمی از بیماران نیز دچار ترس از نور و یا خشکی چشم می شوند.
 • این عمل تحت پوشش بیمه نیست و متاسفانه هزینه ی بالای آن موجب شده است که برخی افراد نتوانند این عمل را انجام دهند.

قیمت عمل لیزیک چشم

معمولا قیمت عمل لیزیک چشم یکی از دغدغه های افراد است . در رابطه با قیمت این عمل باید خدمتتان عرض کنیم که هزینه آن بستگی دارد که شما در چه کلینیکی و تحت نظر چه پزشکی باشید قطعا هزینه ی بیمارستان های دولتی و خصوصی با یک دیگر متفاوت هستند برای کسب اطلاعات درباره ی قیمت با کلینیک مورد نظر خود صحبت کنید و هزینه ها را از آن ها بپرسید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد زیادی با مشکلات بینایی درگیر هستند و دیگر از عینک و لنز های طبی خسته شده اند و ترجیح می دهند برای همیشه این مشکل را حل کنند.  این که فرد چه زمانی به پزشک مراجعه کند به این بستگی دارد که تا چه زمانی بتواند از عینک استفاده کند و از آن خسته شود و یا این که پزشک مورد نظر دستور عمل صادر کند.

مطالب مرتبط