بلاگ چشم پزشکی

جا به جایی لنز بعد از عمل آب مروارید و راه حل آن

by آب مروارید in نوامبر 9, 2022

تار شدن عدسی چشم به دلایل گوناگون باعث ایجاد بیماری چشمی به نام آب مروارید می شود که با جراحی آب مروارید عدسی چشم را خارج کرده و به جای ان عدسی اسکن شده متناسب با چشم بیمار قرار داده می شود. این بیماری معمولا در افراد میانسال که زمینه ژنتیکی دارند بیشتر دیده می شود. این بیماری اگر درمان نشود در دراز مدت می تواند باعث ایجاد آب سیاه و در نتیجه کوری در افراد شود، از این رو درمان بیماری آب مروارید و مراقبت های بعد از عمل آب مروارید   فوق العاده مهم می باشد. تکان خوردن لنز و یا جا به جایی شدن لنز بعد از عمل آب مروارید ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از ان ها اشاره می کنیم.

آب مروارید انواع گوناگونی دارد

  • آب مروارید هسته ای که معمولا در مرکز عدسی ایجاد می شود. این نوع اب مروارید معمولا در افراد میانسال ایجاد می شود.
  • آب مروارید زیر کپسولی؛ پشت عدسی چشم تیره می شود از این رو به آن آب مروارید زیر کپسولی می گویند. افراد دیابتی و کسانی که دارو های استروئیدی مصرف می کنند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این نوع اب مروارید هستند.
  • آب مروارید قشری؛ این نوع آب مروارید؛ مشخصه این آب مروارید لکه های مثلثی سفید می باشد که دور تا دور عدسی را گرفته و به مرکز عدسی می رسد.

جدا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید

علایم آب مروارید

اوایل که به آب مروارید مبتلا می شود به دلیل کم بودن آن، اثر چندانی بر بینایی ندارد اما با گذشت زمان و گسترش آب مروارید  اثر ان بر بینایی بیشتر شده و فرد به علائمی مثل تاری دید و اشک ریزش فراوان از چشم می شود. اب مروارید معمولا به دلایل مختلف ایجاد می شود یکی از این دلایل نگاه مستقیم و بدون محافظ برای مدت زولانی به نور خورشید است، چرا که نور خورشید دارای اشعه های مضرری است که نگاه کردن طولانی مدت به ان  یکی از دلایل اصلی ابتلا به آب مروارید است.

اما گاه چشم دچار یک آسیب فیزیکی یا تروما می شود که در اثر گذشت ژمان می تواند زمینه ابتلا به اب مروارید را در فرد ایجاد کند.

عمل آب مروارید

پزشک متخصص و جراح، با در نظر گرفتن شرایط بالینی بیمار و نیز اندازه عدسی چشم بیمار، طی یک عمل جراحی، اقدام به خارج کردن عدسی کدر شده و جایگزینی آن با عدسی تازه می نماید که بعد مدتی و طی یکسری مراقبت ها بینایی فرد بر میگردد. بعد از عمل نیاز به یکسری مراقبت ها می باشد تا لنز بعد از عمل آب مروارید جدا نشود چرا که جدا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید عواقبی را برای فرد به دنبال خواهد داشت که در ادامه بدان اشاره می نماییم پس با ما همراه باشید.

آسیب فیزیکی شدید به چشم یکی از مهمترین دلایل جا به جایی لنز می باشد. البته جا به جا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید خیلی به ندرت رخ می دهد اما احتمال آن صفر نیست. جا به جایی لنز داخل چشمی معمولا در افرادی که عمل آب مروارید انجام داده اند رخ می دهد.

جا به جایی لنز داخل چشمی

همان طور که گفتیم جا به جایی لنز داخل چشمی خیلی نادر است و در افرادی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند دیده می شود. تکان خوردن لنز بعد از عمل آب مروارید باعث جا به جایی عدسی از جای خود و رفتن به سمت زجاجیه چشم می شود. جا به جا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید تاثیراتی بر روی بینایی فرد داشته که بسته به میزان جا به جایی می تواند مختلف باشد.

علایم جا به جایی لنز داخل چشمی

شایع ترین و مهمترین علامت جا به جایی لنز داخل چشمی، تغییر در میران بینایی افراد است. اما علائم دیگری نیز ممکن است در فرد دیده شود. این علائم شامل؛ تاری، دوبینی و دیدن لبه لنز می باشد.

علت جا به جایی لنز بعد از عمل آب مروارید

ضربه های فیزیکی یا آسیب جدی به چشم از شایعترین دلایل جا به جایی لنز داخل چشمی هستند،  اما از دیگر دلایل جا به جایی لنز بعد از عمل آب مروارید می توان به جراحی پیشین در شبکیه یا زجاجیه چشم اشاره کرد. اما گاه بنا به دلایلی کپسولی که لنز در آن قرار می گیرد شروع به پوسته ریزی کرده و در نتیجه آن عدسی جا به جا می شود و مشکلات بینایی فرد خود را نشان می دهد.

درمان جا به جایی لنز داخل چشمی

روش های درمانی بسته به میزان جا به جایی داخل چشمی می تواند مختلف باشد، چرا که گاهی جا به جایی لنز داخل چشمی خفیف بوده و اثر چندانی رد بینایی فرد نداشته، از این رو پزشک درمان خاصی را در پیش نمیگیرد. اما در مواقعی که شدت جا به جایی بالا بوده و بینایی فرد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است، پزشک جراحی را بهترین درمان برای رفع این مشکل می داند. در این جراحی برا حفظ شبکیه چشم، مایه ژلاتینی پشت زجاجیه خارج می شود. پزشک در این جراحی بسته به نوع جا به جایی لنز داخل چشمی و نیز شرایط بیمار از دو تکنیک برای جراحی استفاده می کند. پزشک با توجه به میزان جا به جایی و نیز عدسی قرار گرفته در چشم از یکی از این دو تکنیک استفاده می کند. حال به توضیح این دو روش می پردازیم.

روش اول؛ در این روش معمولا لنز جا به جا شده حفظ شده و محیط ثابتی منتقل می شود و پزشک بر اساس وضعیت لنز داخل چشمی در مورد استفاده دوباره ان تصمیم گیری می کند.

روش دوم؛  در این روش لنز جا به جا شده داخل چشمی با لنز دیگری جا به جا می شود.

این عمل ممکن است عوارضی مثل عفونت، قرمزی و التهاب برای فرد به دنبال داشته باشد، از این رو بهتر است فرد پس از عمل و تحت نظر پزشک متخصص نکات لازم را رعایت کند تا بینایی خوبی بعد از عمل داشته باشد.

جدا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید

پیشگیری از جابه جایی لنز بعد از عمل آب مروارید

روش پیشگیری قطعی برای این مشکل وجود ندارد، اما یک راه وجود دارد که می توان از این عارضه در افراد جلوگیری کرد و آن راه این است که فرد به طور مداوم تحت نظر پزشک متخصص باشد تا هرگونه علایم مربوط به این جا به جایی به موقع توسط پزشک تشخیص و در سریعترین زمان ممکن  درمان شود.

همان طور که گفتیم جا به جایی لنز داخل چشمی خیلی نادر اتفاق می افتد، اما امکان جا به جا شدن وجود دارد پس بعد از عمل اب مروارید باید نکاتی که گفته شد رعایت شود تا از این اتفاق جلوگیری شود.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و