بلاگ چشم پزشکی

بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

by جراحی چشم in نوامبر 9, 2016

 بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

از توجه به این نکته نمی توان به راحتی گذشت که چشم پزشک قبل از انجام هر گونه جراحی چشمی ، می بایست تمامی شرایط مورد نیاز یک بیمار را برای مناسب دانستن او بعنوان کاندید جهت  انجام جراحی  چشمی در نظر گیرد و کلیه شرایط جسمی و شغلی بیمار ، سابقه جراحی ها و بیماریهای قبلی ، عوارض احتمالی ناشی از جراحی و کلیه بیماریهای تاثیر گذار  فعلی بیمار که ممکن است بر راندمان موفقیت جراحی و پروسه درمان ، عملکرد منفی داشته باشد را بررسی نماید تا نوع و روش جراحی و همچنین بهترین زمان عمل چشم برای هر بیماری بر پایه اصول حرفه ای چشم پزشکی و بر پایه موازین علمی انتخاب گردد.

حال با توجه به موارد عنوان شده در بالا به شرح بهترین زمان عمل جراحی چشم در برخی از بیماریهای شایع چشمی می پردازیم :

 

 

 بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

بهترین زمان عمل جراحی آب مروارید :
این اعتقاد رایج و کاملاً غلط وجود دارد که زمان مناسب برای عمل آب مروارید ، موقعی است که آب مروارید به اصطلاح عرف در جامعه ، کاملاً رسیده باشد در حالی که این باور صحیح نیست چراکه زمان مناسب برای انجام عمل آب مروارید ، بستگی به شرایط خاص بیمار از جمله میزان توانایی دید ، نوع کار و فعالیت روزانه ، میزان انتظار بیمار در هنگام دید و نهایتاً نظر و تشخیص چشم پزشک دارد .
مثلاً مدت زمان انتظار تعویق عمل برای یک خانم خانه دار بسیار بیشتر از یک راننده می باشد زیرا راننده در هنگام رانندگی باید از قوه دید بسیار مناسبی برخوردار باشد تا منجر به یک حادثه ناگوار نشود اما یک خانم خانه دار با داشتن یک دید متوسط می تواند در انجام فعالیتهای روزانه ، توانا باشد .
البته این بدان معنا نیست که یک خانم خانه دار نمی تواند زودتر عمل کند و این بستگی به تمایل خود او دارد .

بهترین زمان عمل جراحی عیوب انکساری مانند لیزیک ، لازک ، پی آر کی :
انجام جراحی برای درمان و اصلاح عیوب انکساری چشمی نیز مستلزم سنجش شرایط خاص بیمار ، میزان قدرت بینایی و ثابت شدن و بدون تغییر ماندن نمره چشم فرد و متعاقباً نظر چشم پزشک می باشد.
البته در سن های زیر 18 سال اینگونه عمل ها توصیه نمی شوند .

بهترین زمان عمل چشم در صورت بروز اختلالات و بیماریهای شبکیه :
در برخی از جراحی های شبکیه مانند پارگی ها و سوراخ شدگی های شبکیه ، زمان  نقش بسیار تاثیر گذار و بسزایی در درمان و بهبودی بینایی دارد و بیمار باید در مراحل اولیه و اولین زمان پس از ایجاد اختلال چشمی به چشم پزشک مراجعه نماید چرا که ممکن است نتایج جبران ناپذیری برای بینایی شخص به دنبال داشته باشد و یا عملاً روند و احتمال معالجه بیمار را متوقف و یا غیر ممکن کند.

 

 

 بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

 

ما در کلینیک هما بسیار با مواردی مواجه بوده ایم که مراجعه کنندگان صرفاً خواستار انجام جراحی برای جنبه زیبایی و بدون در نظر گرفتن اصول علمی و مهم تر از آن عدم توجه به عوارض و خطرات تهدید کننده سلامتی خود بوده اند که پس از بررسی شرایط و معاینه بیمار ، انجام جراحی برای اینگونه افراد رد و منع گردید چراکه سلامتی بیمار و خودداری از انجام جراحی هایی که توجیه علمی و پزشکی ندارند و ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شخص داشته باشد برایمان ارجعیت دارد. همچنین شما میتوانید از این مطلب استفاده کنید ویژگی های یک چشم پزشک خوب چیست ؟  همواره توصیه دکتر منصور همایونی به کادر کلینیک هما این بوده است که سلامتی بیماران قابل تجارت نیست.

منبع : کلینیک چشم پزشکی هما

2 Comments
 1. با عرض سلامم و خسته نباشید
  چشمای من حدودا از سن 18 سالکی شروع ب ضعیف شدن کردند و بعد کلی دکتر رفتن و erg و نوار چشم و از شبکیه چشمم دکترا گفتن تو چشملت ضایه ای هست ک نمیشه عمل کرد و گفتند دستگاهی نیومده ک بتونه عمل کنه خواستم ببینم اصلا نمیشه کاری بکنم ک چشام روز ب روز ضعیف نشه چون ضایعه پیشرفت میکنه چ کمکی میتونین بکنین ک چشامو عمل کنم ؟؟

  • با سلام،
   بنده حدیثی مطالعه کردم که شخصی نزد امام صادق علیه السلام آمده عرض کرد: چشمان مرا ضایعه ای آمده و درمان آن چیست؟
   امام صادق علیه السلام فرمودند نمیدونم شمشاد بود چی بود آسیاب کند و با نشادور داونه بدهد و فلان وبهمان..
   اونموقع که مطالعه میکردم تو ذهنم آب مروارید تصور شد
   ولی بازم بد نیست راجع بهش سرچ کنید.. موفق باشید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  به اطلاع مراجعین محترم می رساند کلینیک هما پس از تاریخ ۹۹/۴/۲۰ فعال نمی باشد.

  لطفا برای هماهنگی و تعیین وقت با بیمارستان های ( نگاه ، بینا ، نیکان ) ویا با شماره  ۰۹۳۰۳۹۹۶۵۸۰  تماس بگیرید.