دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

همه مواردی که می بایست در مورد انواع مختلف آب مروارید (کاتاراکت) بدانید ؟

عدسی چشم انسان متشکل از آب و پروتئین می باشد تا نور به راحتی از آن عبور کند. برخی اوقات در اثر تغییر در قسمتی از این پروتئین ها، کدورت ایجاد می شود. این کدورت باعث می شود نور به خوبی به شبکیه نرسد و بینایی دچار اشکال شود این تغییر ساختار پروتئینی عدسی، آب مروارید نام دارد.
در مراحل ابتدایی آب مروارید ، مشکل بینایی شخص با کمک عینک و عدسی های بزرگ نما بهبود می یابد اما به مرور زمان و در مراحل حادتر آب مروارید، راهی جز جراحی برای درمان آن وجود ندارد.
زمان دقیق جراحی آب مروارید برای هر بیمار متفاوت است و بستگی به شرایط، نوع کار و فعالیت، میزان دقت و دید مورد نیاز انتظار خود شخص، از میزان بینایی دارد.
البته پس از مراجعه بیمار به چشم پزشک و انجام معاینات مربوطه در خصوص بهترین زمان عمل تصمیم گیری خواهد شد. غالباً انتظار و به تعویق انداختن زمان عمل جراحی آب مروارید آسیبی به چشم نمی رساند مگر در موارد خاصی که لنز متورم شده و آب سیاه ناشی از کاتاراکت ایجاد شود.
کسانی که دارای عارضه آب مروارید در هر دو چشم هستند نباید آنها را در یک روز جراحی کنند و می بایست به صورت جداگانه و در زمان های متفاوت عمل شوند.
تأخیر انداختن زمان عمل آب مروارید باعث می شود که بینایی فرد به مرور زمان کاهش یابد و به حدی برسد که حتی در شمارش انگشتان هم ناتوان گردد.

همه مواردی که می بایست در مورد انواع مختلف آب مروارید (کاتاراکت) بدانید ؟
همه مواردی که می بایست در مورد انواع مختلف آب مروارید (کاتاراکت) بدانید ؟

آیا واقعاً راه درمان آب مروارید (کاتاراکت) عمل جراحی است؟
عمل آب مروارید (کاتاراکت) یکی از رایج ترین، مرسوم ترین، بی خطر ترین و موفق ترین جراحی های چشمی است و اکثریت به اتفاق بیمارانی که جراحی آب مروارید انجام می دهند بینایی مطلوبی پیدا می کنند مگر اینکه مشکل در شبکیه ، قرنیه یا عصب بینایی داشته باشند.
پس از انجام جراحی آب مروارید، چه زمانی بینایی طبیعی باز می گردد؟
چند روز بعد از عمل آب مروارید می توان فعالیت روزمره را از سرگرفت اما برگشت بینایی کامل شخص ممکن است مستلزم چند هفته زمان باشد.

چگونه می توان از چشم ها در برابر ابتلا به آب مروارید محافظت کرد ؟
حتی اگر به بسیاری از عوامل پیدایش آب مروارید توجه کنیم و پیشگیریهای لازم را داشته باشیم. اما معمولاً بروز آب مروارید ناشی از افزایش سندرم در بسیاری از اشخاص اجتناب ناپذیر است.
لذا بهتر است حداقل برای شناسایی علائم آن سالی یکبار علی الخصوص افراد بالای 50 سال برای انجام معاینات چشم پزشکی اقدام نمایند.

انواع آب مروارید ( کاتاراکت) :
آب مروارید مرکز عدسی (آب مروارید مرکزی ، هسته ای یا Nuclear Sclerosis )) :
آب مروارید مرکزی در ابتدای ابتلای چشم انسان، باعث نزدیک بینی و بهبود دید موقتی بیمار می شود. گاهی اوقات نیز این نوع از آب مروارید سبب دید دوتای یا چندتایی می گردد.
در مراحل پیشرفته و حاد آب مروارید مرکزی، رنگ عدسی زرد یا قهوه ای می شود و باعث می شود که بیمار در تشخیص رنگها از یکدیگر دچار اختلال شود.
آب مروارید کناره عدسی یا آب مروارید غشایی( Cortical Cataract )   :
آب مروارید غشائی معمولاً با به وجود آمدن رگه هایی در لبه بیرونی قشر عدسی شروع می شود و با حادتر شدن آن این رگه به سوی مرکز عدسی پیشرفت می کند و با نوری که از مرکز عدسی عبور می کند تداخل پیدا کرده و موجب اختلال در بینایی فرد می شود.
آب مروارید پشت عدسی یا آب مروارید زیر کپسولی خلفی Posterior Sub capsular )) :
آب مروارید زیر کپسولی خلفی ابتدا بصورت تیرگی کوچکی در پشت عدسی و در مسیر حرکت نور از عدسی به شبکیه تشکیل می شود و بینایی فرد را مخصوصاً جهت مطالعه کاهش می دهد و قدرت دید در محیط هایی با نور کم کاهش می یابد.

همه مواردی که می بایست در مورد انواع مختلف آب مروارید (کاتاراکت) بدانید ؟
همه مواردی که می بایست در مورد انواع مختلف آب مروارید (کاتاراکت) بدانید ؟

آب مروارید بدو تولد (آب مروارید مادرزادی) :
برخی افراد در بدو تولد یا در زمان کودکی مبتلا به آب مروارید می شوند که این نوع از آب مروارید به دلیل عفونت ایجاد شده در بدن مادر در دوره بارداری و یا به دلیل سندروم های ژنتیکی مانند سندروم آلپورت، گالاکتوز  می باشد.
ما در کلینیک هما تحت مدیریت دکتر منصور همایونی آماده ایم تا با ارائه خدمات نوین درعرصه چشم پزشکی شما را در تشخیص به موقع و درمان انواع آب مروارید یاری دهیم.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط