دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟

آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟

بسیاری از بیماریهای چشم در مراحل ابتدایی، نشانه و علا مت واضح و مشخصی ندارند و شخص از مبتلا شدن به آن ، بی خبر است و همین عامل عدم آگاهی از ابتلا به بیماری چشمی، باعث می شوند شخص در زمان مناسب به چشم پزشک مراجعه نکند .
بهترین راه برای تشخیص زود هنگام و به موقع بیماری ها و اختلالات چشمی و اقدام به موقع برای درمان آنها انجام معاینات دوره ای توسط چشم پزشک به صورت منظم و در فواصل زمانی تعیین شده است.

در طی مراجعه به چشم پزشک در معاینات دوره ای چشم، بسیاری از عوامل خطرساز برای سلامتی چشم ها برای بیماری شناسایی و اطلاع رسانی می شود واین کسب آگاهی با عث دقت مراقبت فرد برای حفاظت از سلامتی چشمان خود می شود.

از جمله عوامل خطرساز چشم عبارتند از :

1-داشتن سابقه خانوادگی از بیماری های چشمی

2-افزایش سن (به خصوص بالای 40 سال )

3-مصرف بعضی از داروها (مانند داروهای استروئیدی ،کورتون دار)

4-ضربات وارده به چشم

5-داشتن سابقه جراحی چشم

6-بیماری دیابت

 

آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟
آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟

 

آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟

آیا می دانید که اغلب افرادی که در انجام معاینات دوره ای بصورت منظم اهتمام داشته اند در صورت نیاز به درمان، نتیجه ای بهتر و رضایت بخش تر ، کسب نموده اند؟

هنگام تولد :

در بدو تولد ، پزشک اطفال می بایست چشم های نوزاد را مورد معاینه قرار دهد.

این معاینه برای نوزادان  نارس دارای اهمیت زیادی است به همین علت معاینه چشم های نوزادان  نارس به چشم پزشک ارجاع می شود.

شش ماهگی :

نوزادان در شش ماهگی باید بوسیله چشم پزشک معاینه شوند.

والدین باید بدانند که کم بودن سن نوزاد ، دلیلی بر عدم انجام معاینات چشم پزشکی نیست و کودک در هر سنی که باشد امکان سنجش سلامتی بینایی امکان پذیر خواهد بود.

چه بسا بسیاری از بیماریها و اختلالات چشمی وجود دارند که اگر والدین ، برای معاینه دوره ای چشم پزشکی به موقع اقدام  نکنند ممکن است نتایج جبران ناپذیری برای کودک به دنبال داشته باشد و یا در برخی مواقع امکان درمان مناسب بینایی کودک با افزایش سن و عدم اقدامات درمانی به موقع از بین برود.

سن 3 تا 5 سالگی :

والدین در خانواده ای که سابقه اختلالات چشمی وجود دارد باید بیشتر مراقب بینایی کودکان خود باشند، ممکن است والدین نتوانند از وجود نقص در بینایی کودک آگاه شوند به همین علت بهترین و مطمئن ترین کار ، انجام معاینه دوره ای چشم در سنین 3 تا 5 سالگی به کمک معاینات غربالگری توسط چشم پزشک است در طی این معاینات چشمی ، احتمال ابتلا به عیوب انکساری چشمی (نزدیک بینی و دوربینی و آستیگماتیسم ، آمبلیوپی یا تنبلی چشم ،انحراف چشمی و… بررسی و در صورت لزوم اقدامات درمانی یا اصلاحی مورد نیاز انجام می شود.

سن 5 تا 19 سالگی :

توصیه چشم پزشکان بر این است در طی دوره 5 تا 19 سالگی معاینات چشم پزشکی هر 3 سال یکبار انجام شود.

 

آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟
آیا می دانید از چه زمانی باید برای معاینات دوره ای چشم اقدام کنید؟

سن 20 تا 40 سالگی :

این سنین مرتبط با اوج فعالیت انسان در عرصه کار و فعالیت است . برخی از فعالیتهای ورزشی  و یا اشتغال به مشاغل خطرناک برای  چشم ها ، مستلزم آگاهی فرد برای حفاظت از بینایی خود می باشد.
توصیه می شود در محدوده سنی 20 الی 30 سالگی ،یکبار و در محدوده سنی 30 الی 40 سالگی حداقل دوبار ، معاینه چشم پزشکی انجام شود.

برخی از علایم هشدار دهنده هستند و فرد در صورت مشاهده آن حتماً باید به چشم پزشک مراجعه نماید ،علایمی مانند:

تغییر بینایی ، درد چشم، دیدن جرقه ها ی نورانی ، تاری دید و هاله بینی ، موج دار دیدن خطوط صاف ،خشکی چشم ، احساس خارش و سوزش در چشم

سن 40 الی 64 سالگی :

در محدوده سنی 40 الی 64 سالگی هر دو سال یکبار معاینه دوره ای چشم انجام شود تا در صورت بروز بیماریهای چشمی وابسته به افزایش سن،کدورت عدسی (آب مروارید ) و … اقدامات اصلاحی و درمانی صورت پذیرد.

پس از 65 سالگی :

بعد از سن 65 سالگی هر یک سال یکبار می بایست چشم های فرد به دلیل احتمال ابتلا به گلوکوم(آب سیاه) ،کاتاراکت( آب مروارید ) و اختلالات شبکیه تحت معاینات دوره ای چشمی قرار گیرد.

در کلینیک هما به مدیریت دکتر منصور همایونی ، مراجعین با دستگاه های دقیق ، روش های نوین و تست های به روز چشمی ، تحت معاینات دوره ای چشمی قرار می گیرند، تمام تلاش ما برای آسودگی خاطر و سلامتی هرچه بیشتر بینایی شما عزیزان است .
به امید روزی که همه از این نعمت خدادادی برخوردار باشند و همواره زیبا ببینند.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط