بلاگ چشم پزشکی

 درمان دژنراسیون ماکولا

by بیماری های چشم in نوامبر 21, 2022

درمان دژنراسیون ماکولا

امروز در کلینیک هما قرار است در باره درمان بیماری دژنراسیون ماکولا  با یکدیگر گفتگو کنیم لطفا تا پایان این مقاله با ماه همراه باشید.بیماری دژنراسیون یک لکه زرد رنگ است که در قسمت  مرکز شبکیه قرار دارد این بیماری اگه به موقع درمان نشود باعث کوری میشود اگر خطوط مستقیم را موج دار مبینید یا دیدتان تار است احتمالا دچار علائم اولیه بیماری دژنراسیون  ماکولا شده اید .

روش درمان بیماری دژنراسیون ماکولا

متاسفانه درمانی برای این نوع بیماری وجود ندارد اما می‌توان از داروهایی برای جلوگیری از پیشرفت آن استفاده کرد

 1. ورتوپرفین یکی از داروهایی است که به دست بیمار تزریق شده و با استفاده از یک لیزر غیر حرارتی فعال می شود واکنش شیمیایی ایجاد شده بر اثر عروق خونی غیر طبیعی از بین می رود معمولا از هر ۶ بیمار یک نفر به این نوع درمان پاسخ مثبت می دهند و دیدشان بهتر از آنهایی است که تحت درمان با دارو قرار نگرفته اند.
 2. فیلتراسیون خونی یکی دیگر از روش های درمانی می باشد جریان متفاوت خون در غشا موجب کم شدن برخی از پروتئین ها و اسیدهای چرب می شود.
 3. تزریق اوستین و تجویز داروهای آنتی وی جی اف نیز یکی دیگر از درمان های رایج این بیماری است.

مواردی که باید جهت پیشگیری از بیماری دژنراسیون رعایت نمود عبارتند از:

 1. ترک سیگار اولین قدم برای پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری دژنراسیون ماکولا ترک سیگار است زیرا ابتلا به این بیماری را در افراد سیگاری را ۴ برابر می کند.
 2. مصرف سبزیجات تیره و برگ دار می‌تواند ۴۳ درصد ابتلا به این بیماری را کاهش دهد
 3. مصرف مولتی ویتامین ، مواد معدنی و ماهی می تواند باعث سلامت چشم شود و سالمندانی که هفته ایی دوبار از ماهی استفاده می‌کنند ۴۵ درصد کمتر به این بیماری ابتلا پیدا میکنند.
 4. ورزش منظم
 5. حفظ فشار خون و سطح کلسترول

دژنراسیون ماکولا

بیماری دژنراسیون چند نوع دارد ؟!

 1. نوع خشک: بیشتر افراد به نوع خشک دژنراسیون ماکولا مبتلا می شوند اما نوع خشک ممکن است به نوع مرطوب منجر شود این نوع رسوبات زردی به نام درون در ماکولا خود دارند مقدار کم این بیماری در بینایی تغییری ایجاد نخواهد کرد اما اگر بزرگتر شوند موجب تاری دید یا دید غیرطبیعی می شوند و سرانجام می میرند چنانچه در مرکز دید نقاط کور یا تاریکی داشته باشند این حالت بدتر می شوند و احتمال دارد بینایی مرکزی خود را از دست بدهند
 2. نوع مرطوب : تنها۱۰ درصد مردم به نوع مرطوب دچار میشوند در این نوع افراد  خطوط صاف را موج دار می‌بینند همچنین ممکن است نقاط تاریکی داشته باشد و بینایی مرکزی را از دست بدهد عروق خونی از زیر ماکولا رشد می کند این عروق خونی خون و مایع را به درون شبکیه نشت می کنند در نتیجه دید فرد غیر طبیعی می شود.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن چیست؟!

این بیماری بیشتر در سن بالای ۶۰ سال رخ می دهد و موجب آسیب به لکه زرد خواهد شد و درنهایت منجر به تاری دید و مشکل در بینایی خواهد گردید این بیماری به تنهایی باعث کوری دید نمی شود بلکه می تواند اختلالاتی در زندگی روزمره ما از جمله رانندگی ، مطالعه ، خواندن ، نوشتن آشپزی و یا تعمیر وسایل را سخت و دشوار نماید.

علائم دژنراسیون ماکولا

در اوایل بیماری علائمی از خود نشان نمی دهد و اون لکه زرد مشخص نمی شود اما وقتی این بیماری پیشروی کنند و هردو چشم درگیر شوند علائمی که ایجاد می شود شامل موارد زیر می باشد :

 • بدتر یا کم شدن وضوح دید : این موضوع باعث می شود افراد در رانندگی و یا مطالعه دچار مشکل شوند.
 • نواحی تاریح و تار در مرکز بینایی
 • درموارد نادر، بدتر یا متفاوت شدن ادراکی شدن رنگی

لکه زرد چیست؟!

لکه زرد ناحیه ایی در پشت شبکیه است که دید افراد را دقیق و واضح تر میکند ابن لکه از میلیون های حساس ب نور تشکیل شده شبکیه این نور را تبدیل یه سیگنال های الکتریکی کرده و به مغز می رساند که در مغز ما تصاویری که می بینیم ترجمه می شود هنگامی که به لکه زرد آسیبی وارد شود به دلیل اینکه مرکز دید است موجب تاری دید شود.

چه عواملی باعث ایجاد خطر در ابتلا به بیماری دژنراسیون می شود؟

بالا رفتن سن بیش از ۶۰ سالگی یکی از فاکتور های ابتلا به این بیماری است از سایر ریسک ها می‌توان به فاکتور های زیر اشاره کرد :

 • مصرف بیش از حد سیگار
 • نژاد
 • سابقه خانوادگی و ژنتیک

سازش با بیماری دژنراسیون

ابن بیماری می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی زندگی شما بگزارد همینطور اگر بینایی خود را از دست بدید ممکن است نتوانید مثل قبل با دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کنید و یا به شغل خود ادامه دهید و دائما به کمک افراد دیگر نیاز دارید  این تغییرات می تواند موجب افسردگی ، فشار روحی و روانی ، و احساس تنهایی در فرد به وجود اورد پس بهتر است قبل ازینکه بیماریتان وخیم شود اقدامات سازش با این بیماری را انجام دهید که شامل موارد زیر می باشد :

 1. بیشتر درمورد از دست دادن بیماری خود یاد بگیرید.
 2. یک متخصص کم بینایی را ببنید و از دستگاه ها و مهارت اموختنی جهت انجام کمک به کارهای روزمره استفاده کنید.
 3. مثبت نگر باشید افراد امیدوار بهتر می‌توانند با این بیماری سازش کنند.
 4. با دوستان و افراد خود در ارتباط بمانید.
 5. به دنبال یک مشاور حرفه ایی و یا گروه حمایتی باشید.

دژنراسیون ماکولا

 درمان نوع مرطوب دژنراسیون

نوع مرطوب این بیماری کمتر شایع می باشد و کنترل این بیماری راحت تر است درمان های جدید تر حتی میتوانند کاهش بیماری ایجاد شده بازگردانند درمان های می توانند شامل داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروقی درمان فتودینامیک و فتوکواگولاسیون با لیزر باشد.

کلام آخر

افراد به ندرت به دلیل بالارفتن سن به بیماری دژنراتور مبتلا می شوند  نوع خشک این بیماری با پیشروی ممکن است بدتر شود دژنراسیون نوع مرطوب علت اصلی از دست دادن دائمی بینایی است و اگر هردو چشم را درگیر کند به کیفیت زندگی لطمه میزند این دژنراسیون احتمالا به درمان های مرتب نیاز دارد دید خود را گسترش دهید به توصیه های پزشکی گوش دهید.