دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

علائم مشکلات چشمی ناشی از کامپیوتر

علائم مشکلات چشمی ناشی از کامپیوتر چیستند؟

 امروز در کلینیک هما به علائم مشکلات چشمی ناشی از کامپیوتر  می پردازیم این علائم را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد:

1 . علایم سطحی چشمی :خشکی چشم، آبریزش از چشم ، تحریک پذیری چشم ها ،  سوزش چشم ها

2 . علایم بینایی : احساس فشار در چشم ها ، خستگی چشم ها ،  سردرد ،  کدورت دید ،  دو بینی

3 . علایم وضعیتی :درد گردن ، درد شانه ، درد پشت

همراهی یک یا چند مورد از این شکایتها در نتیجه کار با کامپیوتر و یا در اثر نگاه کردن به مانیتور کامپیوتر را ، بطور کلی سندرم بینایی کامپیوتر   Computer vision syndrome  نامیده اند.
این سندرم فقط شامل یک یا دو علامت نیست  بلکه معمولاً مجموعه ای از علایم در این بیماران دیده می شود و همچنین ممکن است برخی افراد ،  قبل از استفاده از کامپیوتر این علایم را داشته باشند که با استفاده از کامپیوتر تشدید شود.
در برخی موارد عدم درمان  این علایم باعث می‌شود تا مشکلات چشمی دایمی شوند و در مواقعی غیر از زمان کار با کامپیوتر هم با همان شدت ادامه یابد .

احساس فشار در چشم   (Eyestrain  ) :

این علامت به احساس بیمار از ناراحتی ، درد و آزار در چشم اشاره می کند. احساس فشار در چشم علامت سندرم بینایی کامپیوتر است این علامت هنگامی رخ می‌دهد که نیازهای بینایی فرد بیش از ظرفیت بینایی او باشد. به زبان ساده ، فرد بیش از حد توانایی از چشم استفاده کند.
طبق تحقیقات انجام شده محتملترین علت  این احساس ،  ساعات کار طولانی با کامپیوتر است که سبب اختلال در تطابق و همگرایی فرد شده ، سبب بروز این علامت می شود .

احساس فشار در چشم با بیماری بالا رفتن فشار چشم یا آب سیاه متفاوت است بطور طبیعی چشم انسان دارای فشار داخلی است که 10تا 22 میلی متر جیوه بطور نرمال متفاوت است .
بالارفتن فشار چشم معمولاً بدون علامت بوده و در سنین بالا  اتفاق می افتد و تنها راه پیشگیری از آن ، مراجعه به چشم پزشک و کنترل فشار چشم است.
احساس فشار در چشم هیچ ارتباطی با کامپیوتر ندارد یعنی کامپیوتر نمی تواند موجب بالا رفتن فشار داخل چشم شود،  بنابراین احساس فشار در چشم ها کاملاً با بیماری بالا رفتن فشار چشم (گلوکوم یا آب سیاه) متفاوت است.

خشکی چشم (Eye fatigue) :

این علامت مانند علامت فوق به احساس بیمار از ناراحتی و خستگی در چشم اشاره می‌کند.

درد چشم (Ocular pain) :

درد چشمها بصورت درد مبهم اغلب در پشت پلک حس می شود. این علامت با احساس جسم خارجی در چشم تفاوت دارد ، اگرچه ممکن است با آن همراه باشد.
درد چشمها ممکن است در هر دو چشم بوده و یا فقط در یک چشم ایجاد شود ، همچنین ممکن است به جلوی پیشانی انتشار داشته باشد. قابل ذکر است که کامپیوتر نمی تواند موجب درد چشم شدید شود. بنابراین هرگونه درد شدید چشمی ،  بخصوص اگر همراه با تاری دید باشد ، نیازمند مراجعه سریع به چشم پزشک است.

سردرد ( Headache ) :

سردرد اغلب همراه با سندروم بینایی کامپیوتر دیده می شود ولی ممکن است بیمار آن را به بینایی مرتبط نکند. تشخیص و درمان مناسب این حالت نیز مشکل است.بر اساس گزارشات بالینی ،  سردرد مرتبط با بینایی در جلوی سر احساس می شود و ممکن است در یک طرف سر بیشتر باشد این سردرد  ، در اواسط یا اواخر روز رخ میدهد و معمولاً با افزایش ساعت کار بیشتر می‌شود.

کدورت دید(Blurred vision) :

کدورت دید هنگامی رخ می دهد که به علت افت بینایی ، یا اختلال قدرت تطابق چشم ها ، فرد نتواند به درستی برروی هدف تمرکز کند. گاهی حروف و اشکال اینترنتی درهم  می رود و گاهی دور حروف هاله دیده می شود. در موارد شدید ممکن است حروف پرش پیدا کنند بعضی افراد گزارش می کنند که بعد از کار روزانه با کامپیوتر یا رانندگی  شبانه برایشان مشکل می شود.
برخی علل کدورت دید عبارتند از : وجود عیب انکساری (دوربینی ،  نزدیک بینی و آستیگماتیسم) ، تجویز عینک نامناسب، وجود اختلال تطابقی ، خشکی چشم ، صفحه نمایشگر کثیف و وجود هاله یا انعکاس از صفحه نمایشگر و کیفیت نامطلوب  نمایشگر .

خشکی چشم ها و احساس جسم خارجی در چشم ( Dry and foreign body sensation  ) :

خشکی چشم ها از شایع ترین علائم چشمی است که کاربر کامپیوتر را به نزد چشم پزشک هدایت می کند .
خشکی چشم به معنای اختلال در کیفیت یا کمیت اشک است که وظیفه مرطوب کردن ، تمیز کردن و حفظ چشمها را دارد .
با هر بار پلک زدن ، اشک سطح چشم را مرطوب کرده  ، غبار و باکتری ها را پاک می کند.
با خشکی چشم فرد احساس شن ریزه در چشم خواهد داشت که باعث تشدید سوزش یا خارش چشم ها ، ناراحتی در استفاده از لنز تماسی ، افزایش حساسیت به نور یا اشک ریزش فراوان و در موارد شدید کدورت دیده می‌شود. خشکی چشم و علایم همراه با آن ، بویژه در کسانی که از لنز های تماسی استفاده می کنند شایع تر بوده و شدت بیشتری دارد.

سوزش و خارش چشم ها :  ( Burning and itching ):

این علامت نیز ناشی از خشکی چشم ها است البته التهاب لبه پلک ها می تواند آنرا تشدید کند.

 اشکریزش : Tearing)) :

افراد مبتلا به اشک ریزش احساس می کنند که در هنگام کار با کامپیوتر و گاهی بطور مداوم  چشمشان از اشک  پر می‌شود و موجب ناراحتی می‌گردد.
در موارد  نادری ممکن است اشک ها بر روی گونه نیز جاری شود.
خشکی چشم باعث تحریک اعصاب سطحی چشم می شود و این تحریک میزان ترشح اشک را زیاد می کند برخی افراد فکر می کنند که کسی که اشک ریزش دارد خشکی چشم ندارد در حالی که همانطور که ذکر شده  ، علت اصلی اشک ریزش در کاربران کامپیوتر ، خشکی چشم است.

قرمزی چشم : Red eye)) :

این علامت نیز ناشی از خشکی چشم ها است البته التهاب لبه ی پلک ها می‌تواند آن را تشدید کند. در این حالت در اثر تحریکات موضعی ، عروق  ملتحمه دچار پرخونی شده و سفیدی چشم ، قرمز یا صورتی به نظر می‌رسد.
باید توجه داشت که قرمزی چشم در کاربران کامپیوتر با ترشح چرکی همراه نیست.

پلک زدن زیاد و غیر ارادی: (Excessive involuntary blinking) :

این پدیده به علت خشکی چشم ایجاد شده و مکانیسم جبران بدن برای کاهش آن است. با پلک زدن مکرر سعی می شود سطح چشم مرطوب باقی بماند.

دو بینی (Diplopia) :

این پدیده به ندرت رخ داده و می‌تواند ناشی از وجود عیب انکساری ، تجویز عینک نامناسب و یا وجود اختلال تطابقی باشد در این حال شخص در دیدن حروف یا اشکال کامپیوتر و یا در دیدن اشیای دور دچار دوبینی می‌شود. در بعضی افراد اختلال تطابقی نهفته وجود دارد این افراد در حالت عادی بدون علامت هستند ولی با کار ممتد با کامپیوتر دچار دوبینی و ندرتاً انحراف ناپایدار چشم می‌شو ند.

تاری دید در تغییر نگاه به دور یا نزدیک ( Blurred vision in changing visual distance)  :

پس از طی مدت زمانی از کار مداوم با کامپیوتر هنگامی که شخص می خواهد نگاه خود را به جسم دیگر در فاصله دور یا نزدیک تغییر دهد دچار تاری دید می‌شود. این پدیده  بخصوص برای تایپیست ها که مرتباً نگاه خود را از نوشته به روی صفحه نمایشگر می‌چرخانند آشناست. این پدیده نیز می تواند ناشی از وجود عیب انکساری ، تجویز عینک نامناسب و یا وجود اختلال تطابقی باشد.

علایم مشکلات چشمی ناشی از کامپیوتر را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد

درد گردن و پشت : (Neck pain , Back pain) :

سندرم بینایی کامپیوتر شامل علایم غیر چشمی مانند درد گردن و درد پشت نیز هست.
علت اصلی درد پشت و گردن ، زاویه دید نامناسب است. اگر زاویه دید بالاتر یا پایین تر از سطح چشم ها باشد باعث وضعیت قرار گیری نامناسب و متعاقباً درد پشت و گردن و شانه ها می شود.

بی حوصلگی، خستگی و پریشانی :  Fatigue , Distress)) :

این علامت به ندرت رخ می‌دهد .کاربر اظهار می‌دارد که پس از کار مداوم با کامپیوتر دچار بی حوصلگی و پریشانی می‌شود و در اغلب موارد علت آن را  نمی‌داند در موارد شدید این حالت ممکن است منجر به خطاهای ناخواسته در کار روزمره کاربر شود.

ارزیابی خطر ابتلا به مشکلات چشمی ناشی از کار با کامپیوتر :

برای ارزیابی سریع اینکه یک کاربر تا چه حد در معرض خطرات و مشکلات چشمی ناشی از کامپیوتر قرار دارد میزان ساعات استفاده از کامپیوتر در روز، راهنمای خوبی است.
به طور کلی هرچه زمان کار روزانه با کامپیوتر بیشتر شود احتمال آسیب بالاتر است .
باید توجه داشت که این احتمال آسیب  نه تنها برای چشم بلکه برای سایر ارگان ها نیز صادق است بطور کلی گفته می‌شود کار ممتد با کامپیوتر به مدت بیش از 2 ساعت در روز احتمال ایجاد علایم سندرم بینایی کامپیوتر را بالا   می برد .

شدت استفاده و احتمال خطر به 3 دسته کلی تقسیم می شود:

 استفاده کنندگان خفیف ( کوتا ه مدت ) کامپیوتر : کسانی هستند که روزانه کمتر از 3 ساعت با کامپیوتر کارمی‌کنند.

علایم مشکلات چشمی ناشی از کامپیوتر را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد

استفاده کنندگان متوسط کامپیوتر :کسانی هستند که روزانه 3 تا 5 ساعت با کامپیوتر کار می کنند ، خطر ایجاد مشکلات ناشی از کامپیوتر در این گروه بیش از گروه قبل است
استفاده کنندگان شدید ( طولانی مدت ) کامپیوتر :کسانی هستند که روزانه بیش از 5 ساعت با کامپیوتر کار می‌کنند .این افراد معمولاً کمتر کارهای غیرکامپیوتری دارند.آسیب های ناشی از کار با کامپیوتر در این گروه شیوع بیشتری داشته و شدیدتر است ..

ما در کلینیک هما به مدیریت دکتر منصور همایونی آماده ایم تا از طریق مراجعه حضوری ، تماس تلفنی و یا حتی از طریق ایمیل ، جوابگویی سئوالات و ابهامات شما عزیزان ،  در عرصه چشم پزشکی باشیم .

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط