بلاگ چشم پزشکی

بهترین زمان لیزر چشم و سایر عملهای جراحی چه زمانی است ؟

by آب مروارید, بیماری های چشم, لیزر چشم in فوریه 15, 2017

بهترین زمان لیزر چشم و سایر عملهای جراحی چه زمانی است ؟

کاربرد لیزر در انواع جراحی های چشمی :

لیزر منبع تولید کننده نور بسیار خالصی است که صرفاً یک طول موج دارد .

انواع لیزر با طیف های مختلف ، از مادون قرمز تا فرا بنفش در علوم پزشکی استفاده می شود. در عرصه چشم پزشکی از لیزر اگزایمر ( نوعی لیزر ماوراء بنفش ) در بسیاری از جراحی های چشمی برای درمان بیماری هایی همچون : آب سیاه ، کاتاراکت ( آب مروارید ) ، عیوب انکساری چشمی ( دور بینی، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم ) ، پارگی پرده شبکیه ، بیماری های چشم دیابتیک به کار برده می شود .

در بسیاری از انواع جراحی هایی که شاید تابه حال شنیده اید مانند لیزیک ، لازک ، پی آرکی و…. از لیزر اگزایمر استفاده می کنند.

ورود لیزر در عرصه چشم پزشکی آرزوی بسیاری از بیماران مبتلا به عوارض و اختلالات چشمی را برای کنار گذاشتن عینک و لنز برآورده نموده است.

امروز با دستگاه های لیزری در انواع جراحی های چشمی میزان دقت عمل چشم را بسیار بالا برده اند به همین دلیل بهترین زمان برای عمل چشم بیماران فراهم شده است.

بهترین زمان لیزر چشم و سایر عملهای جراحی چه زمانی است ؟

بهترین زمان لیزر چشم و سایر عملهای جراحی چه زمانی است ؟

پاسخ دهی به سوال بسیاری از بیماران که به دنبال مطلع شدن از بهترین زمان لیزر چشم برای اصلاح اختلالات بینایی خود هستند مستلزم معاینه و بررسی شرایط خاص و ویژه هر یک از آنها است چرا که تعیین دقیق بهترین زمان لیزر چشم به نوع بیماری چشمی و ویژگی های ساختاری چشم بیمار و شرایط عمومی هر فرد بستگی خواهد داشت .

با توجه به بیماری های گوناگون چشمی ، اختلالات و عارضه های متنوع چشمی بهترین  زمان لیزر چشم را باید پس از انجام معاینات و تست های دقیق  چشم پزشکی جست.

سابقه نشان داده است که نتایج حاصل از اعمال لیزر در انواع جراحی های چشمی بسیار ارزشمند و موفقیت آمیز است.

مثلاً در انواع جراحی های لیزر چشمی که برای رفع عیوب انکساری استفاده می شود با بهره جویی از دقت و قدرت لیزر ، عمق و ضخامتی از قرینه جهت اصلاح بینایی بیمار برش داده می شود که بهترین راندمان دید پس از عمل را به همراه داشته باشد .
البته میزان برش به پارامتر مهمتری نیز بستگی دارد  و آن نوع ساختار قرنیه شخص است زیرا در افرادی که قرنیه نازکی دارند نمی توان مانند سایر بیماران از ضخامت قرنیه استفاده نمود و دستکاری بیش از حد مجاز ، ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برای بیماران داشته باشد.
تفاوت روش های مختلف  جراحی عیوب انکساری در نحوه انجام برش قرنیه (FLAP) و درد  پس از عمل استبه نحوی کهبرخی از آنها در دوره نقاهت بدون درد و برخی نیز تا مدتی توأم با درد خواهند بود  البته  مصرف دارو  و قطره های مسکن مشکل درد بیماران را حل خواهد کرد و جای نگرانی نیست.

معمولاً پس از گذشت سه ماه پس از عمل چشم ، کیفیت دید بیمارانی که با روش های مختلف تحت عمل لیزر چشم قرار گرفته اند یکسان است و تفاوت چندانی از هم ندارند به همین دلیل است که چشم پزشکان در مواجه با بیمارانی که دارای عیوب انکساری هستند پس از انجام معاینه و مشخص شدن نوع عیب بینایی ، انواع روش های جراحی لیزر چشمی و تفاوت های آن را تشریح  میکنند تا بیمار از جزئیات نحوه درمان مطلع شود و بهترین روش جراحی لیزر چشمی را با صرف کمترین هزینه برگزیند .

بهترین زمان لیزر چشم و سایر عملهای جراحی چه زمانی است ؟

بهترین زمان لیزر چشم و سایر عملهای جراحی چه زمانی است ؟

همراهی لیزر اگزایمر و لیزر فمتوسکند نیز روش های نوینی از جراحی لیزر چشمی را فراهم  نموده اما این روش نیز در نهایت از نظر کیفیت با سایر روش ها  تفاوت چشمگیری  نخواهد داشت  وصرفاً نحوه عمل متفاوت است هدف  از توضیحات بالا بر این بوده است که شما متوجه شوید که بهترین زمان لیزر چشم یا انجام جراحی های  لیزر چشمی وابسته به نوع بیماری چشمی و ویژگی های اختصاصی و فردی مرتبط با شخص بیمار است .

نمی توان نقش درمان به موقع و زود هنگام را جهت جلوگیری از تضعیف بینایی ناشی از بیماری های متنوع چشمی نادیده گرفت گاهی اوقات غفلت در درمان به موقع  می تواند مصادف با اختلالات شدید بینایی و حتی از دست دادن قدرت دید بیمار شود.

توصیه ما به شما این است که همیشه برای انجام معاینات چشم پزشکی اهتمام داشته باشید پیشگیری و یا اطلاع زود هنگام از بیماری ، به مراتب بهتر از درمان است.

 

بهترین زمان لیزر چشم برای اصلاح عیوب انکساری پس از ثابت شدن نمره چشم بیمار و عدم تغیر آن در یک سال گذشته است به همین دلیل چشم پزشکان هرگز بیماری را که سن زیر 18 سال دارد عمل لیزر چشمی نخواهند کرد زیرا احتمال ثابت ماندن نمره چشم در این سنین بسیار کم است و حتی اگر شخصی قبل از این سن ،مورد جراحی لیزر چشمی قرار گیرد به احتمال بسیار زیاد،  اختلالات قبلی ، باز خواهند گشت.

در کل می توان گفت بهترین زمان لیزر چشم برای بیماران مبتلا به عیوب انکساری پس از ثابت شدن نمره چشم ها و بررسی نتایج معاینات و تست های چشم پزشکی مشخص می شود.

در برخی از بیماری های چشمی مانند کاتاراکت یا آب مروارید در صورتی که فرد به بیماری حاد چشمی دیگری مبتلا نباشد ، بهترین زمان عمل لیزر چشم جهت رفع کدورت قرینه طی فرایند جراحی آب مروارید به میزان توان شما در انجام کارهای روزمره بستگی دارد به طور مثال ممکن است یک فرد مبتلا به آب مروارید سال ها بدون مشکل خاصی زندگی کند اما وقتی که آب مروارید به حدی حاد شده باشد که او را در امورات زندگی و فعالیت روزمره ناتوان سازد بهترین زمان عمل لیزر چشم برای او فرا رسیده است.
البته انجام زود هنگام عمل لیزر چشمی برای مبتلان به آب مروارید اشکالی ندارد زیرا ممکن است انتظار یک جوان از کیفیت دید با توقع  یک کهن سال از میزان بینایی مورد انتظار، متفاوت باشد.

توصیه چشم پزشکان به افراد مبتلا به بیماریها ی چشمی این است که در صورت امکان انجام عمل لیزر چشم را به سنین بالا موکول نکنند زیرا قدرت ترمیم سلول های بدن در دوران جوانی و میانسالی به مراتب بهتر و اثر بخش تر از دوران کهن سالی است.

در برخی از بیماران چشمی، بهترین زمان لیزر چشم زودترین زمان ممکن است مانند تنبلی چشم نوزادان که می‌بایست پروسه درمان حداکثر تا قبل از 9 سالگی انجام پذیرد.

بهترین زمان لیزر چشم در برخی بیماران مساوی است با عدم اتلاف وقت و مراجعه سریع به چشم پزشک مانند پارگی شبکیه ، سوراخ شدگی حاد شبکیه و…. عدم مراجعه زود هنگام و به موقع بیمار می تواند احتمال بهبود و تثبیت بینایی او را کاهش داده و حتی به نابینایی فرد منجر شود.

شما می توانید سوالات خود را در خصوص بهترین زمان عمل چشم از طریق سایت هما کلینیک برایمان ارسال کنید در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

کلینیک چشم پزشکی هما