دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
عمل پی آر کی یا لازک

پی آر کی

عمل پی آر کی

عمل پی آر کی نیز از دیگر عمل هایی است که برای اصلاح مشکلاتی هم چون دور بینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم است؛ این عمل اولین نوع جراحی برای اصلاح دید است. لازم به ذکر است که پی آر کی نیز مثل عمل لیزیک تلاش می کند تا قرنیه ی چشم را تغییر دهد تا نور به درستی روی شبکیه چشم متمرکز شود و یک تصویر واضح و شفاف پیش روی شما پدید آید. قبل از این که به سراغ نکات مهم در رابطه با این عمل برویم بهتر است خدمتتان عرض کنیم که بهترین کاندید های عمل پی آر کی چه کسانی هستند. باید خدمتتان عرض کنیم که کسانی که به آستیگماتیسم،  نزدیک بینی و یا دور بینی مبتلا هستند بهترین گزینه برای این عمل هستند.

عمل پی ار کی

عمل لازک چشم 

دلیل اینکه این روش متداول ترین و رایج ترین روش برای حذف عینک است این است که تمام محدودیت های عمل لیزیک چشم را از بین می برد و بسیار روش جدیدی است و از آن برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می شود. از فواید دیگر این روش این است که علاوه بردرمان کم بینایی و برداشتن عینک می توانند با وجود نازک شدن ضخامت لایه قرنیه  از مزایای آن بهره مند شوند. در این روش بافت اصلی قرنیه دست نخورده باقی می ماند و فقط یک قشر نازک از اپیتلیوم برداشته می شود. تمام مزایای دو روش قبلی عمل لیزیک و عمل پی آر کی در این روش جراحی جمع شده اند و این روش از انعطاف بالایی برخوردار است.

عمل لازک چشم

مزایای این روش در این است که ثبات ساختاری قرنیه به مقدار زیادی حفظ می شود و عوارض آن کاهش می یابد. طول عمر آن بسار کم و حدودا بین 5 تا 15 دقیقه است. همچنین اگر فرد در روش جراحی پاکی متری ضخامت قرنیه عمل موفقیت آمیزی نداشته است با بهره گرفتن از این روش می تواند شانس موفقیت خود را افزایش دهد. عمل لازک باید کاندید مناسب برای عمل را داشته باشد تا بتواند نتیجه مثبت بدهد مثلا اینکه سن فرد بالاتر از 18 سال باشد میزان بینایی فرد در طی سال گذشته تقریبا ثابت شده باشد، شماره چشم از یک حد مشخصی بالاتر نرفته باشد، و فرد بیماری وخیم که مرتبط با سیستم عمومی بدنش است نداشته باشد. در این روش در بیشتر موارد مشکل کم بینایی از بین می رود و بعضی مواقع میزان کم بینایی را به عددی بین 0.25 تا 0.5 می رساند که در واقع دیگر فرد نیازی به استفاده از عینک ندارد. در افراد بالای 40 سال که عموما درگیر پیر چشمی هستند بعد از این عمل ممکن است باز نیاز به استفاده از عینک طبی داشته باشند. از اصلی ترین تفاوت بین عمل لازک و لیزیک می توان به این مورد اشاره کرد که در عمل لیزیک لایه ای از بافت اصلی قرنیه برداشته می شود و بعد از ایجاد تغییرات با کمک لیزر و اصلاح آن دوباره به حالت قبل برگردانده می شود که اصطلاحا به آن روش فلپ برداری گفته می شود لیزیک باعث می شود تا ثبات ساختاری قرنیه بخاطر عمل دچار اختلال شود و حتی ممکن است باعث ایجاد کم بینایی شود ولی در روش جراحی لازک تنها روی لایه پوشاننده قرنیه یا اپیلیتیوم یک برش نازک ایجاد می کنند که در نتیجه تغییرات کمتری در قرنیه چشم ایجاد می شود. معمولا عمل لازک برای نزدیک بین های ملایم و زمانی که ضخامت لایه قرنیه نازک است بهتر جواب می دهد.

ارزیابی مزایا و معایب PRK

در رابطه با مزایا و معایب PRK  یا ترانس پی آر کی باید خدمتتان عرض کنیم که عمق این برش از عمق عمل لیزیک کم تر است و برای فلپ قرنیه نیز خطر و عوارضی ندارد. اگر مقاله ی عمل لیزیک چشم را مطالعه کرده باشید متوجه شده اید افرادی که قرنیه ی نازکی دارند نمی توانند عمل لیزیک انجام دهند و این در صورتی است که این افراد بدون هیچ مشکلی می توانند عمل پی آر کی انجام دهند. یکی دیگر از مزیت های این عمل این است که این عمل خطر کم شدن ضخامت قرنیه را کم می کند. از طرفی دیگر هر کاری در کنار مزیت هایی که دارد معایبی نیز دارد. از معایب این عمل می توانیم به بیش تر بودن زمان بهبود این عمل اشاره کنیم. بیش تر بودن خطر عفونت ،زخم و یا حتی التهاب نیز از دیگر معایب این عمل است.

ضعیف شدن چشم بعد از عمل پی آر کی

چند روز بعد از عمل احتمال بهبود دید وجود دارد یعنی ممکن است شما بعد از عمل دید خوبی داشته باشید اما با بهتر شدن لایه قرنیه ممکن است که دید شما کمی ضعیف تر شود  و پزشکان نیز معمولا انتظار این اتفاق را دارند و علت این اتفاق این است که سطح نا صاف لایه ی قرنیه که به تازگی ایجاد شده است و زیر بانداژ لنزی چشم قرار گرفته است. زمانی که بافتی که تحت اشعه قرار گرفته است به طور کامل خوب شود و این بانداژ نیز برداشته شود با هر بار پلک زدن تصاویر بهتر می شود و کیفیت دید بهتر می شود پس اصلا نگران نباشید زیرا ممکن است این اتفاق حدود دو هفته طول بکشد.

هزینه این عمل چقدر است؟

باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه ی عمل های این چنینی به شدت بیماری و نیاز هایی که بیمار دارد بستگی دارد و شما باید برای مطلع شدن از هزینه ی آن با کلینیک مد نظر خود تماس بگیرید و از آن ها در رابطه با هزینه ها بپرسید اما از آن جایی که این عمل برای اصلاح دائمی است در واقع شما با انجام آن سرمایه گذاری می کنید پس به هیچ عنوان انجام آن را پشت گوش نیندازید.

تفاوت عمل پی آر کی با عمل لیزیک در چیست؟

مقایسه بین پی ار پی و لیزیک را با مهم ترین تفاوت شروع می کنیم. مهم ترین تفاوت بین دو عمل پی آر کی با لیزیک به تفاوت در اولین مرحله ی عمل است؛ در لیزیک جراح یک لایه نازک را با لیزر فمتوسکند یا میکروکراتوم در قرینه ی چشم ایجاد می کند و آن لایه را بلند می کند تا بتواند بافت قرنیه را ببینید. این فلپ ( لایه) بعد از این که شکل قرنیه را تغییر داد با لیزر در جای خود قرار می دهد اما در عمل پی آر کی این گونه نیست و جراح لایه ی بیرونی قرنیه را بر می دارد و قبل از انجام تغییرات با لیزر شکل بافت قرنیه را تخلیه می کند ؛ لازم است بدانید که لایه ی بیرونی قرنیه که برش داده می شود چند روز بعد خود را ترمیم می کند و بار دیگر روی قرنیه را می پوشاند.  نتیجه ی هر دو عمل شبیه به یک دیگر است اما خب دوران نقاهت پی آر پی کمی طولانی تر از لیزیک است و همان گونه که گفتیم چند روز برای بازسازی اپیتلوم نیاز است.

عمل لازک (PRK)؛ عمل حذف عینک

عمل لازک چشم یا همان لازک چشم گونه ای از عمل PRKمحسوب می شود که آن را برای اصلاح دوربینی، نزدیک بینی و آسیگماتیک استفاده می شود.در واقع عمل لازک ترکیبی از عمل لیزیک و عمل PRK است. لازک در واقع یک جراحی سرپایی  قرنیه چشم است که به کمک آن مشکلات انکساری چشم از بین می روند.این عمل برای افرادی که شرایط عمل لیزیک چشم را ندارند دو عمل PRK و عمل لازک توصیه می شود.

عمل لازک با تغییر شکل قرنیه به کمک لیزر اگزایمر نور را به داخل چشم می فرستد و به این شکل کمک میکند تا بدون استفاده از عینک و لنز بینایی شما به حد مطلوبی برسد. برای افرادی که به طور مداوم و همیشه از عینک استفاده کرده اند عمل لازک مثل یک رویا می ماند که باعث می شود عینک را از روی صورت شما حذف کند و یک زندگی لذتبخش را بدون عینک تجربه کنید. بینایی واضح و شفافی بدون استفاده از عینک که به کمک عمل لازک بر روی قرنیه چشم به وجود می آید بسیار لذتبخش است.

قبل از عمل شما در اتاقی به همرا پرستار و با لباس مخصوصی که تن کرده اید چشم و گلک شما را با محلول مخصوصی  شستشو می دهند و به این شکل چشمها بی حس می شوند. در واقع این عمل نیازی به بیهوشی ندارد. شما وارد یک اتاق جراحی شده و در کنار دکتر متخصص چشم با استفاده از یک دستگاه لیزر پیشرفته قرار می گیرید. کل مدت زمان انجام این عمل 5 دقیقه است.

جراح برشی دایره ای در اپیتلیوم قرنیه با کمک یه تیغه ایجاد می کند، تریپین یک ناحیه کوچک منحنی مانند را دور آن جدا می کند فلاپ اپیتلیالی که ایجاد می شود به چشم متصل است و سپس یک محلول الکل رقیق روی چشم 30 ثانیه قرار می گیرد که لبه های اپیتلیوم را از بین می برد و متخصص فلاپ سست اپیتلیوم را به آرامی به طرف آن فشار می دهد. و بعد برای ایجاد تغییر در استرومای قرنیه لیزر اکسایمر بر روی چشم قرار می دهد و باعث اصلاح بینایی شما می شود. بعد از درمان فلاپ اپیتلیال بر روی چشم قرار می گیرد، لنز مخصوصی که مانند یک باند محافظ عمل می کند بر روی چشم شما قرار می گیرد. در این عمل هیچ بی هوشی وجود ندارد ولی با این وجود دردی هم ندارید ولی با این وجود جراح برای شما یک آرام بخش تجویز می کند. بعد از جراحی شما به خانه می روید ولی اصلا در طول مسیر نباید رانندگی کنید. بهبودی چشم شما یک هفته زمان می برد و بعد از این یک هفته بینایی شما به طور کامل اصلاح می شود. مدت کوتاهی بعد از استراحت بعد از عمل می توانید به خانه برگردید.ممک است که درد خفیفی در ناحیه چشم برایتان به وجود بیاید ولی فقط مختص چند روز اول است و شما نیاز به داشتن لنز مخاطی یا باند در چشم خود به مدت چهار روز دارید تا مانی که سلول های اپیتلیال بهبود یابند. پزشک متخصصتان آنتی بیوتیک ها و پمادهای موضعی را برای شما تجویز می کند که باید حداقل به مدت 3 هفته مصرف کنید تا هیچ گونه عفونتی ایجاد نشود.

عمل جراحی پی آر کی (لازک) چگونه انجام می شود؟

در بخش قبل یک اشاره ای به چگونگی انجام عمل پی آر کی داشتیم.  اگر بخواهیم این عمل را به صورت دقیق تر توضیح دهیم باید اضافه کنیم که جراح قسمت مرکزی اپیتلوم قرنیه را با کمک یک ابزار جراحی یا دستگاه بوفینگ و محلول الکل استریل می کند و بعد از آن از یک لیزر برای اصلاح انحنای سطح قرنیه استفاده می کند. شایان ذکر است که این لیزر به شکل کاملا تخصصی پالس های نور ماورا بنفش را نمایش می دهد تا مقدار میکروسکوپی بافت را در الگوی دقیق حذف کند و بعد از آن لنزی که بافت نرم دارد را برای محافظت از چشم روی قرنیه می گذارد و این سلول ها که بعد از چهار یا پنج روز رشد کردند جراح لنز را از چشم شما بر می دارد.

پی آر کی

مزایای عمل لازک (PRK)

لازک یک عمل جراحی چشم است که دارای مزایای بسیاری است این روش جراحی که به آن کراتومیلوسیس اپیتال لیزری یا لازک چشم می گویند دو روش جراحی لیزیک و PRK  را با هم ترکیب می کند، جراحی لازک چشم برای درمان آسیگماتیسم، نزدیک بینی یا دوربینی استفاده می شود. عمل لازک چشم دارای چند مزیت است که عبارتند از:از عوارضی که با ایجاد و اتصال دوباره فلپ در قرینه دوری می کند.

عمل لازک چشم کمتر از جراحی لیزیک باعث خشکی چشم می شود. در جراحی لازک چشم از روش هایی برای نگهداری لایه بسیار نازک سطحی اپیتلیوم برای بازیابی قرنیه بعد از انجام عمل با لیزر استفاده می شود. این در حالی است که در عمل لیزیک با استفاده از لیزر یا میکروکراتوم فلپ ضخیم تری ایجاد می شود که زیر آن عمل با الیزر انجام می شود.یکی دیگر از فواید عمل لیزیک این است که بسیاری از مشکلات انکساری چشم مانند دوربینی و نزدیک بینی و مشکلات آسیگماتیک را برطرف می کند.

مزایای عمل لازک

دوران بهبود در عمل جراحی پی آر کی به چه صورت است؟

روزهای بعد از عمل ممکن است مقداری درد داشته باشید اما این درد ها نگران کننده نیستند و بعد از چند روز از بین می روند.  در روز های ابتدایی عمل باید از بانداژ لنز استفاده کنید تا قرنیه ی چشم در محافظت کامل باشد.  احتمالا در این چند روز علائم زیر را خواهید داشت.

 • حساسیت نسبت به نور
 • تاری دید
 • احساس خارش
 • آبریزش از چشم
 • و غیره

ممکن است روز های دوم و سوم بیش ترین درد را داشته باشید پس بهتر است استراحت کنید و درد خود را با مسکن تسکین دهید. رفته رفته این علائم و درد ها کم تر می شوند اما اگر بعد از یک هفته درد و یا احساس های ذکر شده بر طرف نشد باید به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این بهتر است تا مدتی در ورزش کردن را خط بکشید زیرا تمرینات سنگین اثرات منفی روی چشم شما می گذارد و وارد شدن عرق نیز به ضرر شما است.

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی چشم

خوشبختانه این نوع عمل ها دوران نقاهت طولانی ندارند و خیلی بیمار را اذیت نمی کنند اما خب باز بهتر است که بعد از عمل یک سری نکات مهم را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه ی ممکن برسید. بعد از عمل حتما به یک همراه نیاز دارید تا در بیمارستان همراه شما باشد. حواستان باشد که اگر پزشک از بی حسی موضعی برای عمل استفاده کند قطعا برای چند ساعت تاری دید دارید پس بهتر است کسی همراهتان باشد تا در راه رفتن به شما کمک کند.  بعد از عمل باید به خوبی استراحت کنید و سمت تلویزیون،  گوشی و یا کتاب نروید.  علاوه بر این حتما باید از قطره ای که پزشک به شما داده است استفاده کنید تا قرینه تان به خوبی ترمیم شود  و اگر بعد از عمل احساس درد داشتید نیز می توانید از مسکن استفاده کنید اما اگر این درد ها ادامه دار شدند باید به پزشک مراجعه کنید. اگر قصد حمام کردن دارید نیز باید از وسیله ای مخصوص استفاده کنید تا شامپو و یا صابون به داخل چشمتان وارد نشود. از مصرف هر گونه لوازم آرایشی و وارد شدن آن به چشم خودداری کنید.

جراحی پی آر کی

نداشتن هیچ گونه دردی در زمان عمل جراحی و حتی بعد از عمل جراحی لازک جزو فواید عمل لازک است. حتی می توان گفت بسیار بعید به نظر می رسد که مجددا مشکلات بینایی برگردند و همچنین عوامل دیگری مانند اصلاح سریع مشکلات بینایی، برطرف کردن مشکلات انکساری چشم و راه حلی برای آن، ایجاد دقت بالا، نیاز نداشتن به هیچ دارویی در مدت طول دوره درمان و به صورت درازمدت پس از جراحی، از فواید دیگر عمل لیزیک است.افزایش قدرت بینایی چشم در عمل لازک چشم بسیار زیاد و چشمگیر است همچنین سرعت بهبود یافتن مشکلات بینایی و اصلاح قدرت دید از دیگر فواید مهم عمل لازک چشم است. اکثر بیماران بعد از عمل لازک چشم دیگر برای همیشه از داشتن عینک و لنزهای تماسی راحت می شوند. همچنین هیچ مشکلی در رابطه با قرنیه بعد از عمل لازک چشم به وجود نمی آید و این نیز به نوبه خود از دیگر فواید عمل لازک چشم است. این روش تمامی پیچیدگی های مربوط به فلپ گذاری را رفع می کند. به این خاطر که فلپ ایجاد نمی شود قرنیه را پایدارتر نگه می دارد. برای افرادی که به دلیل نازک بودن قرنیه امکان لیزیک ندارند مناسب است.

همچنین در ین جراحی خشکی چشم نسبت به عمل لیزیک کمتر است.قرنیه شیب دار یا نازک گذاشتن فلپ را در چشم برای جراح متخصص چشم سخت می کند به همین دلیل جراحی لازک برای بیماران با قرنیه نازک یا شیب دار راحت تر است. همچنین برای افرادی که شغلشان یا تفریحاتشان به گونه ای است ممکن به چشم شان آسیب بیشتری برسد عمل جراحی لازک انتخاب مناسب تری است چون بعد از عمل لیزیک هیچ صدمه جدی به چشم وارد شود. همچنین برای افرادی که دارای خشکی چشم هستند عمل لازک چشم انتخاب خوبی است زیرا در روش لیزیک هنگام ایجاد فلپ ممکن است بخشی از عصب های قرنیه را که باعث ایجاد اشک در چشم می شوند را قطع می کند.

خطرات و عوارض جراحی پی آر کی لازک چشم

ازمعایب جراحی لازک زمان بهبود و اصلاح بینایی در عمل لازک نسبت به عمل لیزیک طولانی تر است، زمان بهبود در عمل جراحی لازک یک تا دو هفته طول می کشد تقریبا مدت زمان بهبود بینایی در این روش مشابه عمل PRK است. درد و ناراحتی عمل لازک نسبت به عمل لیزیک بیشتر است اما نسبت به روش PRK درد و ناراحتی کمتری دارد. بیمار برای نگهداری و محافظت از چشم خود باید حتما در برابر پلک زدن از لنزهای تماسی به مدت 3 تا 4 روز استفاده کند. در عمل جراحی لازک بیمار باید چند هفته از قطره استروئید چشمی استفاده کند در حالیکه عمل لیزیک چشم یک هفته زمان می برد. از عوارض جانبی عمل جراحی لازک می توان احساس قرار داشتن جسم خارجی در چشم به مدت 1 تا 4 روز کم شدن موقتی قدرت بینایی چشم در نور کم به مدت حداکثر 12 ماه ، خشکی شدید چشم که به مدت 6 ماه نیاز به استفاده از قطره های مرطوب کننده چشم دارد، تاری دید به مدت 6 تا 9 ماه طول می کشد و بعد برطرف می شود.

جراحی لازک

همه افراد برای عمل لیزیک چشم واجد شرایط نمی باشند. برخی از شرایط و حتی نوع اناتومیک بدن انسان می تواند نتیجه نامطلوب این عمل را افزایش دهد. این موارد شامل:قرنیه های بسار نازک یا نامنظم، خشکی چشم، عیوب انکساری شدید، سن، باردار بودن، نوسان در بینایی، وجود اختلالات خود ایمنی فعال در بدن شما هستند.

میزان عوارض ناشی از عمل لازک چشم کمتر از 1 درصد است و اگر مشکلات جدی در این عمل جراحی ایجاد شود معمولا با کمک جراحی مجدد قابل برطرف شدن است. ناراحتی هایی موقتی مانند سوزش کم در ناحیه چشم و حساسیت به نور طبیعی ایجاد می شود که معمولا آن ها هم در طی هفته ها و ماه های اول از بین میروند حتی ممکن است هاله و نورهای خیره کننده ی در مکان های کم نور به خصوص در شب ها تجربه کنید و از دیگر عوارض آن خشکی چشم، تاری دید و کاهش قدرت بینایی است. البته تمامی این مشکلات وقتی بوده و در طی سه تا شش ماه برطرف می شوند. در روش لیزیک یک فلپ نازک بر روی سطح بیرونی قرنیه ایجاد می شود که معمولا عملیات این عمل با کمک گرفتن از لیزر انجام می شود بعد از آن فلپ جایگزین بافت طبیعی می شود حالا اگر این عملیات فلپ گذاری به درستی انجام نشود و یا حتی چین و چروک های میکروسکوپی در فلپ ایجاد شود باعث انحراف در بینایی و تاری دید می شود.معمولا این گونه عوارض در 3 تا 5.7 درصد از روش های لیزیک اتفاق می افتد. در جراحی لیزیک با استفاده لیزر فمتوسکند برای ایجاد فلپ عوارض فلپ در کمتر از نیم درصد این روش ها اتفاق می افتد ولی معمولا همه این عوارض ها در همان جلسه برطرف می شوند. همچنین بعد از عمل جراحی لازک باید به مدت سه الی چهار روز از بانداژ در محل جراحی شده استفاده شود. لازک چشم درد بیشتری در هنگام عمل و عد از آن دارد و ممکن است کمی اذیت کننده باشدولی معمولا یکی دو روز بعد از عمل برطرف می شود. همچنین دوران نقاهت عمل لازک چشم معمولا بیشتر از عمل لیزیک چشم است که به مدت یک تا دو هفته بعد از عمل طول می کشد.

جراحی لازک

در عمل پی آر کی یا لازک چه اقداماتی انجام می شود؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود در این عمل ابتدا با استفاده از قطره های استروئیدی مخصوص چشم آنها را به طور موضعی بی حس می کنند. سپس جراح لایه نازکی از قرنیه را برداشته و با کمک لیزر اکسایمر در ناحیه قوسی قرنیه تغییراتی را به جود می آورد، تا میزان عیوب انکساری چشم را کاهش دهد. پس از پایان عمل هم جراح متخصص از لنز تماسی برای پوشاندن سطح قرنیه استفاده می کند، این لنز تا زمان ترمیم سطحی قرنیه بر روی آن باقی می ماند. یک روز بعد از عمل هم بیمار باید توسط جراح متخصص ویزیت شود که طی این معاینه با توجه به شرایط چشم عمل شده دکتر داروهایی را تجویز می کند، که البته زمان و نحوه درست مصرف این داروها بسیار مهم است. در عمل لازک چشم بعد از بی حس کردن سطح قرنیه جراح چشم اپیلتیوم سطح قرنیه را شل می کند و این سطح را به صورت لایه ای به کناری می برد. و آن را برای لیزر کردن آماده می کند بعد از آن از بیمار می خواهند که به یک نور سبز چشمک زن در داخل دستگاه لیزر خیره شود و بعد از آن هم با استفاده از یک برنامه پیشرفته کامپیوتری و با توجه به اندازه هایی که دکتر قبل از عمل از چشم بیمار گرفته است شماره چشم روی قرنیه را با کمک لیزر اصلاح می کند.

مراحل انجام عمل پی آر کی یا لازک

بعد از معاینه کامل و انجام عملیات عکسبرداری از چشم و تعیین روش عمل لازک مراحل عمل لازک چشم در زمان عمل به قرار زیر است:

 • دور چشم را با محلول رقیق شده بتادین تمیز می کنند
 • برای استریل نگه داشتن محدوده عمل چشم یک شان روی چشم قرار می دهند
 • قطره بی حس کننده و آنتی بیوتیک را در چشم می ریزند تا زمانی که دیگر فرد هیچ دردی را در چشمش احساس نکند. همین باعث می شود فرد در حین عملیات هیچ دردی را در چشمش احساس نکند
 • گذاشتن اسپکولوم یا باز نگهدارنده چشم تا فرد نتواند در حین عمل هیچ پلکی بزند.
 • اپیتلیوم یا لایه سطحی قرنیه با کمک الکل یا مکانیکال به وسیله هاکی نایف برداشته می شود
 • به فرد می گویند به یک نقطه سبز چشمک زن نگاه کند
 • بعد از مرکز مردمک به کمک جراح و دستگه پیدا می شود و مرکز لیزر روی مرکز مردمک قرار می گیرد بعد از اینکه جراح دنبل کننده چشم را فعال می کند نور لیزر روی مردمک چشم قفل و یا فیکس می شود و هرچقدر فرد چشمش را جابجا کند لیزر هم به همان اندازه جابجا می شود تا زمانی به نقطه مورد نظر به صورت دقیق برخورد کند.
 • بعد ازاینکه نمره ضعیفی چشم توسط اپراتور به دستگاه وارد شد، پزشک پدال دستگاه لیزر را فشار می دهد و آن را فعال میکند و دستگاه با دقت بسیار بالایی نمره چشم فرد را روی استرومای قرنیه اصلاح میکند. در هنگام عمل فرد فقط بو و صدای لیزر را احساس می کند ولی هیچ گونه دردی ندارد.
 • فرد در هنگام عمل به نور سبز چشمک زن خیره می شود. کوچکترین تکانی توسط این دستگاه تشخیص داده می شود و نور لیزر هم دقیقا همان اندازه جابجا می شود. اگر فرد زیاد چشمش را تکان دهد دستگاه لیزر به صورت اتوماتیک وار قطع می شو و وقتی دوباره فرد به نور سبز چشمک زن خیره می شود مجددا لیزر شروع به حرکت میکند.
 • پس از تمام شدن عملیات لیزر با توجه به نمره چشم طرف ماده ای به نام میتومایسین سی به مدت چند ثانیه روی چشم گذاشته می شود و بعد از آن هم با سرم شستشو می شود.
 • در اخر برای ترمیم سریعتر اپیتلیوم سطحی قرنیه یک لنز تماسی بر روی چشم گذاشته می شود.
 • قطره آنتی بیوتیک در چشم می ریزند.
 • نگهدارنده چشم یا اسپکولوم درآورده می شود.

هزینه عمل پی آر کی یا لازک چشم

یکی از مهمترین سوالات متداول برای عموم مردم هزینه عمل لازک چشم است. متاسفانه قیمت عمل لیزیک بسیار بالا است و همین باعث شده که خیلی از افراد این عمل را انجام ندهند. قیمت عمل لیزیک و لازک و PRK در کلینیک های مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی مواقع پزشکان هزینه های مختلفی در مورد جراحی لیزر چشم در نظر می گیرند. بعضی مواقع هزینه ای که کلینیک ها در مورد عمل چشم می دهند فقط در مورد یک چشم است. باید به این موارد دقت کافی کرد و هزینه های هر دو چشم را باهم در نظر گرفت. یعنی باید آن را دو برابر کرد و قیمت واقعی عمل لیزر چشم را به دست آورد.

هزینه عمل لازک چشم در کشور ایران روز به روز در حال افزایش است. این هزینه ها شامل هزینه معاینه، هزینه آزمایش های قبل از عمل، دستمزد پزشک و دیگر موارد می شود.

قیمت تعریف شده برای همه پزشکان و مکان های مختلف یکسان نیست و هرکدام با توجه به شرایطی که دارند مقدار هزینه متفاوتی نیز خواهند داشت. هرچقدر تجربه پزشک بیشتر باشد و پزشک از تجربه و مهارت بیشتری برخوردار باشد هزینه بیشتری را به عنوان دستمزد می گیرند. همچنین عوامل دیگری مانند امکانات جراحی، مکان عمل ، شرایط بیمار و … بر هزینه عمل تاثیر می گذارند. مزان تخصص پزشک، نمره چشم بیمار، ابزار و دستگاه مورد استفاده بر هزینه عمل لازک چشم تاثیر می گذارد.اگر بیمار از هزینه درمانی خود استفاده کند بسیار کمک کننده است یا این عمل جراحی لازک در بیمارستان دولتی انجام شود بر قیمت جراحی تاثیر بسیار زیادی می گذارد و هزینه های جراحی را تا حد زیادی پایین می آورد. ولی با این وجود هیچوقت کیفیت را فدای قیمت نکنید به خصوص اینکه چشم یکی از مهمترین و حساس ترین اندام های بدن است و بر روی زیبایی چهره شما تاثیر زیادی می گذارد.

تعرفه بیمه در اداره های مختلف متفاوت است برخی از ادارات مانند بیمه تامین اجتماعی، هزینه عمل جراحی لازک را قبول نمی کنند اما برخی از بیمه ها قبول کرده و هزینه ها را پوشش می دهند. بیمه تکمیلی یک امتیاز بسیار بزرگ است چون بخشی از هزینه های درمان را پوشش می دهد البته بهتر است بدانیم که یکی از شرایط تقبل این هزینه ها توسط بیمه داشتن مجموع نمرات 6 دیوپتر دو چشم است. بهتر است بدانیم که قیمت ارزان هرگز ملاک خوبی برای انتخاب مرکز چشم پزشکی نیست. در ایام کرونا همه چیز در مورد عمل جراحی چشم سخت تر انجام می شود چون بعضی از درمان های جراحی را نباید متوقف کرد بنابراین پزشک مجبور می شود فعالیت های خود را حتی در این شرایط انجام دهند اما با این تفاوت که اصول بهداشتی بسیار بیشتر از قبل رعایت می شود در واقع با رعایت اصول بهداشتی عملیات لازک چشم انجام می شود و هیچ گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد.

اقدامات قبل از عمل PRK (لازک) چیست؟

قبل از عمل لازک از لنز تماسی به مدت یک تا دو هفته قبل از لازک استفاده نشود. اگر از لنز تماسی نرم استفاده می کنید یک هفته استفاده از آن را قطع کنید و اگر از لنز تماسی سخت استفاده می کنید 3 تا 4 هفته قبل از عمل استفاده از آن را متوقف کنید. بعد از مراجعه به کلینیک چشم پزشکی معاینات کامل مثل: اندازه گیری فشار چشم ها، حرکات کره چشم و عصب و پرده شبکیه و ارزابی دقیق نمره چشم و میزان بینایی انجام می شود.عکس های رنگی توپوگرافی پاکی متری و ارب اسکن برای ارزیابی قرنیه از لحاظ ضخامت آن و عدم وجود قوز قرنیه و آسیگماتیسم و نقشه اپتیکی سطح قرنیه انجام می شود. بهتر است صبح عمل یا روز قبل از عمل حمام کنید لبه پلک ها را با شامپو بچه بشورید ولی 4 روز بعد از عمل به هیچ عنوان نمی توانید حمام کنید. در روز عمل به هیچ عنوان از ادکلن و مواد معطر استفاده نکنید چون دستگاه لیزر به بو حساس است. این عمل لازک نیازی به ناشتایی ندارد پس بهتر است از قبل عمل یک وعده غذایی سبک میل کنید. تا دو هفته بعد از عمل و به خصوص در روز عمل به هیچ عنون نباید رانندگی کنید. از مواد آرایشی از دو روز قبل از عمل استفاده نشود.  در حین عمل خونسردی و آرامش خود را حفظ کنیم. بعد از عمل جراحی لازک مسکن های ساده ای استفاده می شود تا درد و ناراحتی بعد از عمل را برطرف کنند. از قرار گرفتن در معرض نور گوشی و صفحه نمایش به مدت طولانی جلوگیری شود و تا چند روز به چشم استراحت دهیم، به مدت دو هفته در محیط های آفتابی از عینک آفتابی استفاده شود، داروها و قطره ها را دقیق طبق دستوری که داده می شود استفاده کنیم، بعد از عمل نباید حمام کرد و این کار را چند روزی عقب بیاندازیم.به مدت یک هفته هیچ حرکت سنگینی انجام ندهیم. اگر دچار تاری دید شدیم اصلا نگران نباشیم چون زمان که بگذرد برطرف خواهد شد.

مطالب مرتبط