بلاگ چشم پزشکی

شب کوری چیست؟

by بیماری های چشم in نوامبر 5, 2022

شب کوری چیست؟

یکی از حواس چهارگانه، حس بینایی است. این حس در قالب عضوی به نام چشم تجلی می یابد. چشم مانند هر عضو دیگری از بدن از سلول ها اعصاب گوناگونی تشکیل شده اند که هماهنگ با هم برای دیدن اجسام تلاش می کنند. این عضو نیز در اثر یکسری عوامل، ممکن است دچار بیماری ها و اختلالاتی شود که می توان با پیگیری به هنگام ان ها، از عوارض خطرناک آن ها پیشگیری کرد. یکی از این بیماری ها، شب کوری است که به معنای اختلال در بینایی و دیدن اجسام در تاریکی یا محیط های کم نور است. شب کوری انواع گوناگونی دارد ک برخی از انان با رعایت یکسری نکات ساده قابل درمان هستند. به طور خلاصه ما در این مقاله قصد داریم بگوییم شب کوری چیست؟ و در مورد علایم شب کوری، تست شب کوری، مراکز درمانی شب کوری، شب کوری ارثی و نیز درمان شب کوری با شما دوستان عزیز صحبت کنیم پس لطفا تا انتهای این مطلب ما را دنبال کنید.

اما شاید قبل از هر چیزی بهتر باشد در مورد علل به وجود اورنده شب کوری صحبت کنیم، آری چه عامل یا عواملی باعث ایجاد این اختلال در برخی از افراد می شود.

شب کوری چیست؟

دلایل ایجاد شب کوری چیست؟

همانطور که گفتیم شب کوری نوعی اختلال بینایی است پس در اثر یکسری از مشکلات بینایی یا اختلال در چشم ایجاد می شود.یکی از این عوامل، می تواند عوامل ژنتیکی و وراثتی باشد که ممکن است در برخی افراد دیده شود. گاه نزدیک بینی یا عیوب انکساری چشم نیز در دراز مدت اگر درمان نشوند، باعث ایجاد شب کوری در فرد می شوند. از دیگر بیماری های چشمی می توان به اب مروارید اشاره کرد که میتواند در زمان های طولانی و در صورت عدم درمان باعث شب کوری شود. عوامل گوناگونی می تواند باعث ایجاد شب کوری شوند که ما به مهمترین آن ها اشاره کردیم.اما گلوکوم بیماری است که باعث افزایش فشار در چشم افراد می شود که می تواند بر روی اعصاب بینایی اثر سو داشته و به ایجاد شب کوری در فرد کمک کند.

شب کوری نیز مانند هر بیماری دیگری دارای علایمی است که به تشخیص این بیماری کمک می کند. در ادامه بررسی علائم شب کوری میپردازیم.

علائم شب کوری

تنها و مهمترین علامت این بیماری، کم شدن قدرت بینایی افراد در نور کم و تاریکی است به گونه ای ک رانندگی برای برخی از این بیماران در شب به شدت دشوار می شود.

حال شاید برای شما این سوال مطرح شود که تست شب کوری چیست؟ اری این بیماری نیز حتما مانند سایر بیماری  ها دارای تستی برای تشخیص است. این تست معمولا بعد از بروز علائم و با مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینات خاص توسط وی، انجام می شود. چنانچه شما شک به این بیماری دارید بهتر است به یک پزشک متخصص ماهر مراجعه کنید.

شب کوری نیز مانند هر بیماری دیگر اگر دیر تشخیص و درمان شود خطراتی را برای فرد به دنبال خواهد داشت، از جمله می توان به خطر نابینایی در برخی از این افراد اشاره کرد.

آیا شب کوری باعث نابینایی می شود؟

از اینکه شب کوری ایا واقعا باعث نابینایی در فرد می شود هنوز اطلاعات جامع و دقیقی در دست نیست، اما با استناد به برخی از تحقیقات می توان احتمال داد که شب کوری مزمن که طولانی مدت شده است قطعا بر روی بینایی فرد در زمان های دیکر و در نور نیز اثر سو خواهد داشت، پس بهتر است در صورت داشتن علامت شب کوری هر چه سریعتر به پزشک متخصص این حوزه مراجعه کنید.

مراکز درمان شب کوری

امروزه و با پیشرفت گسترده صنعت در علم پزشکی و تهیه تجهیزات با کارایی بالا در حوزه چشم پزشکی، مراکز درمانی گوناگونی برای درمان انواع بیماری های چشمی، علی الخصوص بیماری  شب کوری و نیز شب کوری ارثی احداث شده اند که افراد با سابقه این بیماری یا کسانی که تازه به وجود این بیماری پی برده اند، بتوانند با مراجعه به این مراکز درمان شب کوری، با توجه به نوع و میزان ضایعه پیش آمده به درمان به موقع و صحیح این بیماری بپردازند.

اما درمان شب کوری چگونه است؟

آیا راه کاری برای درمان قطعی و همیشگی این بیماری وجود دارد؟

آیا شب کوری ارثی نیز نوعی شب کوری متداول است، قابل درمان است؟

با ما همراه باشید تا پاسخ تک تک این سوالات را پیدا کنید.

شب کوری چیست؟

درمان شب کوری چیست؟

اکثرا محققان و متخصصان چشم پزشکی دنیا براین عقیده اند که این بیماری درمان مشخص و قاطعی ندارد تنها میتوان تا حدودی ان را کنترل کرد یا از وخیم تر شدن ان جلوگیری کرد. اما امروزه و با پیشرفت چشمگیر علم پزشکی، بسیاری از متخصصین این حوزه دنبال استفاده از سلول های بنیادی برای درمان قطعی این بیماری هستند. با این حال و با وجود عدم درمان قطعی، پزشکان معتقدند که استفاده از سبزیجات و مواد غذایی حاوی ویتامینA می تواند تا حد زیادی از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرده و به بهبود بینایی افراد تا حدی کمک کند.

اما چه موادی سرشار از ویتامینAهستند؟

از جمله منابع غنی ویتامینAمی توان به هویج، تخم مرغ، میوه های زرد و نارنجی حاوی بتاکاروتن، روغن جگر ماهی کاد و شیر های غنی شده با این ویتامین اشاره کرد.همان طور که دید شب کوری درمان قطعی ندارد پس به قول معروف همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، شما میتوانید با مراقبت های چشمی صحیح و معاینات سالانه توسط پزشک متخصص، از بیماری های چشمی زمینه ساز شب کوری پیشگیری کنید و در هر ساعتی از شبانه روز از چشمان تیز بین خود برای اداره امور زندگی استفاده کنید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد تا سلامی دیگر بدرود.