دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
لیزر چشم نوزادان نارس

لیزر چشم نوزادان نارس

لیزر چشم نوزادان نارس

امروزه با پیشرفت علم و فناوری در مراقبت از نوزادان، اکثر نوزادان نارس از خطراتی که سلامت آنها را تهدید می‌کند جان سالم به در می برند. گاهی اوقات به دلیل عدم رشد مناسب رگ‌های خونی و مویرگ‌های چشم ، تشکیل شبکیه در نوزادان نارس با مشکلاتی به نام بیماری رتینوپاتی نارس مواجه می‌شود. R.O.P رتینوپاتی نوزادان نارس یکی از مشکلات شایع در نوزادان نارس است. در این مقاله سعی داریم عمل لیزر چشم نوزادان نارس را به شما معرفی کنیم.

رتینوپاتی نوزادان نارس چیست؟

رتینوپاتی نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity) یا به اختصار ROP یکی از اختلالات شبکیه چشم است که به دلیل عدم رشد طبیعی عروق خونی در شبکیه رخ می دهد. انواع مختلفی از رتینوپاتی وجود دارد، اما مشکلات عروق خونی کوچک شبکیه برای همه نوزادان مشترک است. این بیماری در نوزادان بدون علامت است و تنها از طریق معاینه قابل تشخیص است. این وضعیت اغلب کودکان با وزن کمتر از 1.5 کیلوگرم هنگام تولد را تحت تاثیر قرار می دهد.

در صورت عدم درمان، این بیماری در نوزادان می تواند شامل بدشکلی چشم، تنبلی، خونریزی زجاجیه و جداشدگی شبکیه باشد. در برخی از نوزادان، این بیماری منجر به نزدیک بینی می شود. درمان ROP به مرحله و شدت بیماری بستگی دارد. در موارد خفیف، این بیماری به طور معمول خودبه‌خود برطرف می شود و نیازی به درمان ندارد. اما اگر بیماری پیشرفت کند که نیاز به درمان است. درمان های ROP شامل سه رده اصلی می باشد: 1)لیزر شبکیه، 2)تزریقات داخل چشمی، 3)جراحی شبکیه (ویترکتومی عمیق)

لیزر چشم نوزادان نارس

انجام عمل لیزر بر روی چشم نوزادان نارس

در جراحی لیزری به عنوان یکی از روش‌های جراحی برای درمان و بهبود مشکل چشمی نوزادان نارس، رشد و نمو غیرطبیعی اکثر رگ های خونی است. عمل جراحی لیزر برای هر چشم حدود 30-45 دقیقه طول می کشد. عمل لیزر یک درمان غیرتهاجمی در نظر گرفته می‌شود و تنها بر روی شبکیه چشم متمرکز است که در آن لیزر به ناحیه خاصی هدایت می‌شود تا رگ‌های خونی غیرطبیعی را از بین ببرد.

رتینوپاتی در کودکان درجات مختلفی دارد که بر اساس یک تقسیم بندی به 5 سطح کلی تقسیم می شود و در موارد شدید و سطح بالای بیماری جراحی لیزر چشم در کودکان ضروری است. در موارد شدید رتینوپاتی نارس و درجه 3 این بیماری، اندیکاسیون‌های مختلفی وجود دارد که باید توسط چشم پزشک تأیید شود و سپس جراحی با لیزر انجام می شود.

بهترین زمان برای عمل لیزر چشم نوزادان نارس

بهترین زمان برای جراحی لیزر چشم 3 هفته یا 4 هفته پس از تولد است. با توجه به مشکلات فراوانی که نوزادان با آن مواجه هستند، اولویت‌بندی معاینات چشمی و توجه به درمان چشم کودک ضروری است.

لیزر چشم نوزادان نارس

چه خطراتی نوزادان نارس رتینوپاتی را تهدید می کند؟

نوزادانی که نارس به دنیا می آیند معمولا به دلیل مشکلات چشمی نیاز به لیزر چشم دارند و در صورت عدم درمان به موقع بسته به میزان اختلال شبکیه با عوارضی مواجه خواهند شد. در صورتی که کودکان نارس مبتلا به بیماری رتینوپاتی به موقع درمان نشوند خطرات زیر آنها را تهدید می کند:

  • نزدیک بینی شدید و با درجه بالا در نوزادان نارس
  • انحراف در چشم
  • تنبلی چشم
  • احتمال بروز آب سیاه
  • کاهش بینایی که منجر به کوری می شود

سخن آخر

در این مقاله به بررسی رتینوپاتی نوزادان پرداخته ایم و علائم، خطرات و روش های درمان با لیزر را شرح داده ایم. با این حال، بیمارانی که به‌موقع اقدام به درمان نمی‌کنند؛ ممکن است نتیجه بینایی خوبی نداشته باشند و ممکن است به اقدامات دیگری مانند ویترکتومی نیاز داشته باشند. از بین عوامل مستقل مؤثر بر رتینوپاتی، وزن کم هنگام تولد تنها متغیر معنی‌دار مؤثر بر بروز رتینوپاتی بود.

مطالب مرتبط