دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
تغییر رنگ چشم

تغییر رنگ چشم

تغییر رنگ چشم

تغییر رنگ چشم یکی از کارهایی می باشد که افراد زیادی به آن علاقه نشان می دهند. چراکه رنگ چشم در زیبایی تاثیر بسیاری دارد به همین سبب افراد زیادی به دنبال تغییر رنگ چشم های خود هستند. از این رو لنزهای رنگی تماسی بسیاری سال های سال است که در بازار وجود دارد و طرفداران زیادی نیز دارند اما همان طور که می دانید استفاده از لنزها عوارض زیادی دارند به همین دلیل اگر راهی برای تغییر رنگ چشم به صورت دائمی وجود داشت مطمئنا طرفداران زیادی خواهد داشت. امروزه تغییر رنگ چشم به صورت دائمی را می توان به صورت های مختلفی انجام داد ولی هر کدام از آن ها عوارض خود را دارند که در ادامه به این امر بیشتر می پردازیم.

آیا برای تغییر دائمی رنگ چشم راهی وجود دارد ؟

چشم از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظایف مخصوصی را به عهده دارند، عنبیه یکی از اجزای چشم می باشد که رنگ چشم به آن تعلق دارد. عنبیه حلقه ی دور مردمک چشم را تشکیل می دهد که رنگ چشم را نیز به وجود می آورد.

برخی از افراد همواره در تلاش برای تعویض رنگ چشم خود به همین منظور از لنزهای سیلیکونی رنگی و تماسی استفاده می کنند اما مدتی است که می توان از طریق جراحی، رنگ چشم را به صورت دائمی تغییر داد، این دو راه عبارتند از:

روش اول: کاشت لنز داخل چشمی یا ایمپلنت عنبیه

ابتدا از کاشت لنز داخل چشمی برای درمان بیماری های چشمی استفاده می شد، اما کم کم پزشکان دریافتند که از این طریق می توان رنگ چشم افراد را تغییر داد به طوری که در این روش یک صفحه ی سیلیکونی رنگی مانند لنز را در داخل اطاق قدامی چشم و روی عنبیه قرار می گیرد که باعث تغییر دائمی رنگ چشم می شود.

ایمپلنت عنبیه را معمولا در چشم هایی که عنبیه آنها از دست رفته است انجام می دهند. در واقع در این عمل یک عنبیه مصنوعی از طریق ایجاد یک شیار کوچک در محل عنبیه قرار میگیرد و از این طریق می توان رنگ چشم را تغییر داد. در این روش اگر زمانی فرد رنگ چشمش را دوست نداشت می تواند با جراحی مجدد رنگ آن را تغییر دهد. البته جراحی کاشت عنبیه با ریسک آسیب قرنیه همراه است و ممکن است منجر به از دست رفتن قرنیه شود.

تغییر رنگ چشم

روش دوم: استفاده از لیزر برای تغییر رنگ عنبیه

در این روش با استفاده از لیزر مخصوص در افرادی که دارای رنگ چشم نه چندان تیره هستند، با تاباندن پرتو بر روی سطح عنبیه، دمای آن بالا رفته و رنگدانه های آن از بین میروند و بدین حالت رنگ چشم شروع به تغییر می کند. در روش تغییر رنگ چشم با لیزر فرد نمیتواند رنگ چشم نهایی را انتخاب کند و نتیجه آن تا حد زیادی بسته به رنگ نهفته چشم دارد. در این روش رنگ نهایی بدست آمده خاکستری- آبی یا خاکستری سبز خواهد بود. تغییر رنگ چشم با یک جلسه لیزر میسر نیست و پزشکان توصیه میکنند 3 الی 4 جلسه انجام شود تا به نتیجه مطلوب تری دست یافت.

عوارض تغییر رنگ چشم

تغییر رنگ چشم با انکه می تواند ظاهری جدید و زیبا برای شما به ارمغان آورد اما باید بدانید که استفاده از هر کدام از این روش ها می تواند عوارض بسیاری را برای شما به دنبال دارد. برخی از این عوارض عبارتند از:

  • استفاده از صفحات سلیکونی رنگی می تواند سبب ایجاد التهاب داخل چشم شود که به دنبال این امر فشار داخل چشم افزایش می یابد و در نتیجه به سلول های قرنیه صدمه وارد می شود ، قرنیه کدر می شود، رنگ دانه ها به داخل چشم و روی سطح پشتی قرنیه پخش می شود و همچنین سبب آب مروارید می شود.
  • در لنزهای مربوط به تغییر رنگ چشم، لنز باید به اندازه ی عنبیه چشم باشد بنابراین هنگامی که این لنزها در چشم قرار می گیرد سبب ایجاد اختلال تغییرات اندازه مردمک نسبت به نور می شود؛ از طرف دیگر به دلیل آنکه این گونه لنزها با زاویه چشم در تماس هستند، سبب ایجاد آب سیاه در چشم می شوند. در تماس بودن با سلول های داخلی قرنیه نیز موجب کدورت و از دست رفتن سلول های قرنیه ای می شود.
  • استفاده از لیزرهای مخصوص نیز برای تغییر رنگ چشم همان عوارض استفاده از صفحات سلیکونی رنگی را دارد به علاوه اینکه ممکن است در این روش عدسی چشم دچار تغییرات خفیف شود.
  • گاه ممکن است این اقدامات موجب ورود صدمه ی جدی و عفونت های شدید در چشم شوند به طوری که ممکن است فرد بینایی خود را از دست بدهد.

تغییر رنگ چشم

آیا روش های تغییر رنگ چشم تایید شده هستند؟

 با وجود درد و هزینه ی بسیار عمل های تغییر رنگ چشم دائمی، متأسفانه افراد زیادی به صورت داوطلبانه به این عمل ها روی می آورند و حاضر به انجام آن ها هستند اما نکته ای که باید بدانید این است که تا به حال هیچ کدام از این اقدامات برای تغییر رنگ چشم دائمی تایید نشده اند و معتبر نمی باشند چراکه عوارض این کار بسیار زیاد می باشد و از آن جایی که سلامت چشم و بینایی بسیار مهم و حیاتی می باشد توصیه می شود صرفا برای زیبایی از تغییر رنگ چشم پرهیز کنید.

آیا عمل تغییر رنگ چشم را انجام دهیم؟

تغییر رنگ چشم یک امر انتخابی است که بستگی به تصمیم و انتخاب فرد دارد و فرد خود تصمیم می گیرد تا این عمل را انجام دهند یا نه اما باید بدانید که تمام اطلاعات و آگاهی های لازم را به افراد متقاضی و یا بیمار داده شود تا در آگاهی کامل و با دیدی باز تصمیم بگیرند و انتخاب کنند اما از لحاظ پزشکی این امر ریسک پذیر و تایید نشده است.

آیا عمل تغییر رنگ چشم در ایران انجام می شود؟

از ان جایی که عمل های تغییر رنگ چشم تایید نشده اند این کار بسیار محدود انجام می شود و گفته می شود که متخصصان با استفاده از لیزر می توانند این عمل را انجام دهند در حالت کلی توصیه می شود که صرفاً برای زیبایی این جراحی را انجام ندهید.

مطالب مرتبط