دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
عمل لیزیک چشم برای چه کسانی مناسب نیست؟

جراحي فمتو لیزیک چشم برای چه کسانی مناسب نیست؟

آیا می دانید جراحي فمتولیزیک چشم برای چه کسانی مناسب نیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما در کلینیک چشم پزشکی هما همراه باشید. این جراحي برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نمی باشد و فقط کسانی می توانند جراحي فمتولیزیک انجام می‌دهند که در طی شش ماه گذشته شماره چشم آنها تغییر نکرده باشد.

جراحي فمتولیزیک برای افراد بالای ۱۸ سال که شماره عینک آنها در طی شش ماه ثابت مانده باشد و همچنین در افرادی که آستیگماتیسم کمتر از ۴ دیوپتر و همچنین افرادی که دوربینی یک تا شش دارند قابل انجام است. برخی از بیمارانی که دارای بیماری هایی همچون قوز قرنیه و کدورت قرنیه هستند نباید جراحي فمتولیزیک را انجام دهند. افرادی که بیماری هایی همچون خشکی چشم، آب مروارید، و یا افرادی که مبتلا به دیابت کنترل نشده و بیماری های روماتیسمی هستند نیز این جراحي برای آنها توصیه نمی شود.انجام جراحي منوط به طبيعي بودن تصوير برداري قرينه و عدم وجود و عدم شك به وجود قوز قرنيه يا كراتوكونوسي است.

علاوه بر این زنان باردار و شیرده در این دوره از زندگی خود نمی توانند جراحي فمتو لیزیک انجام دهند. افرادی که از لنز تماسی نرم استفاده می‌کنند دقت داشته باشند که یک هفته قبل از انجام معاینات از لنز خود استفاده نکنند و کسانی که از لنز تماسی سخت استفاده می کنند این زمان به مدت سه هفته قبل از معاینه یا جراحي لیزر افزایش پیدا می کند. در  جراحی فمتو لیزیک از قطره بی حسی استفاده می گردد و هیچ گونه تزریقی انجام نمی شود و لذا نیازی ندارد شما در این باره نگران باشید.

عمل لیزیک چشم برای چه کسانی مناسب نیست؟

از جمله مواردی که بعد از جراحي فمتو لیزیک باید رعایت شود:

  • خارش و مالیدن چشم ها به خصوص در چند روز اول آرایش نکردن چشم ها تا یک هفته
  • شنا نکردن در استخر و دریا تا یکماه
  • پرهیز از شستشوی سر و صورت تا ۲۴ ساعت بعد از عمل
  • بسیاری از افراد می پرسند که آیا بعد از عمل فمتو لیزیک میتوانند تلویزیون تماشا کنند یا با کامپیوتر کار کنند؟ تماشای تلویزیون، مطالعه و کار با کامپیوتر بعد از عمل فمتولیزیک برای چشم مشکلی ایجاد نمی کند هرچند در روزهای اول ممکن است بیمار دچار خستگی چشم شود اما ضرری برای چشم ندارد.

عوارض جراحي فمتولیزیک

از جمله عوارض جراحي فمتو لیزیک میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • حساسیت به نور
  • دیدن هاله در اطراف اشیا نورانی
  • وجود مشکل در بینایی به هنگام رانندگی در شب

نکته ی مهم درمورد عوارض جراحي فمتولیزیک این است که این عوارض معمولاً در هفته های اول بعد از جراحي وجود دارد و پس از گذشت چند هفته بر طرف می‌شوند.از دیگر عوارض جراحي فمتولیزیک عفونت قرنیه چشم است که بسیار نادر بوده و ممکن است از بین چند هزار نفری که تحت  جراحی فمتولیزیک قرار می گیرند یک نفر دچار عفونت قرنیه چشم شود که با دارو بهبود پیدا میکند.  در جراحي فمتولیزیک چشم دو درصد احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که این شرایط پس از سه تا شش  ماه مقداری پیشرفت کرده و یا اگر اصلاح نشود که در این صورت می‌توانیم آن را مجدد با لیزر اصلاح نمود‌‌.

بسیاری از افراد بعد از انجام جراحي فمتولیزیک دید عالی دارند  البته هر تغییری به معنی عدم اصلاح کامل نیست معمولاً پزشک با معاینه دقیق می تواند اظهار کند که اصلاح کامل انجام شده است یا خیر؟ در افرادی که اصلاح به صورت کامل انجام شده باشد پس از گذشت یک تا دو هفته بینایی خوب و نسبتاً کامل به دست می‌آید و مشکلات مختصر ناشی از افت کیفیت بینایی مانند ناراحتی در مورد مشکلات رانندگی در شب به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

عمل لیزیک چشم برای چه کسانی مناسب نیست؟

نکته ی آخر در این قسمت  مورد جراح  فمتو لیزیک این است که افرادی که نزدیک بینی دارند باید زمانی برای جراحي اقدام کنند که نزدیک بینی آنها متوقف شده باشد زیرا در این صورت امکان دارد بعد از فمتو لیزیک شخص دچار نزدیک بینی شود.   این چنین افرادی باید  ۶ ماه نمره چشم آن ها ثابت بماند تا بتوانند جراحي فمتولیزیک انجام دهد.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید

02188196862   –  02188196871

مطالب مرتبط