دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

هایفما چیست ؟

هایفما چیست ؟

خونریزی به داخل اتاق قدامی چشم تحت عنوان هایفما شناخته می شود . هایفما می تواند خود به خود و یا به دنبال بیماری های چشمی خاص روی دهد ولی شایع ترین عامل آن ضربات وارده بر چشم است . علت بروز هایفما پارگی عروق موجود در ریشه عنبیه ( قسمت رنگی چشم ) است .

علل هایفما 

  1.  ضربات وارده به چشم
  2.  به دنبال جراحی های داخل چشمی
  3.  به صورت خود به خودی

مورد اخیر به دلیل بیماری های چشمی که باعث رشد عروق جدید در اتاق قدامی چشم می شوند مانند دیابت یا گلوکوم نئوواکسولار  به وجود می آید .بعضی از ضایعات مادرزادی چشمی هم می تواند در کودکی باعث بروز هایفمای خود به خودی شوند .

هایفما چیست ؟

علائم و نشانه های هایفما :

  • تاری دید
  • درد چشم
  • مشاهده رسوب خون در داخل چشم

درمان هایفما :

در صورتی که هایفما به دلیل بیماری سیستمیکی که تظاهرات داخل چشمی نیز دارد مثل بیماری دیابت ایجاد شده باشد ، درمان بیماری زمینه ای جزء اصلی اقدامات درمانی را تشکیل می دهد .نکته مهم در درمان هر نوع از هایفما ، استراحت مطلق در بستر به حالت نیمه نشسته است که باعث رسوب خون ، پیشگیری از عود خونریزی و تسریع در جذب لخته خون می شود .

تماشای تلویزیون و مطالعه کردن بی خطر هستند . مدت زمان استراحت حداقل پنج روز است . پس از این دوره می توان فعالیت های عادی روزمره را به تدریج از سر گرفت . درمان هایفما عمدتاً دارویی است ولی در موارد خاصی ممکن است اقدامات جراحی نیز ضرورت پیدا کند .

استفاده از آسپیرین در این دوره مجاز نیست ولی برای کاهش درد می توان از استامینوفن استفاده کرد . استفاده از سایر داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین باید تحت نظر و با تجویز پزشک انجام شود .

لازم است در دوران استراحت از بروز هرنوع ضربه ای به چشم جداً پرهیز شود و برای این منظور گذاشتن شیلد ( پوشش ) پلاستیکی روی چشم آسیب دیده الزامی است .

عوارض هایفما :

تاری دید ناشی از هایفما طی دوره درمان به تدریج کاهش می یابد و در صورتی که عارضه دیگری به طور همزمان ایجاد نشده باشد باید طی دو هفته دید به حالت اولیه باز گردد .

افزایش فشار داخل چشمی از خطرناک ترین عوارض هایفما است که زمان بروز آن می تواند از ابتدای بروز هایفما تا حتی سال ها بعد متغییر باشد ، بنابراین لازم است که بیماری که یک بار مبتلا به عارضه هایفما شده به طور مرتب هرچند ماه یک بار ویزیت شده و فشار داخل چشم او اندازه گیری شود .

لازم به ذکر است که افزایش فشار داخل چشمی عموماً توسط خود بیمار قابل تشخیص نیست و به همین دلیل معاینات دوره ای منظم الزامی هستند .در مراجعات چشم پزشکی حتماً به پزشک خود در مورد سابقه هایفما اطلاع دهید تا معاینات مربوطه انجام شود . در صورتی که هایفما شدید باشد و خون قسمت عمده ای از اتاق قدامی را پوشانده باشد ممکن است باعث رنگ گرفتن قرنیه چشم شود که این عارضه به خصوص در کودکان کمتر از 9 سال به دلیل خطر ایجاد تنبلی چشم بسیار مهم است .

بنابراین تا زمان جذب شدن کامل خون داخل چشمی ، معاینات روزانه توصیه می شود . در بزرگسالان بروز این عارضه می تواند باعث تأخیر در روند بهبود بینایی حتی تا دو سال گردد .به خاطر داشته باشید که در خونریزی های داخل چشمی یا به عبارت دیگر هایفما که ناشی از ضربه باشد ، عموماً سایر اجزای چشم مثل مردمک ، عدسی ، شبکیه و حتی عصب بینایی ممکن است آسیب دیده باشند بنابراین علیرغم بهبود هایفما ، دید بیمار بهبود نیابد .

در این موارد ممکن است نیاز به اقدامات تشخیصی درمانی اضافی جهت آسیب های همراه وجود داشته باشد .

هایفما چیست ؟

مراقبت های ویژه  در بیماری هایفما :

بیماری که یک بار دچار هایفما شده است باید در تمام طول عمر خود مانع از وقوع آسیب مجدد به چشم شود به همین دلیل ادامه فعالیت های ورزشی که ممکن است همراه با ضربات وارده به ناحیه چشم باشند ( مانند ورزش های رزمی ) توصیه نمی شود . علاوه بر این ، چشم آسیب دیده همواره حساس تر از چشم سالم خواهد بود به همین دلیل حتی اگر ضربه ای جزیی به چشمی که سابقه هایفما دارد وارد شد باید جدی گرفته شده و در اسرع وقت معاینه شود. در آخر مجدداً یادآوری می شود که پس از بهبود مرحله حاد هایفما ، معاینات دوره ای برای تمامی طول عمر لازم است .

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید :

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط