دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی یک پوشش چشمی است که برای حفاظت از آن در مقابل خطرات بخش آبی طیف نور مرئی و ماوراء بنفش طراحی شده است .چشم پزشکان استفاده از آن را برای همه افراد در طول روز توصیه می کنند . همچنین استفاده از عینک آفتابی استاندارد بعد از برخی از اعمال چشمی مانند لیزیک ، لازک و PRK الزامی می باشد.در گذشته های دور اسکیموها برای محافظت از چشم خود در برابر نور شدید آفتاب ، یک شکاف باریک روی عینک چوبی ایجاد کرده و از داخل آن به اطراف نگاه می کردند .

لنز های رنگی ( سبز و آبی ) با هدف کمک به بهبود بینایی در بعضی از اختلال های دید ، برای اولین بار در ساخت عینک ها مورد استفاده قرار گرفت که در نهایت به ایده ساخت عینک های آفتابی در سال 1752 انجامید .در اوایل قرن 20 عینک آفتابی بیشتر توسط ستارگان سینما استفاده می شد تا توسط هواداران شناسایی نشوند و همین موضوع باعث محبوب شدن عینک های آفتابی در آن زمان شد .

در سال 1929 sam  foster  تولید انبوه عینک آفتابی را برای افراد در معرض نور خورشید به خصوص در سواحل تفریحی آمریکا شروع کرد . تخمین زده می شود که در سال 1937 بیش از 20 میلیون عینک آفتابی در آمریکا به فروش رسیده باشد .

عینک آفتابی استاندارد

کارکرد های عینک آفتابی استاندارد

وضوع تصویر

این عینک ها با کاهش پراکندگی نور ( glare ) باعث بهبود بینایی می شوند .عینک های پولاریزه ( polarized ) با کاهش انعکاس نور از سطوح غیر فلزی مانند آب و مهار بخش عمودی موج نور ، پراکندگی را از بین برده و باعث احساس راحتی و افزایش کیفیت بینایی می شوند .

محافظت

عینک های آفتابی موجب حفاظت چشم در مقابل نور شدید ( مرئی یا نامرئی ) می شوند . مهمترین بخش این حفاظت ، در مقابل اشعه ماوراء بنفش بوده که می تواند باعث آسیب های چشمی مانند کراتیت نوری یا کوری حاصل از انعکاس نور از سطح برف ، آب مروارید ، ناخنک و انواع مختلف بدخیمی های چشمی شود .چشم پزشکان توصیه می کنند همه افراد در معرض نور خورشید ، برای حفاظت چشم خود در مقابل اشعه ماوراء بنفش از عینک های آفتابی ( با قابلیت مهار 99 تا 100 % اشعه ماوراء بنفش ) استفاده نمایند .

بررسی اثر محافظتی

تنها راه تعیین میزان قدرت محافظتی عینک های آفتابی ، اندازه گیری آن توسط کارخانه های تولید کننده یا عینک سازی های معتبر می باشد .تنها کیفیت قابل دیدن عینک های آفتابی شکل و فرم آن ها است . عینک آفتابی باید به گونه ای روی چشم قرار گیرد که حداقل نور از اطراف آن به چشم برسد ولی در عین حال هنگام پلک زدن ، مژه ها به لنزهای آن برخورد نکنند .

برای اینکه نور از اطراف عینک وارد چشم نشود باید دسته عینک به اندازه کافی پهن باشد . ارزیابی مقدار محافظت عینک آفتابی بر اساس شدت تیره بودن آن غیر ممکن است .به عنوان مثال عینک های آفتابی که لنز های سیاه تری دارند لزوماً نسبت به انواع روشن تر خاصیت محافظتی بیشتری ندارند .همچنین رنگ لنز عینک آفتابی هم نمی تواند ضمانت کننده باشد . به عنوان مثال لنزهایی که نور آبی را بلوکه می کنند معمولاً به رنگ  زرد یا نارنجی هستند .به علاوه برخی از انواع لنز های بلوک کننده نور آبی ، 100 % نور آبی را مهار کرده و باعث اختلال در دید رنگی و در نتیجه افزایش حوادث هنگام رانندگی می شوند .قیمت بالا نمی تواند تضمین کننده کیفیت باشد . چشم پزشکان توصیه می کنند که تحت هیچ شرایطی کیفیت یک عینک را بر اساس قیمت آن قضاوت نکنید .

عینک آفتابی استاندارد

هم اکنون 3 نوع استاندارد برای ارزیابی عینک های آفتابی وجود دارند و مهمترین مسئله ای که در این استانداردها لحاظ شده مقدار حفاظت آن ها در مقابل اشعه ماوراء بنفش است . مواردی مانند پولاریزه و محافظت در مقابل نور جانبی هم در بعضی از این استانداردها مورد استفاده قرار گرفته اند .

استاندارد استرالیا شامل 5 سطح است . سطح صفر محافظت حداقلی در مقابل اشعه uv و سطح 5 حداکثر محافظت را در مقابل این اشعه دارد .

در استاندارد اروپایی ، صفر حداقل محافظت ، 2 محافظت کافی ، 6 محافظت خوب و 7 محافظت کامل در مقابل اشعه uv را نشان می دهد . محصولاتی که استاندارد اروپایی را کسب می کنند نشانه CE دارند .

از آنجا که استاندارد اروپایی محافظت تا طول موج nm 380 لحاظ می شوند ( نه nm 400 ) ، چشم پزشکان معتقدند برخی از محصولاتی که حتی علامت CE بر روی آنها درج شده ممکن است کیفیت ایده آل را نداشته باشند .استاندارد ایالات متحده آمریکا شامل 3 سطح است . بر اساس استاندارد آمریکا لنز های عینک آفتابی نباید اشعه ماوراء بنفش را بیش از 1 % انتقال دهند .در تست ضربه یک توپ فلزی یک اینچی از 50 سانتی متری روی لنز انداخته می شود و انواعی که مقاومت کافی را داشته باشند ، استاندارد دریافت می کنند .

مدل های مختلف عینک آفتابی استاندارد در بازار

 1. خلبانی : برای اولین بار در سال 1936 توسط شرکت Bausch & Lomb  برای خلبان های نیروی هوایی آمریکا طراحی شد و دارای لنزهای شبیه قطره اشک و یک قاب فلزی نازک است . اکثر این لنز ها به شکل آیینه ای و رنگی ساخته می شوند .
 2. Clip – on : نوعی از عینک های آفتابی هستند که روی عینک های طبی قرار گرفته تا در مقابل نور شدید اثر محافظت کنندگی ایجاد نمایند .
 3. عینک های دارای لنز های گرادیانی یا سایه روشن  : این لنز ها در قسمت های فوقانی رنگ تیره تر و در بخش های پایینی رنگ روشن تر دارند . در واقع قسمت بالایی محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید داشته و قسمت پایینی برای دید بهتر فرد هنگام فعالیت طراحی شده است . این عینک ها در محیط های بسته نیز به راحتی قابل استفاده هستند . همچنین به نظر می رسد برای رانندگی یا خلبانی نیز مناسب باشند .
 4. عینک های آیینه ای : لنز این عینک ها دارای یک سطح متالیک بوده و جایگزین مناسبی برای عینک های پولاریزه می باشند و به علت حذف نکردن بخش عمودی موج نور ، باعث افزایش درک عمق مانند تشخیص فرورفتگی های هنگام اسکی می شوند . این عینک ها با انعکاس بخشی از کل نور ، اختلالی در درک عمق دید و یا دید کنتراست ایجاد نمی کنند .
 5. عینک های قاب بزرگ : این نوع از عینک های آفتابی در دهه 80 قرن بیستم مورد توجه بودند . معمولاً رنگ روشن داشته و قیمت آنها ارزان است . امروزه بسیاری از هنر پیشه های مشهور برای اینکه شناخته نشوند دوباره به این نوع از عینک های روی آورده اند . همچنین به علت اندازه بزرگ ، برای افرادی که تمایل به پنهان کردن قوس بینی خود دارند مناسب است .
 6. عینک های Way Farer: این عینک شامل یک قاب پلاستیکی بزرگ ذوذنقه ای بوده که در بالا پهن و در پایین باریک تر می شود . لنزهای این عینک توسط شرکت  RAY – BAN  تولید شده و از سال 1952 تاکنون محبوبیت خود را در بین افراد جامعه حفظ کرده است .

عینک آفتابی استاندارد

رنگ لنز عینک آفتابی

رنگ های مختلف شیشه عینک آفتابی نه تنها برای افراد جذابیت داشته و قابلیت تبدیل شدن به بخشی از پوشش روزانه را دارند ، بلکه از نظر کیفیت بینایی نیز دارای اهمیت هستند .

 • رنگ سبز: این لنز تمام شعاع های نوری را به یک اندازه از خود عبور می دهد و برای انواع فعالیت های ورزشی و بیرونی مناسب است و برای کاهش پراکندگی نور باعث افزایش شفافیت سایه روشن ها می شود . در شرایط آب  و هوای بارانی ، این رنگ بهترین گزینه است .
 • رنگ قهوه ای و عنابی : این رنگ ها باعث افزایش دید کنتراست شده و ته رنگ قرمز موجود در آنها موجب افزایش دید عمق می شود و برای تمام ورزش هایی که نیازمند تخمین فاصله ها می باشند مانند گلف ، تنیس ، ماهی گیری و قایق سواری مناسب هستند .
 • رنگ زرد : در شرایط مه و آلودگی هوا و یا هر شرایط کم نوری این رنگ باعث افزایش وضوح تصویر می شود . این رنگ بیشتر از هر رنگ دیگری طول موج آبی نور را که برای چشم مضر است فیلتر می کند . این رنگ برای ورزش اسکی و کوه نوردی ایده آل است .
 • رنگ آبی : این رنگ به دلیل عبور دادن نور آبی از خود چندان توسط چشم پزشکان توصیه نمی شود اگرچه این عینک ها از نظر ظاهری بسیار مورد پسند می باشند . به علت عبور نور آبی از این لنز ها ، کیفیت بینایی چندان بالا نیست .
 • رنگ خاکستری : مانند رنگ سبز بوده و برای انواع فعالیت های ورزشی مناسب می باشد .
 • رنگ قرمز : این رنگ باعث افزایش عمق دید شده و این موضوع بزرگترین ویژگی این رنگ می باشد . سایر خواص این رنگ عبارتند از کاهش خستگی چشم ، بهبود دید کنتراست و افزایش وضوح جاده . به همین دلیل این رنگ برای ورزش دوچرخه و موتور سواری بهترین گزینه است .

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای:

 • جراحی لازک
 • جراحی لیزیک
 • آب مروارید
 • لیزر چشم
 • جراحی شبکیه چشم
 • عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط