بلاگ چشم پزشکی

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

by بیماری های چشم in مارس 22, 2018

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی یک پوشش چشمی است که برای حفاظت از آن در مقابل خطرات بخش آبی طیف نور مرئی و ماوراء بنفش طراحی شده است .

چشم پزشکان استفاده از آن را برای همه افراد در طول روز توصیه می کنند . همچنین استفاده از آن بعد از برخی از اعمال چشمی مانند لیزیک ، لازک و PRK الزامی می باشد.

در گذشته های دور اسکیموها برای محافظت از چشم خود در برابر نور شدید آفتاب ، یک شکاف باریک روی عینک چوبی ایجاد کرده و از داخل آن به اطراف نگاه می کردند .

لنز های رنگی ( سبز و آبی ) با هدف کمک به بهبود بینایی در بعضی از اختلال های دید ، برای اولین بار در ساخت عینک ها مورد استفاده قرار گرفت که در نهایت به ایده ساخت عینک های آفتابی در سال 1752 انجامید .

در اوایل قرن 20 عینک آفتابی بیشتر توسط ستارگان سینما استفاده می شد تا توسط هواداران شناسایی نشوند و همین موضوع باعث محبوب شدن عینک های آفتابی در آن زمان شد .

در سال 1929 sam  foster  تولید انبوه عینک آفتابی را برای افراد در معرض نور خورشید به خصوص در سواحل تفریحی آمریکا شروع کرد . تخمین زده می شود که در سال 1937 بیش از 20 میلیون عینک آفتابی در آمریکا به فروش رسیده باشد .

 

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

 

کارکرد های عینک

وضوع تصویر

این عینک ها با کاهش پراکندگی نور ( glare ) باعث بهبود بینایی می شوند .

عینک های پولاریزه ( polarized ) با کاهش انعکاس نور از سطوح غیر فلزی مانند آب و مهار بخش عمودی موج نور ، پراکندگی را از بین برده و باعث احساس راحتی و افزایش کیفیت بینایی می شوند .

 

محافظت

عینک های آفتابی موجب حفاظت چشم در مقابل نور شدید ( مرئی یا نامرئی ) می شوند . مهمترین بخش این حفاظت ، در مقابل اشعه ماوراء بنفش بوده که می تواند باعث آسیب های چشمی مانند کراتیت نوری یا کوری حاصل از انعکاس نور از سطح برف ، آب مروارید ، ناخنک و انواع مختلف بدخیمی های چشمی شود .

چشم پزشکان توصیه می کنند همه افراد در معرض نور خورشید ، برای حفاظت چشم خود در مقابل اشعه ماوراء بنفش از عینک های آفتابی ( با قابلیت مهار 99 تا 100 % اشعه ماوراء بنفش ) استفاده نمایند .

 

بررسی اثر محافظتی

تنها راه تعیین میزان قدرت محافظتی عینک های آفتابی ، اندازه گیری آن توسط کارخانه های تولید کننده یا عینک سازی های معتبر می باشد .

تنها کیفیت قابل دیدن عینک های آفتابی شکل و فرم آن ها است . عینک آفتابی باید به گونه ای روی چشم قرار گیرد که حداقل نور از اطراف آن به چشم برسد ولی در عین حال هنگام پلک زدن ، مژه ها به لنزهای آن برخورد نکنند .

برای اینکه نور از اطراف عینک وارد چشم نشود باید دسته عینک به اندازه کافی پهن باشد . ارزیابی مقدار محافظت عینک آفتابی بر اساس شدت تیره بودن آن غیر ممکن است .

به عنوان مثال عینک های آفتابی که لنز های سیاه تری دارند لزوماً نسبت به انواع روشن تر خاصیت محافظتی بیشتری ندارند .

 

همچنین رنگ لنز عینک آفتابی هم نمی تواند ضمانت کننده باشد . به عنوان مثال لنزهایی که نور آبی را بلوکه می کنند معمولاً به رنگ  زرد یا نارنجی هستند .

به علاوه برخی از انواع لنز های بلوک کننده نور آبی ، 100 % نور آبی را مهار کرده و باعث اختلال در دید رنگی و در نتیجه افزایش حوادث هنگام رانندگی می شوند .

قیمت بالا نمی تواند تضمین کننده کیفیت باشد . چشم پزشکان توصیه می کنند که تحت هیچ شرایطی کیفیت یک عینک را بر اساس قیمت آن قضاوت نکنید .

 

استاندارد

هم اکنون 3 نوع استاندارد برای ارزیابی عینک های آفتابی وجود دارند و مهمترین مسئله ای که در این استانداردها لحاظ شده مقدار حفاظت آن ها در مقابل اشعه ماوراء بنفش است . مواردی مانند پولاریزه و محافظت در مقابل نور جانبی هم در بعضی از این استانداردها مورد استفاده قرار گرفته اند .

استاندارد استرالیا شامل 5 سطح است . سطح صفر محافظت حداقلی در مقابل اشعه uv و سطح 5 حداکثر محافظت را در مقابل این اشعه دارد .

در استاندارد اروپایی ، صفر حداقل محافظت ، 2 محافظت کافی ، 6 محافظت خوب و 7 محافظت کامل در مقابل اشعه uv را نشان می دهد . محصولاتی که استاندارد اروپایی را کسب می کنند نشانه CE دارند .

از آنجا که استاندارد اروپایی محافظت تا طول موج nm 380 لحاظ می شوند ( نه nm 400 ) ، چشم پزشکان معتقدند برخی از محصولاتی که حتی علامت CE بر روی آنها درج شده ممکن است کیفیت ایده آل را نداشته باشند .

 

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

 

استاندارد ایالات متحده آمریکا شامل 3 سطح است . بر اساس استاندارد آمریکا لنز های عینک آفتابی نباید اشعه ماوراء بنفش را بیش از 1 % انتقال دهند .

در تست ضربه یک توپ فلزی یک اینچی از 50 سانتی متری روی لنز انداخته می شود و انواعی که مقاومت کافی را داشته باشند ، استاندارد دریافت می کنند .

 

مدل های مختلف در بازار

خلبانی

برای اولین بار در سال 1936 توسط شرکت Bausch & Lomb  برای خلبان های نیروی هوایی آمریکا طراحی شد و دارای لنزهای شبیه قطره اشک و یک قاب فلزی نازک است . اکثر این لنز ها به شکل آیینه ای و رنگی ساخته می شوند .

 

Clip – on

نوعی از عینک های آفتابی هستند که روی عینک های طبی قرار گرفته تا در مقابل نور شدید اثر محافظت کنندگی ایجاد نمایند .

 

عینک های دارای لنز های گرادیانی یا سایه روشن

این لنز ها در قسمت های فوقانی رنگ تیره تر و در بخش های پایینی رنگ روشن تر دارند . در واقع قسمت بالایی محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید داشته و قسمت پایینی برای دید بهتر فرد هنگام فعالیت طراحی شده است . این عینک ها در محیط های بسته نیز به راحتی قابل استفاده هستند . همچنین به نظر می رسد برای رانندگی یا خلبانی نیز مناسب باشند .

 

عینک های آیینه ای

لنز این عینک ها دارای یک سطح متالیک بوده و جایگزین مناسبی برای عینک های پولاریزه می باشند و به علت حذف نکردن بخش عمودی موج نور ، باعث افزایش درک عمق مانند تشخیص فرورفتگی های هنگام اسکی می شوند . این عینک ها با انعکاس بخشی از کل نور ، اختلالی در درک عمق دید و یا دید کنتراست ایجاد نمی کنند .

 

عینک های قاب بزرگ

این نوع از عینک های آفتابی در دهه 80 قرن بیستم مورد توجه بودند . معمولاً رنگ روشن داشته و قیمت آنها ارزان است . امروزه بسیاری از هنر پیشه های مشهور برای اینکه شناخته نشوند دوباره به این نوع از عینک های روی آورده اند . همچنین به علت اندازه بزرگ ، برای افرادی که تمایل به پنهان کردن قوس بینی خود دارند مناسب است .

 

عینک های Way Farer

این عینک شامل یک قاب پلاستیکی بزرگ ذوذنقه ای بوده که در بالا پهن و در پایین باریک تر می شود . لنزهای این عینک توسط شرکت  RAY – BAN  تولید شده و از سال 1952 تاکنون محبوبیت خود را در بین افراد جامعه حفظ کرده است .

 

رنگ لنز عینک آفتابی

رنگ های مختلف شیشه عینک آفتابی نه تنها برای افراد جذابیت داشته و قابلیت تبدیل شدن به بخشی از پوشش روزانه را دارند ، بلکه از نظر کیفیت بینایی نیز دارای اهمیت هستند .

 

 

 

رنگ سبز: این لنز تمام شعاع های نوری را به یک اندازه از خود عبور می دهد و برای انواع فعالیت های ورزشی و بیرونی مناسب است و برای کاهش پراکندگی نور باعث افزایش شفافیت سایه روشن ها می شود . در شرایط آب  و هوای بارانی ، این رنگ بهترین گزینه است .

رنگ قهوه ای و عنابی : این رنگ ها باعث افزایش دید کنتراست شده و ته رنگ قرمز موجود در آنها موجب افزایش دید عمق می شود و برای تمام ورزش هایی که نیازمند تخمین فاصله ها می باشند مانند گلف ، تنیس ، ماهی گیری و قایق سواری مناسب هستند .

رنگ زرد : در شرایط مه و آلودگی هوا و یا هر شرایط کم نوری این رنگ باعث افزایش وضوح تصویر می شود . این رنگ بیشتر از هر رنگ دیگری طول موج آبی نور را که برای چشم مضر است فیلتر می کند . این رنگ برای ورزش اسکی و کوه نوردی ایده آل است .

رنگ آبی : این رنگ به دلیل عبور دادن نور آبی از خود چندان توسط چشم پزشکان توصیه نمی شود اگرچه این عینک ها از نظر ظاهری بسیار مورد پسند می باشند . به علت عبور نور آبی از این لنز ها ، کیفیت بینایی چندان بالا نیست .

رنگ خاکستری : مانند رنگ سبز بوده و برای انواع فعالیت های ورزشی مناسب می باشد .

رنگ قرمز : این رنگ باعث افزایش عمق دید شده و این موضوع بزرگترین ویژگی این رنگ می باشد . سایر خواص این رنگ عبارتند از کاهش خستگی چشم ، بهبود دید کنتراست و افزایش وضوح جاده . به همین دلیل این رنگ برای ورزش دوچرخه و موتور سواری بهترین گزینه است .

 

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

منبع : بیماری های شایع چشم به زبان ساده