دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
لیزر آرگون شبکیه

لیزر آرگون شبکیه

لیزر آرگون شبکیه

هم اکنون علم پزشکی به دستاوردهای مهمی دست یافته است و برای درمان مشکلات عروق از لیزرهای متعددی استفاده می شود. یکی از این لیزرها که برای درمان عوارض عروق خونی شبکیه استفاده می شود لیزر آرگون است. این لیزر دارای رنگ ابی-سبز و طول امواج آن به 488 الی 541 نانومترست.

لیزر آرگون دارای کاربردهای فراوانی در علم چشم پزشکی می باشد. به وسیله لیزر آرگون می توان از عوارض ناشی از پارگی شبکیه چشم جلوگیری کرد و برای افراد دیابتی جهت درمان عارضه رتینوپاتی بسیار مناسب است.

 لیزرهای گازی که به کمک گاز آرگون کار می کنند دارای طول موج 488 نانومتر و طیفی سبز رنگ هستند. در این مقاله شما را با مفهوم لیزر آرگون شبکیه و کاربردهای آن آشنا خواهیم کرد.

فرآیند درمان

از آنجایی که درمان به وسیله لیزر یک درمان سرپایی است ، ابتدا به وسیله قطره های چشمی آن را بی حس می کنند، مردمک چشم گشاد می شود و سپس از لیزر استفاده می شود. بیمار باید بر روی صندلی چشم پزشکی قرار بگیرد، لیزر شبکیه دارای درد اندکی می باشد و بعد از اینکه لیزر انجام شد فرد می تواند به راحتی به منزل خود برود.

لیزر آرگون شبکیه

هنگامی که شبکیه چشم دچار آسیب و یا پارگی می شود حتی اگر دچار خونریزی هم شده باشد ظاهر چشم کاملا طبیعی جلوه می کند؛ اما بینایی چشم را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین، فقط چشم پزشک می تواند تشخیص دهد که علت  تاری دید چه می باشد و با تشخیص نوع بیماری، روش ها و راه های مناسب درمانی را پیشنهاد می دهد.

با کمک لیزر، نوری به صورت متمرکز بر روی بافت­های آسیب دیده تابانیده می شود معمولا لیزرهای گوناگون به وسیله بافت های بدن جذب می شوند، به همین دلیل روش درمانی بسیار مناسبی برای بیماری ها می باشند. برای افرادی که دارای مشکل رتینوپاتی دیابتی هستند، اشعه های لیزر روی بخش آسیب دیده قرار می گیرد و موجب بسته شدن رگ هایی که نشتی داده اند می شود و به این ترتیب ورم شبکیه کاهش می یابد. به این نوع روش درمانی فوتوآگولاسیون گفته می شود. این عمل جراحی را در مطب چشم پزشکی یا بیمارستان انجام می دهند.

اگر عارضه رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه خود باشد روش لیزر می تواند مشکل بینایی را زودتر برطرف کند. اما اگر بیماری رتینوپاتی دیابتی سریعا تشخیص داده نشود و پیشرفت کند باز هم روش جراحی به کمک لیزر می تواند مشکلات دید فرد را تاحدی حل کند و تاثیر گذار باشد.

بعد از عمل لیزر درمانی بهتر است که فرد از عینک مخصوصی استفاده کند و نیازی به استفاده از قطره چشمی نیست؛ ولی اگر قبل از عمل از قطره مخصوصی استفاده می کرده بعد از لیزر  می تواند آنها را مصرف کند.

لیزر آرگون شبکیه

عوارض بعد از عمل لیزر درمانی شبکیه

از مهمترین عوارض بعد از عمل شبکیه چشم تاری دید می باشد که معمولا با گذشت چند ساعت بهبود می یابد. اما عوارض دیگری نیز وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند:

  • حساسیت به نور
  • دیدن لکه های سیاه در چشم
  • دیدن لکه های رنگی
  • تغییر دید رنگ
  • کم شدن دید در تاریکی

نتیجه گیری

میزان تاثیر روش درمانی با لیزر آرگون به شدت آسیب شبکیه بستگی دارد و بعد از انجام روش درمانی در مدت زمان کوتاهی علایم موجود در دید درمان و برطرف می شوند. این مدت بهبود در بیماران مختلف فرق می کند.

مطالب مرتبط