دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
جراحی لیزری چشم

آیا از جراحی لیزری چشم ترس دارید؟

آیا از جراحی لیزری چشم ترس دارید؟

اینکه پیش از جراحی لیزری چشم کمی عصبی باشید،طبیعی است.حتی میتوان گفت اگر با این قضیه هیچ مشکلی نداشته باشید،کمی عجیب هم به نظر می رسد. افزایش میزان ضربان قلب ، گشاد شدن مردمک چشم،دستان عرق کرده،و یا دلشوره داشتن همگی بخشی از مهم ترین علائم هشداردهنده بدن می باشند.بدون این علائم،ما قادر به اندازه گیری میزان خطر موجود و یا خطر احتمالی و یا میزان موفقیت موقعیتی نخواهیم بود.
زمانیکه شما با نگرانی منتظر شروع شدن امتحانتان هستید و یا در خیابان با کسی مواجه می شوید که برایتان تهدیدی محسوب می شود ، عصب های بدنتان بسته به تجربیات قبلی تان که در این موقعیت بر نگرانیتان غلبه کنید و یا فرار را بر قرار ترجیح دهید، عمل میکنند. بسته به فوریت موضوع،تهدید مشاهده شده،و میزان اهمیتی که نتیجه کار برای شما در بر خواهد داشت ،عکس العمل های متفاوتی را تجربه خواهید کرد.
بنابراین عصبی شدن نه ، تنها واکنشی خواهد بود که نشان خواهید داد و نه میتوان گفت اصلا همچین واکنشی نخواهید داشت. بسته به اینکه چه افکاری در ذهنتان شناور است، علائم خاصی به غدد ترشح آدرنالین موجود در کلیه هایتان فرستاده می شود تا آدرنالین ترشح شود و موجی از واکنش های زیست فیزیکی را به جریان بیندازد. اگر شما فکر کنید که هواپیمایی که قرار است سوار شوید سقوط خواهد کرد،سپس بدنتان طبق این طرز تفکرتان عمل خواهد کرد. اما اگر شما متوجه این قضیه باشید که احتمال سقوط هواپیما بسیار کم است و کاملا خونسردیتان را حفظ کنید، سپس خواهید دید که بدنتان نیز همانگونه عمل خواهد کرد.در واقع عصبی شدن واکنشی انفعالی است که میتواند تاثیر پذیر باشد.یکی از موثرترین روشها برای کاهش میزان وقوع این حالت ، افزایش میزان آگاهی و درک موضوع مورد نظر است.این روش به شما کمک میکند تا افکارتان را مدیریت کنید و اجازه نمیدهد که احساساتتان ، افکارتان را در دست بگیرند.
در رابطه با جراحی لیزری چشم ، حقیقت این است که چیزی برای نگران شدن بیماران وجود ندارد.با این حال ما در اینجا می خواهیم با مطرح کردن برخی سوالات تردید برانگیزی که همیشه عرق به دستانتان می آورند ، به شما در کنترل این حالت عصبی کمک کنیم.در اینجا چهار تا از رایج ترین سوالاتی که توسط بیماران مطرح می شود را پاسخ میدهیم.

جراحی لیزری چشم

جراحی لیزری چشم عمل دردناکی است؟

تصور بیشتر مردم از لیزر اسلحه های فیلم های علمی تخیلی است ، اگر از لیزری که در عمل لیزیک چشم استفاده میشود در فیلم جنگ ستارگان استفاده میشد،  امروزه فیلم کاملا متفاوتی داشتیم.

یکی از روشهای ساده جهت تشخیص انواع اصلی لیزر، دما میباشد . یک لیزر سرد به عنوان مثال لیزر اگزایمر ، از طریق تولید نور در طیف ماوراء بنفش کار میکند.یک ضربه از نور ماورا بنفش ، پیوند های مولکولی ای را که کوچکتر از ربع صدم عرض موی انسان میباشند را در هم میشکنند .

این ضربه ، در واقع تماسی ملایم است که ممکن است باعث شود فشار مختصری را احساس کنید اما به هیچ عنوان دردی به همراه ندارد.تنها ناراحتی ای که ممکن است پیش بیاید ، بعد از عمل جراحی زمانی است که چشمانتان در حال بهبودی اند.که معمولا تا 24 ساعت طول میکشد و از طریق اشکهای مصنوعی ای که در اختیارتان گذاشته میشود ، رفع میشود.

احتمال اینکه در جراحی لیزری چشم چیزی اشتباه پیش برود چقدر است؟

جراحی لیزری چشم فرآیندی بسیار مطمئن و ایمن میباشد . در حقیقت، تنها یک دهم درصد احتمال پیش آمدن عوارض جزئی وجود دارد که حتی در آن صورت ، یک جراح کار آزموده و ماهر با بهترین تکنولوژی ها میتواند اکثر این عوارض را برطرف نماید .در اصل میتوان گفت ،جراحی لیزری چشم مطمئن تر و ایمن تر از گذاشتن لنز میباشد.

آیا احتمال اینکه نابینا شوم وجود دارد؟

ان طور که آمار و ارقام نشان میدهند ، احتمال نابینا شدن بعد از جراحی لیزری چشم تقریبا بسیار نادر و عجیب است – همانقدر عجیب که در طول زندگیتان دو بار صاعقه به شما اصابت کند.

جراحی لیزری چشم

اگر چشمانم در حین فرآیند حرکت کنند چه؟

این مسئله یکی از نگرانی های اصلی افراد مضطرب و عصبی میباشد که بر این باورند که چشمانشان حرکت خواهند کرد  و فرآیند را بر هم خواهند زد.
واقعیت این است که شما میتوانید در طول فرآیند حرکت کنید ، پلک بزنید ، سرفه و یا حتی عطسه کنید بدون اینکه کوچکترین تاثیری بر نتیجه کار داشته باشید.یک جراح کار آزموده و ماهر که از آخرین و جدیدترین تجهیزات بهره میبرد ؛ با در اختیار داشتن تکنولوژی تشخیص محل دید چشم و تجربه لازمه به شما این اطمینان را میدهد که حرکات چشم هیچ گونه تاثیری بر نتیجه نخواهد داشت.
آن دسته از کسانی که اغلب نگران و یا عصبی هستند ، همیشه بدترین نتیجه ممکنه را در ذهن خود تصور میکنند.و البته این مسئله، زمانیکه نوبت به بینایی میرسد که یکی از با ارزشترین دارائی های انسان محسوب میشود ، کاملا قابل درک است.خوشبختانه ما میتوانیم با دادن علم ، اطلاعات و توصیه های لازمه جهت شناخت جراحی لیزری چشم ، هر گونه احساس ترس ، نگرانی و یا افکار بیهوده ای که ممکن است پیش از عمل داشته باشید را تسکین دهیم و  بی صبرانه به انتظار تجربه ای که در واقع زندگیمان را تغییر خواهد داد بنشینیم.
برای اطلاعات بیشتر میتوانید در کلینیک چشم پزشکی هما برای مشاوره وقت بگیرید .

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط