دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
درمان خستگی چشم

درمان خستگی چشم

درمان خستگی چشم

خستگی چشم یک اتفاق شایع است که زمانی رخ می دهد که چشمان ما در اثر استفاده طولانی مدت خسته می شوند و در نتیجه باعث ناراحتی و کاهش شدت بینایی می شود. این یک مشکل رایج در عصر دیجیتال امروزی است، جایی که بیشتر وقت خود را با خیره شدن به صفحه نمایش گوشی، تلویزیون و … می گذرانیم.

با این حال، خستگی چشم می تواند به دلیل عوامل دیگری مانند شرایط نور ضعیف، کمبود خواب و شرایط پزشکی خاص نیز رخ دهد. در این مقاله از کلینیک چشم پزشکی هما به بررسی علل، پیشگیری و درمان خستگی چشم می‌پردازیم.

علل خستگی چشم

قبل از بررسی روش های درمانی این بیماری به بررسی عللی می پردازیم که ایجاد کننده این بیماری هستند.

طولانی شدن زمان استفاده از نمایشگر و دستگاه های دیجیتال

یکی از شایع‌ترین دلایل خستگی چشم، طولانی شدن مدت زمان استفاده از صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی مانند رایانه، تلفن‌های هوشمند و تبلت است. نور آبی ساطع شده از این صفحات می تواند باعث خستگی، خشکی و ناراحتی چشم شود.

شرایط نوری ضعیف

کار یا مطالعه در شرایط نوری ضعیف، مانند اتاق‌های کم نور یا مناطقی با نور خیره کننده، نیز می‌تواند باعث خستگی چشم شود. این مورد به این دلیل است که چشم ها برای تمرکز و سازگاری با شرایط نوری باید سخت تر کار کنند.

کمبود خواب

کم خوابی می تواند منجر به خستگی چشم شود، زیرا به چشم ها زمان کافی برای استراحت و تجدید قوا داده نمی شود. کمبود خواب می تواند باعث قرمزی، خشکی و تحریک شود.

خستگی چشم ناشی از خواندن یا نوشتن

خواندن یا نوشتن برای مدت طولانی نیز می تواند باعث خستگی و درد در  چشم شود. این امر به ویژه اگر متن کوچک باشد و یا در محیط کم نور نوشته شود صادق است.

وجود شرایط پزشکی

برخی شرایط پزشکی مانند سندرم چشم خشک، آلرژی و آستیگماتیسم نیز می توانند باعث خستگی چشم شوند. در برخی موارد، خستگی چشم ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد.

درمان خستگی چشم

پیشگیری از خستگی چشم

تا به اینجا با برخی از مهم ترین دلایل به وجود آمدن خستگی و سوزش چشم آشنا شدید. حال شاید از خود بپرسید برای اینکه به این حالت دچار نشویم، چه کار می توانیم کنیم؟ برای دریافت پاسخ سوال خود در ادامه این بخش همراه ما باشید.

نورپردازی مناسب

برای جلوگیری از خستگی چشم، کار یا مطالعه در مکانی با نور مناسب و روشنایی مناسب ضروری است. این به معنای پرهیز از تابش خیره کننده و فضاهای کم نور و استفاده از منابع روشنایی کافی، مانند لامپ ها یا چراغ های سقفی است.

معاینه منظم چشم

معاینه منظم چشم می تواند به شناسایی و درمان مشکلات احتمالی چشم قبل از بدتر شدن آنها کمک کند. این مورد شامل دریافت نسخه مناسب برای عینک یا لنزهای تماسی و شناسایی هر گونه بیماری زمینه ای است.

تنظیم کردن تنظیمات صفحه نمایش

تنظیم روشنایی و کنتراست در دستگاه های دیجیتال می تواند به کاهش فشار و خستگی چشم کمک کند. علاوه بر این، استفاده از فیلتر نور آبی یا محافظ صفحه نیز می تواند به کاهش میزان نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش کمک کند. امروزه اکثر دستگاه های دیجیتال دارای چنین قابلیتی هستند که می توانید فیلتر نور آبی را فعال کنید تا فشار کمتری به چشم شما بیاید.

استراحت کردن

استراحت منظم پس از تماشای صفحه نمایش یا مطالعه می تواند به جلوگیری از خستگی چشم کمک کند. این بدان معناست که هر 20 دقیقه بعد از نگاه کردن به صفحه نمایش به یک فاصله دور نگاه کنید و به مدت 20 ثانیه روی جسمی که حداقل 5 متر از شما فاصله دارد تمرکز کنید.

تمرینات پلک زدن

ورزش های پلک زدن می توانند به مرطوب نگه داشتن چشم ها و کاهش خشکی و سوزش کمک کنند. این شامل پلک زدن سریع به مدت چند ثانیه هر چند دقیقه یا استفاده از اشک مصنوعی برای روان کردن چشم است.

درمان خستگی چشم

درمان خستگی چشم

به اصلی ترین عنوان این مقاله یعنی درمان خستگی چشم رسیدیم. هر بیماری با استفاده از روش های مختلف دارای یک سری روش های درمانی است. اما این روش ها برای خستگی چشم چیست؟

استراحت دادن به چشم

استراحت دادن به چشم ها با بستن آنها یا نگاه کردن به فاصله دور از صفحه نمایش می تواند به کاهش فشار و خستگی چشم کمک کند. این به معنای استراحت منظم از تماشای نمایشگر و شرکت در فعالیت هایی است که نیازی به تمرکز بصری طولانی مدت ندارند. این روش شاید بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما واقعا در صورت مرتب اجرا شدن می تواند موثر واقع شود.

قطره چشمی

قطره های چشمی بدون نسخه می توانند به کاهش خشکی و سوزش ناشی از خستگی چشم کمک کنند. این مورد شامل قطره های چشمی روان کننده است که می تواند به مرطوب نگه داشتن چشم و کاهش ناراحتی کمک کند. اشک مصنوعی یکی از بهترین گزینه های برای این مورد است. البته در شرایط خاص باید از قطره هایی که پزشک تجویز می کند استفاده کنید.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم روی چشم ها می تواند به کاهش فشار و خستگی چشم کمک کند. این کار شامل استفاده از یک حوله گرم و مرطوب و قرار دادن آن روی چشم برای چند دقیقه است.

ماساژ درمانی

ماساژ ناحیه اطراف چشم می تواند به بهبود جریان خون و کاهش تنش و ناراحتی کمک کند. ماساژ درمانی چشم شامل ماساژ ملایم شقیقه ها، پیشانی، و حدقه چشم با انگشتان است.

عینک طبی یا لنز تماسی

در برخی موارد، ممکن است برای اصلاح مشکلات زمینه ای بینایی و کاهش فشار و خستگی چشم، عینک طبی یا لنزهای تماسی مورد نیاز باشد.

سوالات متداول

علائم رایج خستگی چشم چیست؟

علائم شایع خستگی چشم شامل خشکی، قرمزی، سوزش و کاهش قدرت بینایی است.

آیا می توان از خستگی چشم جلوگیری کرد؟

بله، با تنظیم تنظیمات صفحه نمایش، استراحت های منظم و انجام فعالیت هایی که نیازی به تمرکز بصری طولانی مدت ندارند، می توان از خستگی چشم جلوگیری کرد.

چگونه می توانم خستگی چشم را در خانه درمان کنم؟

با استراحت دادن به چشم ها، استفاده از قطره های چشمی، استفاده از کمپرس گرم، ماساژ دور چشم می توانید چشم ها تسکین دهید.

چه زمانی برای خستگی چشم باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت تداوم یا بدتر شدن علائم، یا داشتن یک بیماری زمینه ای که ممکن است باعث خستگی چشم شود، باید برای خستگی چشم به پزشک مراجعه کنید.

آیا عینک طبی یا لنزهای تماسی می تواند به رفع خستگی چشم کمک کند؟

بله، ممکن است برای اصلاح مشکلات زمینه ای بینایی و کاهش فشار و خستگی چشم به عینک طبی یا لنزهای تماسی نیاز باشد.

مطالب مرتبط