دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
عینک در بچه های مبتلا به گلوکوم

عینک در بچه های مبتلا به گلوکوم

استفاده از عینک در بچه های مبتلا به گلوکوم چه تاثیری دارد؟

علت کم بودن دید کودک مبتلا به گلوکوم می تواند کدورت و نا منظمی قرنیه، کاتاراکت یا آسیب عصب بینایی باشد که مانع مخابره درست پیام بینایی به مغز می شود، اما عیب انکساری نیز یک عامل مهمکم بودن دید در این کودکان است. بالا بردن فشار داخل چشمی باعث کشیده شدن دیواره خارجی چشم  می شود به طوری که نقطه فوکوس چشم به تدریج دورتر و دورتر می شود و در چشم کودک نزدیک بینی یا میوپی ایجاد می شود که به معنی این است که کودکان اجسام نزدیک را بهتر از دور می بینند، بنابراین  برای بهبود دید کودک و محافظت ازچشم ها  عینک در بچه های مبتلا به گلوکوم مفید خواهد بود.

ایجاد تصویر واضح برای تکامل ارتباط چشم با مغز در کودکان حیاتی است و در غیاب تصاویر واضح چشم کودک دچار تنبلی چشم و انواع انحرافات چشم می شود. میزان تاٌثیر عینک در بهبود دید کودک بستگی به سلامت چشم وی و شماره عینک تجویزی دارد. اینکه عینک برای کودک شما ضروری است یا نه را پزشک معالج تعیین می کند درمورد عیب های انکساری کوچک یا زمانی که علی رغم فوکوس بودن تصویر بهبودی در دید حاصل نمی شود، تجویز عینک مفید نخواهد بود.

عینک در بچه های مبتلا به گلوکوم

زمانی که آسیب عصبی بینایی یا کدورت قرنیه وجود داشته باشد، علی رغم فوکوس بودن تصویر روی شبکیه، دید ضعیف خواهد بود. از طرفی به یاد داشته باشید شماره عینک بالاتر، به معنی بهتر یا بدتر بودن برای چشم کودک شمانیست آنچه مهم است این است که کودک عینکی که بهترین فوکوس را برایش ایجاد می کند به چشم بزند .

گاهی والدین می گویند که فرزندشان عینک را نمی زند یا به نظر نمی رسد با آن بهتر ببیند در این شرایط با پزشک معالج مجدداً مشورت کنید. بعضی عینک ها برای فاصله خاصی تجویز شده اند مثلاً برای دید نزدیک و ممکن است کودک به اشتباه تصور کند عینک خوبی نیست چون با آن دور را خوب نمی بیند. شماره عینک بچه ها باید بصورت دوره ای چک شود گاهی اوقات هدف از تجویز عینک محافظت ازچشم است نه بهبود دید. گاهی اوقات عینک برای بهبود دید چشم ضعیف تر کودک تجویز شده است ولی از آنجا که کودک تنها به دید چشم بهتر وابسته است متوجه این بهبود دید نمی شود.

عینک در بچه های مبتلا به گلوکوم

جنس عینک اطفال همیشه باید از نوع مقاوم در برابر ضربه باشد توجه به نکات زیر پذیرش کودک نیست به عینک را بیشتر می کند. تاجایی که امکان دارد اجازه دهید کودک خودش فریم عینک را انتخاب کند.

 • از بندهای پلاستیکی برای نگه داشتن عینک استفاده کنید.
 • از جنس های منعطف و نشکن فریم انتخاب کنید .
 • زمانی که عینک تازه تجویز شده است اجازه دهید کودک بصورت نیمه وقت عینک بزند و به تدریج زمان استفاده از عینک را افزایش دهید.
 • از جملات تشویقی و حتی جایزه های کوچک برای عینک زدن استفاده کنید.
 • در اطرافیان، افرادی که عینک می زنند مثل دوست و آشنا یا حتی یک هنرپیشه را به او معرفی کنید تا بداند که او تنها کسی نیست که عینک می زند.
 • به معلم یا مربی کودک یادآوری کنید که علی رغم استفاده از عینک ممکن است دید کودک کاملاٌ طبیعی نباشد. این نکته را به یاد داشته باشید که پذیرش عینک قسمت مهمی از درمان چشم فرزند شماست.

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای:

 • جراحی لازک
 • جراحی لیزیک
 • آب مروارید
 • لیزر چشم
 • جراحی شبکیه چشم
 • عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط