دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
عمل جراحی کراس لینک

عمل جراحی کراس لینک

عمل جراحی کراس لینک

قوز قرنیه یا کراتوکونوس به مرور زمان باعث می شود، قرنیه چشم فرد نازک شود و در بینایی فرد تأثیر بگذارد. از مشخصات قوز قرنیه این است که قرنیه چشم از جلو به شکل مخروطی شکل و نازک می باشد. علت به وجود آمدن قوز قرنیه هنوز مشخص نشده اما روش هایی برای درمان این بیماری وجود دارد از جمله عمل جراحی کراس لینک قرنیه که در این مقاله به مفهوم این عمل و مزایای آن می پردازیم.

کراس لینک قرنیه چیست؟

زمانی که فردی دچار قوز قرنیه می شود در ابتدا بیماری نهفته است و مشکل چندانی برای فرد ایجاد نمی کند. اما با گذشت زمان این بیماری پیشرفت می کند و موجب اختلالات جدی در بینایی فرد می گردد. در شروع بیماری ممکن است فرد به طور مداوم دچار دو بینی، هاله بینی، حساسیت به نور و یا تغییر مداوم شماره عینک شود.

اما در صورت پیشرفت بیماری و نامنظمی قرینه به تدریج دید فرد بیمار بدتر می شود. عمل جراحی کراس لینک از طریق تاثیر بر رشته های کلاژن قرنیه چشم برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه و تقویت ثبات قرنیه بکار می رود. کراس لینک در واقع یک روش کم تهاجمی است که برای درمان قوز قرنیه بکار می برند.

عمل جراحی کراس لینک

انواع عمل کراس لینک قرنیه

 • عمل کراس لینک با برداشتن اپیتلیوم: این عمل از طریق بی حسی موضعی انجام می شود. برای انجام این عمل ابتدا لایه سلول های سطحی قرنیه را بر میدارند سپس هر سه دقیقه یک بار به مدت سی دقیقه قطره ریبو فلاوین (نوعی ویتامین B) یک درصد در چشم بیمار ریخته می شود. بعد از این مرحله اشعه ماوراء بنفش به قرنیه چشم بیمار تابانده می‌شود شدت این اشعه زیاد و مدت زمان آن کم می باشد. در پایان عمل یک لنز تماسی پانسمانی بر روی سطح قرنیه چشم می گذارند.
 • عمل کراس لینک بدون برداشتن اپیتلیوم: به این روش، روش ترنس اپیتلیوم نیز گفته می شود. در این روش لایه سلول های سطحی حفظ می شود و برداشته نمی شود اما زمان بیشتری صرف می شود تا ریبوفلاوین به بافت قرنیه نفوذ کند. این روش نسبت به روش کراس با برداشتن اپیتلیوم کم تهاجمی تر است.

چه کسانی در اولویت انجام عمل جراحی کراس لینک قرنیه قرار می گیرند؟

عمل جراحی کراس لینک قرنیه باید قبل از اینکه بینایی به میزان زیادی کاهش یابد و یا قرنیه به شدت تغییر شکل دهد انجام شود تا بیشترین تأثیر را داشته باشد. در صورتی که به موقع این عمل انجام شود سبب افزایش بینایی و همچنین ثبات شکل قرنیه می شود.

از این عمل برای افرادی که عمل رادیال کراکوتومی انجام داده‌اند و روی بینایی آنها تاثیر گذاشته است می توان استفاده کرد. در بعضی دیگر از موارد برای بهبود بینایی پیشنهاد می شود برای تقویت سطح قرنیه چشم قبل از عمل لیزیک عمل کراس لینک را انجام دهند.

مزایای عمل جراحی کراس لینک قرنیه

انجام عمل جراحی کراس لینک قرنیه مزایایی به همراه دارد ازجمله:

 • میزان مقاومت بافت قرنیه افزایش می یابد و بیومکانیکی قرنیه پایدار می ماند.
 • از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند.
 • می توان انجام جراحی پیوند قرنیه را به تأخیر انداخت.
 • باعث کاهش نزدیک بینی و آستیگماتیسم ناشی از قوز قرنیه می شود.
 • به کمک درمان لیزر اکسیمر می توان اکتازیا را کاهش داد.

عمل جراحی کراس لینک

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی کراس لینک قرنیه

برای اینکه قرنیه چشم بطور کامل بهبود یابد از لنز سخت یا نرم استفاده می کنند و معمولا پنج روز طول می کشد. در برخی افراد ممکن است مدت ترمیم قرنیه بعد از عمل طولانی تر باشد. ممکن است در یک ماه اول دید فرد بدتر از قبل عمل باشد اما به تدریج سطح قرنیه هموار می شود و دید فرد بهبود می یابد. همه بیماران بعد از عمل جراحی باید از لنزهای طبی استفاده کنند و بعد از دو هفته می توانند لنز را بردارند. توصیه آخر اینکه بیماران دو ماه بعد از عمل جراحی برای تغییر عینک یا لنز طبی خود اقدام کنند.

عوارض و خطرات بعد از عمل جراحی کراس لینک قرنیه

باید توجه داشته باشید در بیشتر مواقع این عمل بدون عوارض می باشد. اما ما در اینجا عوارض احتمالی بعد از عمل را برای شما شرح می دهیم.

 • ممکن است دچار خشکی چشم شوید.
 • افزایش ریزش اشک چشم داشته باشید.
 • ممکن است دچار از دست دادن حس قرنیه چشم شوید.
 • ممکن است فرد تا مدتی دچار تاری دید شود.
 • ایجاد خراش روی سطح قرنیه حین عمل
 • عفونت
 • متورم بودن قرنیه چشم تا مدتی بعد از جراحی
 • مبهم بودن دید بیمار

سخن آخر

در حال حاضر روش پیشگیری از بدتر شدن بیماری قوز قرنیه که در دسترس است، عمل جراحی کراس لینک قرنیه می باشد. طبق تحقیقات انجام شده نتیجه حاصل از عمل کراس لینک به این گونه بوده که حدود نود درصد از پیشرفت قوز قرنیه جلوگیری کرده است و پنجاه درصد هم شکل قرنیه اصلاح شده است.

مطالب مرتبط