دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
تزریق داخل چشمی آیلیا

تزریق داخل چشمی آیلیا

تزریق داخل چشمی یکی از روش های درمانی می باشد که در دو دهه اخیر تحول بزرگی در درمان بیماری های چشمی به وجود آورده است. در این روش درمانی، داروها به وسیله ی سوزن های بسیار نازک به داخل چشم تزریق می شوند. این روش درمانی توسط پزشک متخصص و جراح چشم در اتاق عمل انجام می شود. ( محیط کاملا استریل ) از جمله موارد تزریق دارو به داخل چشم می‌توان به رتینوپاتی دیابتی، ادم ماکولا، یووئیت، انسداد رگ‌های شبکیه و عفونت اندوفتالمیت، دژنراسیون ماکولا و… اشاره کرد. در واقع پزشک با استفاده از تزریق دارو، اختلال ایجاد شده را کنترل کرده تا حدودی بینایی بیمار نیز بهبود می یابد. آیلیا یکی از داروهای چشم می باشد که به صورت تزریق در چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

تزریق داخل چشمی آیلیا

آیلیا چیست؟

آیلیا داروئی به شکل مایع می باشد که برای درمان برخی از بیماری ها نظیر بیماری  دژنراسیون ماکولا مورد استفاده قرار می گیرد. بیماری دژنراسیون ماکولا بیماری چشمی می باشد که به مرور زمان و با بالا رفتن سن، شبکیه ی چشم دچار انحلال می شود به اختصار به این بیماری AMD  می گویند.

AMDیکی از عوامل نابینایی سالمندان در کشورهای توسعه یافته است، داروی آیلیا دارویی موثر در درمان این بیماری می باشد. آیلیا نیز مانند آواستین با یک سوزن کوچک در بخش زجاجیه چشم تزریق می‌گردد. تزریق آیلیا در چشم درد زیادی ندارد.

ویژگی های داروی آیلیا

آیلیا  دارویی ضد پروتئین VEGFبوده که باعث کاهش مایع اضافی جمع شده در شبکیه و همچنین جلوگیری از رشد عروق خونی می شود.

تزریق آیلیا در چشم چگونه انجام می شود؟

قبل از تزریق دارو در چشم، از قطره‌ها برای بی حسی و از بتادین برای از بین بردن هرگونه آلودگی احتمالی در چشم استفاده می شود.

تزریق داخل چشمی آیلیا

 پزشک قطره ی بی حسی را در چشم میریزد و تنها چند دقیقه بعد چشم بی حس می شود که آماده ی تزریق است؛ پس با یک وسیله و ابزار مخصوص و کوچکی چشم را باز نگه می دارد و در این هنگام پزشک داروی آیلیا را با سرنگ مخصوص داخل چشم و در محدوده ی زجاجیه تزریق می کند.

تزریق آیلیا در چشم در مدت زمان 1 دقیقه انجام  می شود. دوز توصیه شده برای استفاده از آن 2 میلی‌گرم معادل 50 میکرو لیتر است میزان تزریق به ‌صورت ماهیانه برای سه ماه متوالی است و پس از آن هر دو ماه یک ‌بار تزریق انجام می‌ گیرد و پس از 12 ماه اول درمان با داروی آیلیا، نحوه ادامه درمان توسط چشم ‌پزشک تعیین می‌گردد. دفعات تزریق دارو عامل مهمی  است که پزشک با توجه به عوامل مختلفی و با دقت زیادی میزان ان را تجویز می کند.

مطالب مرتبط