عمل پی آر کی

عمل پی آر کی

عمل پی آر کی نیز از دیگر عمل هایی است که برای اصلاح مشکلاتی هم چون دور بینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم است؛ این عمل اولین نوع جراحی برای اصلاح دید است. لازم به ذکر است که پی آر کی نیز مثل عمل لیزیک تلاش می کند تا قرنیه ی چشم را تغییر دهد تا نور به درستی روی شبکیه چشم متمرکز شود و یک تصویر واضح و شفاف پیش روی شما پدید آید. قبل از این که به سراغ نکات مهم در رابطه با این عمل برویم بهتر است خدمتتان عرض کنیم که بهترین کاندید های عمل پی آر کی چه کسانی هستند. باید خدمتتان عرض کنیم که کسانی که به آستیگماتیسم،  نزدیک بینی و یا دور بینی مبتلا هستند بهترین گزینه برای این عمل هستند.

عمل پی آر کی

تفاوت عمل پی آر کی با عمل لیزیک در چیست؟

مقایسه بین پی ار پی و لیزیک را با مهم ترین تفاوت شروع می کنیم. مهم ترین تفاوت بین دو عمل پی آر کی با لیزیک به تفاوت در اولین مرحله ی عمل است؛ در لیزیک جراح یک لایه نازک را با لیزر فمتوسکند یا میکروکراتوم در قرینه ی چشم ایجاد می کند و آن لایه را بلند می کند تا بتواند بافت قرنیه را ببینید. این فلپ ( لایه) بعد از این که شکل قرنیه را تغییر داد با لیزر در جای خود قرار می دهد اما در عمل پی آر کی این گونه نیست و جراح لایه ی بیرونی قرنیه را بر می دارد و قبل از انجام تغییرات با لیزر شکل بافت قرنیه را تخلیه می کند ؛ لازم است بدانید که لایه ی بیرونی قرنیه که برش داده می شود چند روز بعد خود را ترمیم می کند و بار دیگر روی قرنیه را می پوشاند.  نتیجه ی هر دو عمل شبیه به یک دیگر است اما خب دوران نقاهت پی آر پی کمی طولانی تر از لیزیک است و همان گونه که گفتیم چند روز برای بازسازی اپیتلوم نیاز است.

ارزیابی مزایا و معایب PRK

در رابطه با مزایا و معایب PRK  یا ترانس پی آر کی باید خدمتتان عرض کنیم که عمق این برش از عمق عمل لیزیک کم تر است و برای فلپ قرنیه نیز خطر و عوارضی ندارد. اگر مقاله ی عمل لیزیک چشم را مطالعه کرده باشید متوجه شده اید افرادی که قرنیه ی نازکی دارند نمی توانند عمل لیزیک انجام دهند و این در صورتی است که این افراد بدون هیچ مشکلی می توانند عمل پی آر کی انجام دهند. یکی دیگر از مزیت های این عمل این است که این عمل خطر کم شدن ضخامت قرنیه را کم می کند. از طرفی دیگر هر کاری در کنار مزیت هایی که دارد معایبی نیز دارد. از معایب این عمل می توانیم به بیش تر بودن زمان بهبود این عمل اشاره کنیم. بیش تر بودن خطر عفونت ،زخم و یا حتی التهاب نیز از دیگر معایب این عمل است.

ضعیف شدن چشم بعد از عمل پی آر کی

چند روز بعد از عمل احتمال بهبود دید وجود دارد یعنی ممکن است شما بعد از عمل دید خوبی داشته باشید اما با بهتر شدن لایه قرنیه ممکن است که دید شما کمی ضعیف تر شود  و پزشکان نیز معمولا انتظار این اتفاق را دارند و علت این اتفاق این است که سطح نا صاف لایه ی قرنیه که به تازگی ایجاد شده است و زیر بانداژ لنزی چشم قرار گرفته است. زمانی که بافتی که تحت اشعه قرار گرفته است به طور کامل خوب شود و این بانداژ نیز برداشته شود با هر بار پلک زدن تصاویر بهتر می شود و کیفیت دید بهتر می شود پس اصلا نگران نباشید زیرا ممکن است این اتفاق حدود دو هفته طول بکشد.

هزینه عمل پی آر کی چقدر است؟

باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه ی عمل های این چنینی به شدت بیماری و نیاز هایی که بیمار دارد بستگی دارد و شما باید برای مطلع شدن از هزینه ی آن با کلینیک مد نظر خود تماس بگیرید و از آن ها در رابطه با هزینه ها بپرسید اما از آن جایی که این عمل برای اصلاح دائمی است در واقع شما با انجام آن سرمایه گذاری می کنید پس به هیچ عنوان انجام آن را پشت گوش نیندازید.

عمل جراحی پی آر کی چگونه انجام می شود؟

در بخش قبل یک اشاره ای به چگونگی انجام عمل پی آر کی داشتیم.  اگر بخواهیم این عمل را به صورت دقیق تر توضیح دهیم باید اضافه کنیم که جراح قسمت مرکزی اپیتلوم قرنیه را با کمک یک ابزار جراحی یا دستگاه بوفینگ و محلول الکل استریل می کند و بعد از آن از یک لیزر برای اصلاح انحنای سطح قرنیه استفاده می کند. شایان ذکر است که این لیزر به شکل کاملا تخصصی پالس های نور ماورا بنفش را نمایش می دهد تا مقدار میکروسکوپی بافت را در الگوی دقیق حذف کند و بعد از آن لنزی که بافت نرم دارد را برای محافظت از چشم روی قرنیه می گذارد و این سلول ها که بعد از چهار یا پنج روز رشد کردند جراح لنز را از چشم شما بر می دارد.

عمل جراحی پی آر کی چگونه انجام می شود

دوران بهبود در عمل جراحی پی آر کی به چه صورت است؟

روزهای بعد از عمل ممکن است مقداری درد داشته باشید اما این درد ها نگران کننده نیستند و بعد از چند روز از بین می روند.  در روز های ابتدایی عمل باید از بانداژ لنز استفاده کنید تا قرنیه ی چشم در محافظت کامل باشد.  احتمالا در این چند روز علائم زیر را خواهید داشت.

  • حساسیت نسبت به نور
  • تاری دید
  • احساس خارش
  • آبریزش از چشم
  • و غیره

ممکن است روز های دوم و سوم بیش ترین درد را داشته باشید پس بهتر است استراحت کنید و درد خود را با مسکن تسکین دهید. رفته رفته این علائم و درد ها کم تر می شوند اما اگر بعد از یک هفته درد و یا احساس های ذکر شده بر طرف نشد باید به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این بهتر است تا مدتی در ورزش کردن را خط بکشید زیرا تمرینات سنگین اثرات منفی روی چشم شما می گذارد و وارد شدن عرق نیز به ضرر شما است.

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی چشم

خوشبختانه این نوع عمل ها دوران نقاهت طولانی ندارند و خیلی بیمار را اذیت نمی کنند اما خب باز بهتر است که بعد از عمل یک سری نکات مهم را رعایت کنید تا به بهترین نتیجه ی ممکن برسید. بعد از عمل حتما به یک همراه نیاز دارید تا در بیمارستان همراه شما باشد. حواستان باشد که اگر پزشک از بی حسی موضعی برای عمل استفاده کند قطعا برای چند ساعت تاری دید دارید پس بهتر است کسی همراهتان باشد تا در راه رفتن به شما کمک کند.  بعد از عمل باید به خوبی استراحت کنید و سمت تلویزیون،  گوشی و یا کتاب نروید.  علاوه بر این حتما باید از قطره ای که پزشک به شما داده است استفاده کنید تا قرینه تان به خوبی ترمیم شود  و اگر بعد از عمل احساس درد داشتید نیز می توانید از مسکن استفاده کنید اما اگر این درد ها ادامه دار شدند باید به پزشک مراجعه کنید. اگر قصد حمام کردن دارید نیز باید از وسیله ای مخصوص استفاده کنید تا شامپو و یا صابون به داخل چشمتان وارد نشود. از مصرف هر گونه لوازم آرایشی و وارد شدن آن به چشم خودداری کنید.

عمل پی ار کی چشم