دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.
آستیگماتیسم چشم

آستیگماتیسم چشم چیست؟

آستیگماتیسم چشم یک مشکل شایع بینایی است که به دلیل خطا در شکل قرنیه ایجاد می‌شود. این عارضه مانند نزدیک بینی و دوربینی یکی از مشکلاتی است که افراد را مجبور به استفاده از عینک می کند. آستیگماتیسم علت مشخصی ندارد. برخی از افراد به صورت مادرزادی و برخی دیگر به صورت اکتسابی به آستیگماتیسم دچار می‌شوند.

آستیگمات چیست؟

آستیگمات بودن چشم به این معنی است که قرنیه، شکل نامنظمی دارد یا به عبارتی کره چشم کاملا گرد نیست. در شرایط ایده آل قرنیه شبیه یک سطح گنبد است. بنابراین، نور وارد شده در چشم به صورت مساوی و منظم شکسته و دید واضحی را به وجود می آورد.

اما اگر قرنیه به اندازه کافی گرد نباشد و دارای انحنا باشد چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت نور بیشتر از یک جهت خم می‌شود. این به معنای آن است که فقط بخشی از یک شئ در کانون شبکیه قرار می‌گیرد و سایر قسمت ها ممکن است مبهم و تار به نظر برسد.

آستیگماتیسم ممکن است با نزدیک بینی (myopia) یا دوربینی (hyperopia) همراه باشد. موارد گفته شده عیوب انکساری چشم به حساب می آید و به این خاطر است که تمامی عیوب ذکر شده با نحوه شکست یا انکسار نور مرتبط هستند. استفاده از عینک یا لنز مناسب و جراحی می‌تواند کمک خوبی برای درمان آستیگماتیسم باشد.

آستیگماتیسم چشم

علائم آستیگمات چیست؟

  • سر درد
  • مشکل دید در شب
  • دوربینی
  • سوزش چشم

چه افرادی بیشتر در معرض آستیگماتیسم چشم قرار دارند؟

هم کودکان و هم بزرگسالان  در معرض ابتلا به آستیگمات قرار دارند. با این وجود هر کدام از مواردی که در زیر بیان می شوند خطر ابتلا به دو بینی  و یا آستیگماتیسم را در فرد بیشتر خواهند کرد:

  • فرد در خانواده خود آستیگماتیسم و یا سایر اختلالات چشمی را داشته باشد مانند قوز قرنیه.
  • زخم شدن و یا نازک شدن قرنیه
  • نزدیک بینی شدید
  • دوربینی شدید
  • انجام دادن یک سری جراحی های خاص مانند جراحی آب مروارید

قوز قرنيه(كراتوكونوس)

در موارد نادر وضعیتی به نام کراتوکونوس قرنیه (keratoconus) در بروز آستیگماتیسم موثر است. قوز قرینه با نازکی بخشی از قرینه و مخروطی شدن کره چشم همراه است و موجب آستیگماتیسم می‌شود.

برای بهبود دید ناشی از وجود عارضه کراتوکونوس پزشک معمولا لنز تجویز می‌کند.در موارد شديد ممكن است اقدام به كارگذاري رينگ داخل قرنيه و يا پیوند قرنيه نيز باشد.

تشخيص آستيگماتيسم

به طور معمول نشانه های Astigmatism به تدریج ظاهر می‌شوند، بنابراین توصیه میکنیم در صورت مشاهده تغییر در بینایی به پزشک مراجعه کرده و معاینه چشم انجام دهید. پزشک با استفاده از ابزارها و روش‌های گوناگونی وضوح بینایی شما را آزمایش میکند و در صورت مشاهده علائم آستیگماتیسم عینک تجویز می کند.

آستیگماتیسم چشم

بینایی سنجی

بینایی سنجی برای ارزیابی قدرت دید بیمار و تعیین نمره چشم آستیگمات انجام می‌شود. برای این منظور پزشک از شما می‌خواهد حروف موجود بر روی تابلویی را بخوانید که در فاصله مشخص از شما قرار گرفته است.

استفاده از ابزار توپوگرافی قرنیه

عارضه نگاری یا توپوگرافی یک فناوری پیشرفته است که، ارزیابی دقیق ساختار قرنیه را امکان پذیر کرده و با ارائه یک نقشه رنگی به تشخیص آستیگماتيسم کمک می‌کند.

آیا چشم آستیگمات نیاز به عینک دارد؟

برای درمان Astigmatism معمولا استفاده ازلنز توریک (Toric) استفاده می‌شود. با اینحال در صورت اندک بودن میزان آستیگماتیسم و عدم وجود عارضه بینایی دیگری ممکن است نیازی به استفاده از عینک و لنز نباشد.

در این مواقع فقط لازم است به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و به طور مداوم از وضعیت بینایی و تغییرات ساختاری چشم خود آگاهی بیابید.

جمع بندی

با توجه به آنچه گفته شد، آستیگمات یک عارضه قابل کنترل است که رسیدگی نکردن به آن پیامدهای ناخوشایندی به همراه دارد. توصیه می کنیم برای اطمینان از سلامت چشم و تشخیص به‌موقع اختلالات بینایی به طور منظم و سالیانه به چشم پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط