دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
یووئیت

یووئیت چیست؟

یووئیت

بیماری یووئیت به التهاب بافت یووه آ چشم یا بافت میانی می‌گویند. لایه میانی چشم شامل عنبیه، مشیمیه، جسم مژگانی است. این بیماری از بیماری های زمینه ای، آسیب‌دیدگی چشم، عفونت ویروسی و باکتریایی، برخی از بیماری های خاص و… به وجود می آید.

وقتی لایه ی میانی و بافت های کنار آن به التهاب دچار می شود. به بیماری یووئیت دچار خواهید شد. اگر یووئیت سریع درمان نشود باعث به وجود آمدن فشار داخل چشم، آب مروارید، رشد غیرطبیعی عروق، آب سیاه و… می شود. در نتیجه فرد کم‌کم با بروز این بیماری ها بینائی خود را از دست خواهد داد.

لایه ی میانی چشم از سه بافت تشکیل شده است که هر کدام وظایفی و کارهای را بر عهده دارند.

 1. عنبیه: قسمت رنگی جسم است که تمامی مردمک را احاطه کرده است.
 2. مشیمیه: یک لایه ی نازک و عروقی است که وسط سفیدی چشم و شبکیه قرار گرفته است.
 3. جسم مژگانی: دارای رشته های که به عنبیه متصل است. یک جسم ماهیچه ای است.

بیماری یووئیت شامل چند نوع است که در این بخش به آن‌ها می پردازیم:

 1. یووئیت قدامی: شایع تر از انواع دیگر است. این بیماری بیشتر در افراد سالم و تاثیر بر روی یک چشم آن ها اتفاق می افتد. بیماری های، دستگاه گوارش، ریه، بیماری عفونی و پوستی، بیماری روماتولوژی و…. بیماری های هستند که باعث ایجاد یووئیت قدامی می توانند بشوند.
 2. یووئیت میانی: این نوع بیماری بیشتر در جوانان شایع است که بعضا با ام اس(مولتیپل اسکلروزیس )و سارکوئیدوز در ارتباط است. این التهاب در ناحیه ی جسم مژگانی به وجود می آید.
 3. یووئیت خلفی: نام دیگر آن کوروئیدیت و کوریورتینیت است. این بیماری لایه ی پشتی جسم یعنی مشیمیه را در بر می‌گیرد.
 4. یووئیت حاد: به طور ناگهانی شروع می شود و در کمتر از سه ماه خوب می شود.
 5. یووئیت مزمن: این نوع یووئیت احتمال این که دوباره عود کند زیاد است. درمان آن سه ماه طول می‌کشد و عود دوباره ی آن زیاد است.
 6. یووئیت منتشر (پان یووئیت): وقتی هر سه قسمت بخش قدامی، میانی و خلفی به التهاب دچار می شوند یووئیت منتشر رخ می دهد. یکی از رایج ترین پان یووئیت ها بیماری به نام بهجت است. اگر این بیماری درمان نشود باعث نابینایی چشم می شود.

عوامل ایجاد یووئیت

 1. اختلالات التهابی مانند بیماری های کرون و کولیت اولسراتیو
 2. بیماری های خودایمنی مانند ایدز که باعث ضعیف شدن بدن می شوند.
 3. بیماری های عفونی مانند، تب مالت، لپتوسپیروز، سیفیلیس، لایم، بیماری سل و….
 4. بیماری های روماتیسمی، بیماری بهجت، لوپوس، آرتریت واکنشی، پسوریازیس، التهاب روده، کولیت زخمی و…
 5. ویروس‌های مانند تبخال و زونا
 6. قارچ ها مانند هیستوپلاسموز
 7. انگل ها مانند توکسوپلاسموز
 8. انواع سرطان های مانند: لنفوم، ملانوم بدخیم و لوسمی

علائم و نشانه های بیماری یووئیت چیست؟

 1. تاری دید
 2. نمایان شدن لکه های شناور در میدان دید
 3. حساسیت های غیر طبیعی به نور
 4. درد
 5. ریزش اشک از چشم
 6. کوچک شدن مردمک چشم
 7. سردرد
 8. و….

یووئیت

درمان بیماری های یووئیتی چشم

 • استفاده از داروهای استروئیدی: انواع دارو های استروئیدی در نوع قطره و قرص خوراکی تجویز می‌شوند. این داروها زمانی تجویز می‌شوند که بیماری حاد است و بعد از سه ماه یا حتی کمتر از آن چشم بهبود می یابد. اگر این داروها را خیلی زیاد استفاده کنید. باعث گلوکوم، دیابت، آب مروارید، پوکی‌استخوان، افزایش وزن، بیماری قلبی و عروقی و…. ممکن است بشود.
 • استفاده از قطره ی چشم میدریاتیک: اگر بیماری یووئیت از نوع قدامی باشد فقط بر روی عنبیه تاثیر خواهد گذاشت. در نتیجه باید از قطره میدریاتیک استفاده کنند. این قطره باعث شل شدن ماهیچه های چشم و باز شدن بیشتر مردمک می شود و درد آن را ساکت می کند. قطره ی چشم میدریاتیک باعث کاهش تمرکز بر روی چشم و تاری موقت می شود.
 • استفاده از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن: داروهای مانند متوترکسات، مایکوفتولات، آزاتیوپرین و… می باشند این داروها موجب سکوب کردن سیستم ایمنی می شود که در نتیجه التهاب و درد کاهش پیدا خواهد کرد .
 • جراحی: در مواردی که بیماری یووئیت خیلی وخیم و حاد است و بینایی فرد در خطر است پزشک جراحی را پیشنهاد می کند. در مواردی مانند آب مروارید ، آب سیاه، جدا شدگی شبکیه و. .. جراحی انجام می شود.

عوارض بیماری یووئیت چشم

 • گلوکوم یا آب سیاه
 • ورم شبکیه
 • از دست دادن بینایی
 • ایجاد چسبندگی های داخل چشم
 • جداشدگی شبکیه
مطالب مرتبط