دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
آب-مروارید-چشمی-دکتر منصور همایونی

جراحی آب مروارید چشمی چیست؟

در ساختار چشم و در پشت عنبیه و مردمک بخشی شبیه به عدسی دوربین عکاسی قراردارد که به علل گوناگون از شفافیت آن کاسته شده و تار می شود. به این حالت آب مروارید یا کاتاراکت می گویند که باعث اختلال در دید می شود. شیوع این حالت که یکی از عوارض یا بیماری های چشم محسوب می گردد بیشتر در اشخاص بالای 40 سال بوجود می آید.

ایجاد آب مروارید نسبت به موارد دیگر مانند آب سیاه، تخریب لکه زرد از نسبت بالاتری برخوردار است. درمان آب مروارید به راحتی انجام می پذیرد و در اکثر مواقع با جایگزینی یک پروتز لنزداخلی چشم رفع خواهد شد.

البته در بعضی از موارد که تعداد آن بسیار کم و نادر است امکان استفاده از لنز جایگزین نمی باشد و به همین جهت از لنزهای معمولی و یا عینک استفاده می شود.

جراحی آب مروارید چشمی چیست؟

انواع آب مروارید چشمی:

بیماری آب مروارید چشمی انواع گوناگونی دارد که عبارتند از:

آب مروارید هسته ای:

ین مورد در بخش مرکزی یا هسته عدسی شکل می گیرد که در اکثر موارد به  جهت بالارفتن سن افراد بوجود می آید .

آب مروارید زیرکپسولی:

در پشت عدسی چشم بوجود می آید ، دیابت یا اشخاصی که دوزهای بالای داروهای استروئیدی را استفاده می کنند بیشتر از دیگران امکان و مستعد پذیرش این نوع از آب مروارید هستند.

آب مروارید قشری:

بوجود آمدن لکه های سفید و مثلثی شکل که دور تا دور عدسی را احاطه می نمایند و به طرف مرکز عدسی مانند پره های چرخ دوچرخه ادامه پیدا می کنند.

علائم بروز آب مروارید چشمی:

شروع آب مروارید در اندازه های کوچک است و افراد تصور می کنند که از پشت یک شیشه کدر و تار اشیاء و محیط اطراف را می بینند. آب مروارید باعث می شود تابش نورهای طبیعی یا مصنوعی با شدت بیشتری به نظر بیایند، مخصوصاً در زمانی که نور چراغ اتومبیلی که از روبرو به طرف شما می آیند چشمان شخص مبتلا به آب مروارید را آزار می دهد و نیز رنگ های اجسام درخشش واقعی خود را ندارند.
موارد ذکرشده شکل گیری آب مروارید را به شما هشدار می دهند. با شکل گیری آب مروارید هسته ای دید نزدیک در اشخاص بطور موقت بهبود پیدا می کند که به آن دیدثانویه گفته می شود. البته این بهبودی موقتی بوده و در زمان کوتاهی ازبین می رود. درمورد ابتلا به آب مروارید کپسولی تا شکل گیری کامل آن هیچ هشدار و علامتی قابل مشاهده نیست.

علائم بروز آب مروارید چشمی

علت های بروز آب مروارید:

عدسی چشم شبیه به لنز دوربین عکاسی است، به این معنا که نور واردشده را بر روی شبکیه متمرکز می کند. با تغییر حالت عدسی وضوح اشیاء دور و نزدیک نیز تغییر می کنند . مواد تشکیل دهنده عدسی چشم از آب و پروتئین می باشد. پروتئین موجود در عدسی باعث شفاف بودن آن است و این شفافیت باعث می گردد تا نورهای واردشده بطورکامل روی شبکیه بتابد.
معمولاً در اثر کهولت و بالا رفتن سن، پروتئین موجود در عدسی چشم به یکدیگر چسبیده و باعث تارشدن آن می شود. تاکنون اطلاع کامل و دقیقی از علت چسبیدن پروتئین ها به یکدیگر به دست نیامده.

از دیگر علل بروز و شکل گیری آب مروارید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تأثیر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، دیابت، فشارخون بالا، چاقی و افزایش وزن، استفاده از دخانیات، استفاده طولانی از داروهای جایگزین هورمون، استفاده از الکل و داشتن سوابق ژنیتیکی. جهت پیشگیری از ابتلاء به آب مروارید مصرف دائمی میوه جات و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان است.

تشخیص ابتلاء به آب مروارید:

تست تشخیص دید: قدرت بینایی شخص مبتلا در فاصله های گوناگون با بکارگیری جداول مخصوص مورد آزمایش قرارمی گیرد.

گشاد شدن مردمک چشم: مردمک چشم را با چکاندن قطره متسع کرده و با ذره بین های مخصوص، شبکیه و عصب نوری مورد معاینه قرارمی گیرد تا میزان آسیب دیدگی و یا امکان بروز مشکلات دیگر مشخص گردد. در این حالت و پس از چکاندن قطره تا چند ساعت شخص معاینه شونده اختلال دید خواهد داشت که البته به سرعت مرتفع خواهد شد.

تشخیص زمان جراحی آب مروارید:

در پاره ای از موارد الزام به جراحی آب مروارید نیست و با تجویز عینک مشکل برطرف می گردد. شکل گیری آب مروارید به تدریج است و با تشخیص پزشک است که زمان نیاز به عمل جراحی مشخص می گردد و آن موقعی است که شکل گیری آب مروارید کامل شده و باعث بروز مشکلات در فعالیت های روزانه مانند رانندگی ، مطالعه ، تردد و غیره شده است.

قبل از عمل جراحی چه باید کرد؟

قبل از اقدام به جرای پزشک نوع داروهائی را که شخص مورد جراحی مصرف می کند را سؤال می کند تا به تشخیص پزشک قبل و یا در روز جراحی استفاده از بعضی از داروها متوقف شود. درصورت دستور پزشک جراح 6 ساعت قبل از جراحی خوردن و آشامیدن مایعاتی مانند نوشابه و امثال آنها باید متوقف شود.

جراحی آب مروارید
مطالب مرتبط