دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

انواع جراحی و لیزر برای درمان پیرچشمی

انواع جراحی و لیزر برای درمان پیرچشمی

امروز قرار است درباره   انواع جراحی و لیزر برای درمان پیرچشمی و انواع مختلفی از جراحی های لیزری برای اصلاح بینایی ناشی از پیر چشمی بکار برده می شود صحبت کنیم لطفا با ما همراه باشید.

منوویژن لیزیک        Mono vision lasik  :

یکی از روش های اصلاح پیر چشمی ، جراحی لیزیک منوویژن ) دید تک چشمی ( است در این متد به کمک لیزیک و سایر جراحی های لیزری متداول جهت رفع عیوب انکساری ، چشم غالب بیمار ، برای مشاهده اجسام دور وچشم دیگر ( غیر غالب ) برای دید نزدیک اصلاح می شود .
در این حالت به مرور زمان مغز سازگار می شود تا برای مشاهده اجسام دور از چشم غالب و برای مشاهده اجسام نزدیک از چشم غیر غالب بهره جوید.

افرادی که به این روش ، جراحی لیزر چشمی می شوند در صورت نیاز به دید دور با وضوح بیشتر ، مخصوصاً در هنگام رانندگی در شب می بایست از عینک ها و لنز های تماسی مناسب استفاده نمایند این روش برای افرادی که  در آستا نه پیرچشمی قرار دارند تو صیه می شود.

کراتوپلاستی هدایتی ( ck ) :

در این نوع جراحی لیزر چشمی ، به وسیله امواج رادیویی با انرژی پایین ، الیاف کلاژن موجود در کناره های قرینه افزایش می یابد این کار باعث افزایش قدرت فوکوس مرکز قرینه در هنگام مشاهده  اجسام نزدیک می شود .

اینتراکور  intracor)  ( :

این روش یکی از جراحی های جدید پیر چشمی می باشد در این روش بوسیله لیزر فمتوسکند در بخش مرکزی قرینه حبابی ایجاد می کنند تا انحنای این بخش را تغیر داده تا قدرت فوکوس مرکز قرینه برای دید نزدیک بیمار افزایش یابد .
درصد احتمال عفونت در این جراحی بسیار کم است بررسی ها نشان داده است که نتایج این عمل رضایت بخش بوده و بیمارانی که تحت این نوع جراحی لیزر چشمی قرار گرفته اند حتی توانسته اند نوشته های ریز را هم بخوانند با این نوع جراحی لیزری افرادی که قبلاً به پیرچشمی توأم با دوربینی مبتلا هستند ، اصلاح بینایی در حد مطلوبی انجام می شود.

انواع جراحی و لیزر برای درمان پیرچشمی

فمتو لیزیک کمرا :

در دهه گذشته روش کمرا که یک درون کاشت  (inlay  )   مطمئن و تأثیر گذار در درمان پیر چشمی استابداع گردید.ساختار کمرا به شکل حلقه هایی با ضخامت بسیار کوچک (5 میکرون) است ، کمرا از مواد پلیمری سازگار با بدن انسان ساخته می شود.

اصولاً کمرا برای کاهش وابستگی فرد به عینک و یا حذف کلی عینک برای دید نزدیک بیمار استفاده می شود.کمرا به کمک جراحی ، در جلوی مردمک چشم و در بخش مرکزی قرینه  قرار می گیرد .سوراخ کمرا همچون دور بین عمل کرده و باعث واضح تر شدن دید نزدیک  و ثابت ماندن وضوح دید دور  بیمار می شود .در اکثر جراحی های فمتو لیزیک کمرا ، چشم غالب ،  مورد جراحی قرار گرفته و کمرا در آن کار گذاشته
می شود  در نتیجه هر دو چشم در دید دور مشکل نداشته و چشم غالب نیز از دید نزدیک مطلوبی برخوردار خواهد شد.در جراحی کمرا  بخیه و بیهوشی در کار نیست و مدت زمان جراحی کمتر از 15 دقیقه است و افراد بطور معمول 48 ساعت پس از جراحی فعالیت روزانه خود را از سر می گیرند .

مزایای درمان پیر چشمی از طریق کمرا چیست؟

1-  بر خلاف لنز و عینک ها ، دید دور بیمار دچار تغییر نمی شود و حالت واضحی دارد.

2-  توسط دیگران قابل تشخیص نیست زیرا همرنگ چشم و بسیار کوچک است.

3- با وخیم شدن بیماری پیر چشمی ، دید نزدیک ضعیف نمی شود .

4- اصلاح بینایی به روش کمرا ، باعث تقویت هم دید نزدیک می شود ، هم دید میانی .

5-  مانند لنز ها ، گم نمی شود و عفونت ایجاد نمی کند .

انواع جراحی و لیزر برای درمان پیرچشمی

جراحی روش کمرا برای چه افرادی توصیه می شود؟

1- کسانی که قبلا جراحی آب مروارید (کاتاراکت) انجام داده اند.
2- اشخاصی که قبلاً به علت عیوب انکساری تحت عمل لیزیک ، پی آرکی ( PRK )قرار گرفته و اکنون مبتلا به پیرچشمی شده اند.

3- افرادی که مبتلا به پیرچشمی توأم با نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هستند.

4- افرادی که مبتلا به پیرچشمی بوده اند و از زدن عینک خسته شده اند.

وضعیت بیمار بعد از جراحی کمرا چگونه است؟

24 الی 48 ساعت پس از عمل می توانید فعالیت روزانه ی خود را از سر بگیرید.در 24 ساعت ابتدایی بعد از جراحی چشم ممکن است احساس تاری دید داشته باشید.زمان رسیدن به وضوح دید مطلوب در بیماران متفاوت است.
انجام تمرینات و رعایت توصیه های چشم پزشک ، برای رسیدن به بینایی مناسب بسیار تأثیرگذار است.در ماه های اول پس از عمل جراحی چشم ممکن است عوارضی مانند خشکی چشم، هاله بینی، انعکاس نور مشاهده شود که رفته رفته بهبود می یابد.از قطره ها و داروهای تجویز شده توسط چشم پزشک طبق دستور استفاده کنید.رژیم غذایی حاوی ویتامین A در حد معمول هرچند برای سلامتی چشم و جسم مفید است اما تأثیری در جلوگیری از ابتلا به پیرچشمی ندارد.

آیا پس از انجام جراحی ، قدرت بینایی مانند قبل از ابتلا به پیرچشمی می شود؟

تاکنون هیچ روش درمانی برای پیرچشمی ابداع نشده است که بتواند دید بیمار را پس از جراحی به حالت قبل از ابتلا به پیرچشمی برساند  لذا بیمار می بایست انتظار و توقع خود را با وضعیت کنونی خود مطابقت دهد.
این یک اصل است که بهتر دیدن، مطلوب تر از ندیدن یا غیر واضح دیدن است.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط