دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
عمل فمتولیزیک چشم-دکتر منصور همایونی

عمل فمتولیزیک چشم

امروز قرار است که به طور کامل  در مورد فمتولیزیک با یک دیگر صحبت کنیم چنان چه مایل هستید بدانید که فمتولیزیک چیست ؟ این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید. عمل فمتولیزیک چشم یکی از بهترین و کم خطر ترین انواع جراحی لیزر است که برای اصلاح عیب های انکساری چشم استفاده می شود. اگر شما جز آن دسته افرادی هستید که از تیغ جراحی برای برش فلپ قرنیه می ترسید باید خدمتتان عرض کنیم که این عمل بهترین گزینه است زیرا در آن هیچ گونه تیغ جراحی وجود ندارد. معمولا این عمل را با نام لیزیک بدون تیغه و یا حتی لیزیک تمام لیزر نیز می شناسند. در این عمل برش های قرنیه نیز با لیزر انجام می  شود و بعد از آن از لیزر اگزایمر برای اصلاح بینایی استفاده می شود.

عمل فمتولیزیک چشم

لیزر فمتولیزیک چگونه عمل می کند؟

لازم به ذکر است که جراح با کمک لیزر مادون قرمز یک فضای کوچک و هم پوشانی در قسمت زیرین سطح قرنیه درست می کند و این لیزر با سرعت خیلی بالایی عمل می کند و تکانه های لیزری خیلی قوی بدون تماس با اطراف بافت و ایجاد گرما موجب جدا شدن بافت قرنیه در سطح مولکولی می شود و زمانی که لیزر به سمت پایین و بالا حرکت می کند فلاپ قرنیه نیز به طور کامل تشکیل می شود. حواستان باشد که بعد از تشکیل علم جراح با یک وسیله طراحی مخصوص را بالا می برد. بعد از آن از لیزر اکسمیر برای ایجاد برش های نازک در قرنیه و انجام کار های اصلاحی استفاده می شود.

عمل فمتولیزیک چگونه انجام می شود؟

شایان به ذکر است که اصول و هدف تمام لیزر های چشم یکی است و تنها تفاوتی که آن ها با یک دیگر دارند نحوه ی آماده کردن چشم برای تابش نور لیزر است. در عمل فمتولیزیک نیز آمادگی های لازم مثل عمل لیزیک انجام می شود.  در این دو عمل ابتدا چشم های بیمار به کمک قطره ی بی حسی به طور کامل بی حس می شوند و سپس بیمار به سمت دستگاه های مخصوص برده می شود و بعد از برای کشیدن بیمار روی تخت مخصوص چشم های آن با کمک ابزاری به نام اسپکولوم باز نگه داشته می شوند و سپس پزشک با کمک لیزر فمتوسکند یک برش خیلی ریز روی قرنیه ایجاد می کند.  از آن جایی که این برش در عمق هایی مثل ۹۰ تا ۱۱۰ میکرون ایجاد می شود می توان گفت که فمتولیزیک برای قرنیه نازک کاملا مناسب است. مرحله ی بعد  تابش لیزر اگزایمر برای اصلاح تمام عیب های انکساری است. این عیب ها می توانند شامل دوربین، نزدیک بینی و آستیگماتیسم است. لایه ای که برش خورده است به محل اول خود بر می گردد  تا به عنوان یک پانسمان از بافت لیزر شده محافظت کند. از آن جایی که این عمل مثل لیزیک است و خیلی فوری خوب می شود به بخیه و پانسمان نیاز ندارد.

عمل فمتولیزیک چگونه انجام می شود؟

کاندیدای مناسب عمل فمتولیزیک چه کسانی هستند؟

تقریبا می توان گفت که همه ی افراد بین ۱۸ تا ۶۰ سال می توانند این عمل را انجام دهند اما باز هم برای انجام بررسی های نهایی بهتر است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا او بررسی کند که شما می توانید این عمل را انجام دهید یا خیر.  برای مثال افرادی که خشکی چشم دارند نمی توانند عمل فستولیزیک را انجام دهند.

لیزر فمتولیزیک چیست؟

به جرات می توان گفت که لیزر فمتولیزیک از بزرگ ترین تحولاتی است که با وسیله ی اشعه ی لیزر انجام می شود. این نوع لیزر به شکل دقیق و کنترل شده ای انجام می شود که به هیچ عنوان به قرنیه چشم بیمار آسیبی وارد نمی شود.  این همه ظرافت مدیون نرم افزار های خیلی پیشرفته ای هستند که می توانند همه ی جزئیات را که به سمت چشم فرد تابیده می شود را بررسی کنند. این جزئیات شامل مقدار انرژی ، تعداد ، قدرت پالس های لیزری و عمق اشعه می شود و این همه دقت و ظرافت موجب می شود تا یک برش خیلی ریز و دقیق به وسیله ی نور لیزر درست شود و مسئله ی خیلی مهمی که در رابطه با این عمل ها وجود  دارد این است که هیچ گونه تیغ  و برشی در این عمل وجود ندارد و بعد از آن نیاری به بخیه و پانسمان نیست.

انواع عمل فمتولیزیک

برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ این لیزیک های بدون تیغه در ایالات متحده انجام شد ‌و لیزر فمتوسکند نیز توسط شرکت IntraLase  انجام شد. در سال های بعد دستگاه های دیگری با ویژگی های منحصر به فردی روی کار آمدند اما خب همه ی آن ها به دنبال یک نتیجه بودند.

 • Visumax , Carl Zeiss Meditec AG
 • Technolas, Technolas perfect Vision Gmbh
 • Victims, Technolas perfect Vision GmbH and Bausch+ Lomb
 • و غیره

مزایای عمل فمتولیزیک

در این بخش قرار است که درباره ی مزایای جراحی فمتولیزیک با یک دیگر صحبت کنیم و سپس به سراغ معایب عمل فمتولیزیک می رویم. مزایای عمل فمتولیزیک نسبت به لیزیک شامل موارد زیر است.

 • ضخامت فلپ قرنیه قابل اندازه گیری و پیش بینی است.
 • این عمل خطر خیلی کمی نسبت به دیگر عمل ها دارد.
 • کم شدن ابتلا به آستیگماتیسم بعد از عمل
 • نتیجه ی عالی
 • دست یابی به بهترین نتیجه در کوتاه ترین زمان ممکن
 • در حین عمل فشار کم تری روی چشم وارد می شود و به این ترتیب بیمار درد کم تری حس می کند.

عوارض بعد از عمل فمتولیزیک چشم

همان گونه که بار ها در این مقاله اشاره کردیم این عمل خیلی عمل بی خطری است و مقدار عوارض و خطرات بعد از آن خیلی کم است اما خب باز هم ما برای آگاهی شما به عوارض احتمالی این عمل اشاره می کنیم.

 • احتمال عفونت و التهاب که معمولا پزشک برای جلوگیری از این اتفاق فطره و عینک مخصوص تجویز می کند.
 • خشکی چشم
 • جا به جایی فلپ
 • فلپ های ناقص
 • کراتیت لایه ای کروی
 • استریای فلپ
فمتولیزیک

تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک

در بخش های قبل تر نیز خدمتتان عرض کردیم که تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک در برش دادن قرنیه و آماده کردن قرنیه برای تابش لیزر است. این کار در عمل لیزیک به وسیله ی دستگاهی به نام میکروکراتوم انجام می شود اما در عمل فمتولیزیک به وسیله ی اشعه ی لیزر فمتوسکند انجام می شود.

فمتولیزیک یا پی آر پی؟

شاید با خود بپرسید که کدام یک از این دو عمل بهتر است ؟  حواستان باشد که در عمل فستولیزیک برش با دقت خیلی بیش تری انجام می شود و بعد  لابه ی مورد نظر را سر جای خود باز می گردانند اما پی آر کی این گونه نیست و لایه ی اپلتیوم با کمک محلول الکی از بین می رود و ۴ یا ۵ روز زمان می برد تا ترمیم شود و و ممکن است که این ترمیم علاوه بر زمان بر بودن کمی درد ناک باشد.

فمتولیزیک یا لازک؟

تفاوت عمل لیزیک و فمتولیزیک

در این زمینه نیز همان نکات فوق صدق می کند زیرا در لازک نیز لایه ی اپیتلیوم به کمک دستگاه میکروکراتوم برش داده می شود و این ی آن کمی خم می شود تا نور به سطح مورد نظر بتابد در صورتی که در فمتولیزیک این گونه نیست و همه ی کار ها با لیزر اشعه ایکس و نرم افزار های حرفه ای انجام می شود.

مطالب مرتبط