دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
جدا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید

جا به جایی لنز بعد از عمل آب مروارید و راه حل آن

تار شدن عدسی چشم به دلایل گوناگون باعث ایجاد بیماری چشمی به نام آب مروارید می شود که با جراحی آب مروارید عدسی چشم را خارج کرده و به جای ان عدسی اسکن شده متناسب با چشم بیمار قرار داده می شود. این بیماری معمولا در افراد میانسال که زمینه ژنتیکی دارند بیشتر دیده می شود. این بیماری اگر درمان نشود در دراز مدت می تواند باعث ایجاد آب سیاه و در نتیجه کوری در افراد شود، از این رو درمان بیماری آب مروارید و مراقبت های بعد از عمل آب مروارید   فوق العاده مهم می باشد. تکان خوردن لنز و یا جا به جایی شدن لنز بعد از عمل آب مروارید ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از ان ها اشاره می کنیم.

آب مروارید انواع گوناگونی دارد

  • آب مروارید هسته ای که معمولا در مرکز عدسی ایجاد می شود. این نوع اب مروارید معمولا در افراد میانسال ایجاد می شود.
  • آب مروارید زیر کپسولی؛ پشت عدسی چشم تیره می شود از این رو به آن آب مروارید زیر کپسولی می گویند. افراد دیابتی و کسانی که دارو های استروئیدی مصرف می کنند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این نوع اب مروارید هستند.
  • آب مروارید قشری؛ این نوع آب مروارید؛ مشخصه این آب مروارید لکه های مثلثی سفید می باشد که دور تا دور عدسی را گرفته و به مرکز عدسی می رسد.

جدا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید

علایم آب مروارید

اوایل که به آب مروارید مبتلا می شود به دلیل کم بودن آن، اثر چندانی بر بینایی ندارد اما با گذشت زمان و گسترش آب مروارید  اثر ان بر بینایی بیشتر شده و فرد به علائمی مثل تاری دید دچار می شود.

بیشتر بخوانید: چه زمانی باید آب مروارید را عمل کرد؟

جا به جایی لنز داخل چشمی

همان طور که گفتیم جا به جایی لنز داخل چشمی خیلی نادر است و در افرادی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته اند دیده می شود. تکان خوردن لنز بعد از عمل آب مروارید باعث جا به جایی عدسی از جای خود و رفتن به سمت زجاجیه چشم می شود. جا به جا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید تاثیراتی بر روی بینایی فرد داشته که بسته به میزان جا به جایی می تواند مختلف باشد.

علایم جا به جایی لنز داخل چشمی

شایع ترین و مهمترین علامت جا به جایی لنز داخل چشمی، تغییر در میران بینایی افراد است. اما علائم دیگری نیز ممکن است در فرد دیده شود. این علائم شامل؛ تاری، دوبینی و دیدن لبه لنز می باشد.

علت جا به جایی لنز بعد از عمل آب مروارید

ضربه های فیزیکی یا آسیب جدی به چشم از شایعترین دلایل جا به جایی لنز داخل چشمی هستند،  اما از دیگر دلایل جا به جایی لنز بعد از عمل آب مروارید می توان به جراحی پیشین در شبکیه یا زجاجیه چشم اشاره کرد. اما گاه بنا به دلایلی کپسولی که لنز در آن قرار می گیرد شروع به پوسته ریزی کرده و در نتیجه آن عدسی جا به جا می شود و مشکلات بینایی فرد خود را نشان می دهد.

درمان جا به جایی لنز داخل چشمی

روش های درمانی بسته به میزان جا به جایی داخل چشمی می تواند مختلف باشد، چرا که گاهی جا به جایی لنز داخل چشمی خفیف بوده و اثر چندانی رد بینایی فرد نداشته، از این رو پزشک درمان خاصی را در پیش نمیگیرد. اما در مواقعی که شدت جا به جایی بالا بوده و بینایی فرد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است، پزشک جراحی را بهترین درمان برای رفع این مشکل می داند.

جدا شدن لنز بعد از عمل آب مروارید

پیشگیری از جابه جایی لنز بعد از عمل آب مروارید

روش پیشگیری قطعی برای این مشکل وجود ندارد، اما یک راه وجود دارد که می توان از این عارضه در افراد جلوگیری کرد و آن راه این است که فرد به طور مداوم تحت نظر پزشک متخصص باشد تا هرگونه علایم مربوط به این جا به جایی به موقع توسط پزشک تشخیص و در سریعترین زمان ممکن  درمان شود.

همان طور که گفتیم جا به جایی لنز داخل چشمی خیلی نادر اتفاق می افتد، اما امکان جا به جا شدن وجود دارد پس بعد از عمل اب مروارید باید نکاتی که گفته شد رعایت شود تا از این اتفاق جلوگیری شود.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط