دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست ؟

چگونه تعادل فشار داخل چشمی بر قرار می شود؟

در حالت عادی مایع زلالیه در پشت لایه رنگی چشم تولید می گردد و به وسیله سوراخ مردمک به بخش قدامی چشم جریان می یابد و نهایتاً از راه کانا ل هایی در دور قرنیه خارج می شود ، در واقع سیستم گردش مایع زلالیه برای ثابت نگه داشتن فشار چشم از طریق کانا لها و شبکیه ای از سلولها در بخشی از چشم بنام زاویه انجام می شود و این چرخه ی جریان زلالیه منجر به ثابت ماندن فشار داخل چشم میگردد.

فشار چشم چگونه بالا می رود؟

فشار طبیعی چشم انسان بین 12 الی 21 میلی متر جیوه است و بالاترین فشار چشم انسان ، نباید از 21 میلی متر جیوه فراتر رود در صورتیکه فشار داخل چشمی از حد طبیعی بالاتر رود بیماری فشار چشم ایجاد می شود .چنانچه جریان مایع زلالیه در کانالهای بخش زاویه چشم به خوبی انجام نشود و یا مقدار زلالیه تولیدی بیش از حد نرمال باشد فشار مایع در داخل چشم بالا می رود و افزایش فشار داخلی چشمی پدید می آید.

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست ؟

دلایل افزایش فشار داخل چشمی :

1- اختلال در جریان مایع زلالیه در بخش زاویه چشم

2- تولید زلا لیه بیش از حد طبیعی

3- ضربه به چشم

4- استفاده از برخی از داروها مانند کورتون های استروئیدها

5- برخی از بیماری های چشمی مانند نزدیک بینی ، گلوکوم

6- دیابت

7- افزایش سن

8- سابقه خانوادگی افزایش فشار داخل چشمی

آیا همه افرادی که فشار بالای چشمی دارند به گلوکوم مبتلا می شوند ؟

بالا رفتن فشار چشمی می تواند باعث بیماری گلوکوم (آب سیاه) شود اما نمی توان گفت که تمام افرادی که دارای فشار بالای داخل چشمی هستند حتماً به گلوکوم (آب سیاه) مبتلا می شوند لذا بیماران باید به صورت مرتب جهت کنترل فشار داخل چشم تحت نظر چشم پزشک باشند.

علائم افزایش فشار داخل چشمی چیست؟

این بیماری معمولاً فاقد هر گونه علامت یا نشانه ای بوده وغالباً از طریق معاینات دوره ای که توسط چشم پزشک انجام میشود شناسایی می گردد.

چگونه افزایش فشار چشم تشخیص داده می شود؟

چشم پزشک برای تشخیص فشار بالای بیمار از آزمون های زیر بهره می گیرد:

آزمون نوتومتری :

در این روش با استفاده از قطره ، چشم بی حس می شود و بوسیله ابزاری بنام نوتومتر، فشار چشم بیمار اندازه گیری و میزان مقاومت قرنیه چشم در برابر فشار سنجیده می شود.

آزمون کونیوسکوپی :

در این روش بخش زاویه چشم توسط چشم پزشک معاینه و بوسیله عدسی های خاصی ابتلا یا عدم ابتلا به گلوکوم بررسی می گردد.

افتالموسکوپی :

افتالموسکوپ وسیله ای است که داخل چشم را بزرگتر نشان می دهد و چشم پزشک پس از ریختن قطره های گشاد کننده مردمک به کمک آن مقدار و شدت آسیب عصب بینایی را تشخیص می دهد.

دلیل بالا رفتن فشار چشم چیست ؟

پریمتری یا آزمون میدان بینایی :

در این روش یکی از چشم ها بسته و چشم دیگر مورد سنجش قرار می گیرد و از بیمار خواسته می شود که به صفحه کاسه ای شکل پریمتری نگاه کند و هر زمان که نور را در آن می بیند دکمه را فشار دهد و نهایتاً نتایج جهت تشخیص نقاط سیاه و بیماری گلوکوم احتمالی به کار برده می شود.

آزمون پاکی متری :

در این آزمون از ابزاری بنام پاکی متر برای اندازه گیری ضخامت قرنیه استفاده می شود و نتایج حاصله جهت بررسی تأثیرات ضخامت قرنیه بر فشار چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان افزایش فشار چشم :

پس از انجام معاینات منظم و دوره ای و تشخیص این بیماری اولین راه معالجه ، درمان دارویی است.چنانچه درمان دارویی جواب مثبت ندهد می توان از جراحی به روش ایریدوتومی لیزری که بصورت سر پایی و در مدت زمان کمی انجام می شود جهت درمان بیمار بهره گرفت.

کلینک هما زیر نظر دکتر منصور همایونی آماده است تا با انجام تستهای دقیق و معاینات منظم و به کمک روشهای نوین معالجه در پیشگیری ، کنترل و درمان بیماری افراد مبتلا به فشارهای بالای چشمی خدمت رسانی نماید .

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط
16 Responses
 1. سلام.من ۴۸سالمه.دوتا چشمم اب مروارید اورده.بیست روز پیش رفتم دکتر چشم پزشک , گفت فشار چشمم بالاست یکی ۳۰ واون یکی ۲۳ بود. قطره داد استفاده کردم دیروز رفتم فشار چشمم شده بود ۲۶ و۲۰ .حالا دکتر برام عکس از چشم نوشته , ایا به نظر شما لازمه عکس بندازم.لطفا راهنماییم کنید.ممنون.

 2. سلام و خسته نباشید
  من در چند روز گذشته دکتر بعد از انجام آزمایشات گفته دچار فشار چشم هستید و چون دارای سن ۲۱ سال هستم گفتند در این سن نادر است و ۲ سال است که دارید و اگر تحت درمان باشید تا ۸ سال بینایی خود را دارید من فقط از علائم این بیماری التهاب و اشک آن هم در فصل های زمستان بهار دارم و دیدم هم کامل هست و حتی ضعیف هم نیستند قبلا گفتند دکتر داخلی به خاطر حساسیت بالا بدن اینجور هستید آیا این مشکل واقعا تا ۸ سال دیگر باعث نابینایی من میشود ؟خواهشمندم به من پاسخ دهید.

 3. سلام ؛ ایا بیماری فشار‌چشم باعث نابینایی میشود و اگر چشم بسته شده باشد توسط پزشک ؛ آیا درمان میشود؟

  1. سلام من سه ماه پیش صبح بلند شدم دیدم تار میبینم رفتم دکتر گفت شبکه مشکل پیدا کرده چشم راستم بود عمل پی دی تی انجام داد ولی بعد از سه ماه تغییر نکرده آیه احتمال داره خوب بشم

 4. سلام ؛ بنده 44 سال سن دارم وقتی هوا گرم میشه (تیرماه- مردادماه) احساس درد در کاسه چشم چپم دارم . که وقتی با آب میشورم کمی بهتر میشه . در حالت معمول زاویه دید همان چشمم کم است و اگر فقط با همان یک چشمم به دایره فرضی مستقیم نگاه کنم قسمت شمال غربی و غرب و جنوب غربی آن دایره را نمیبینم و فقط شرق و امتداد قطر شمال تا جنوب دایره را میبینم و زاویه دیدهمان یک چشمم در همه حال کم است . لطفا راهنماییم بفرمائید . با تشکر و احترام فراوان . مجتبی لطفی .

  1. سلام منم دقیقا همین مشکل را دارم و اصلا نفهمیدن چی هست فقط فشار چشمام بالا هست. خیلی ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید به منم بگید. با تشکر. آرش نوری ۰۹۱۹۷۵۲۸۲۵۲

 5. من 55 سال دارم . فشار چشمم 23 است . بیماری بلفاریست هم مدتی داشتم ایا به هم ربط دارد ایا باید برای فشار 23 کاری بکنم و ریل درمان بروم یا نیازی نیست

 6. سلام
  پسر ١٦ ساله ام واسه معاينه بردم و عينك تجويز شد ٧٥ /٠
  فشار چشم ٢٠ و ٢٣ بود
  در بررسي بيشتر گفتن كه ضخامت قرنيه زيادة و مشكلي نيس
  أيا فشار بالاس واقعا و تجمع زلاليه زيادة يا فشار اندازه گيري شده ناشئ از ضخامت قرنيه اس و عوارض فشار بالآي معمول چشم را ندارد
  أيا كار خاصي بايد انجام بدهم
  سپاس

 7. با سلام خواهر من در سن 12 سالگی میباشد و حدود 3 ساله که بود ضربه ای به چشمم او وارد شد که این ضربه قرنیه رو پاره کرد و بعد از اون قرنیه خودش جوش خورد ولی به علت ضربه آب مروارید اورد و در سن 3 سال عمل اب مرواید انجام شد و عدسی نزدیک بین گذاشته شده … حالا در این سن فشار چشمش بالا هست ینی لب مرزه و همش تحت نظر دکتره به نظر شما ابن موضوع براش خطرناکه؟ برای آبندش چطور ؟ از چه کارهایی باید منع کنه که فشار بالا نره ؟ کار کردن زیاد ایشون لپ تاب و کامپیوتر میتونه باعث این موضوع بشه؟

 8. سلاام من تنبلى چشم وآب مرواريدداشتم البته باتشخصيى كه دكترم داده بودعمل جراحى شدم بعدپنج سال ازعملى كه كردالبته هردوتاچشمم رو،پرده ى شبكيه ى سمت راستم پاره شدوبينايى چشم راستم روكلآازدست دادم وچون ازداخل چشم لنزگذاشته همين چشم راستم هم بينايش روازدست داده وهم اينكه تغييررنگ داده يعنى رنگ چشم خودم عسلى بودش الان يه چشمم(چپ)عسلى هستش واين چشم (راستم)رنگش سياه مايلبه سرمه ى هستش،مانده بايه دنياغم وغصه كه چيكاركنم😭😭😭خيلى دلم ازاين بابت شكسته.
  چندروزى هم ميشه كه فشارچشم همين راستم كه بينايى نداره ولى انقدرانقدرانقدرازداخل دردميكنه رفتم اورژانس معاينه كردش فشارچشم راستم٥٤بودش داخل چشم راستم روهم كاملاخون گرفته بودبعداينكه قطره ريختم خون چشم برطرف شدش ولى چشم راستم هنوزدردداره روزگارم روسياه ميكنه انگارتوش خارميكنن اصلاهم نميتونم سرم روبابالش بذارم بخوابم بشدت عذابم ميده شماروخداقسم منم راهنمايى كنيدبخداخيلى خيلى غصه ميكنم خواهش ميكنم يه چيزى بگيدتااين دلم يكم آروم بگيره.
  حتى روميتونم شماره ام كه٠٩١٤٢٥٤٤٠٠٨بذارم واسم اس ام س هم بديدفقط بگيدمن چيكاركنم،چشم راستم خيلى اذيتم ميكنه بشدت دردميكنه،ازاينكه وقت به سوال وجواب هاى بيمارتون ميذاريديه دنياممنونم،الهى كه هيش وقت غم نبينيد.

 9. سلام من چشم هایم شب ها موقع رانندکی یا در خانه هنگام تلویزیون نگاه کردن درد میکند و احساس میکنم چشمهایم داره از حدقه میزنه بیرون و همچینن در افتاب چشمهایم قرمز و پر خون میشود و یا گرما احساس درد میکنه؟ علت چیست لطفا راهنماییم کنید

 10. همچنین چشم هایم کمی استیگماتیسم است و کمی هم ضعیف است.همچنین وقتی از جای روشن وارد مکان کاملا تاریک میشوم زمان زیادی طول میکشد تا چشمم به تاریکی عادت کند محیط را ببینم

 11. سلام من۴۳ سالمه و امروز رفتم دکتر گفته فشار چشمت بالاست و الان قطره داده و گفته ۶ ماه دیگه مجددا بیا می خواستم ببینم این قطره ها رو باید تا ۶ ماه استفاده کنم؟یا همین یه دانه کافیه ؟ممنون می شم از پاسخگوییتون

Comments are closed.