بلاگ چشم پزشکی

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید این مطلب را از دست ندهید

by جراحی لازک in ژانویه 15, 2017

بهتر است ابتدا تعریفی از جراحی های لازک و پی آر کی ( PRK ) که میتوانید با کلیک کردن مطالعه کنید

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید لازم است تا مطالب زیر را بخوانید :

در حال حاضر رفع عیوب انکساری از روش لازک بیشتر از روش لیزیک استفاده می شود زیرا روش لیزیک ضعیف شدن قرینه و کاهش استحکام آن را به دنبال خواهد داشت.
پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم در صورت عدم ابتلا به بعضی از بیماریها از جمله قوز قرینه، مراجعه کنندگان به پزشک، می توانند کاندید مناسبی جهت جراحی به روش لازک باشند.

 

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید این مطلب را از دست ندهید

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید این مطلب را از دست ندهید

 

آیا پس از عمل لازک می توان رانندگی کرد؟

فرد پس از انجام عمل لازک می بایست یک یا چند روز استراحت کند و سپس می تواند فعالیت روزانه خود را از سرگیرد اما به دلیل سایه دار دیدن تصاویر بخصوص در شب، بیماران باید در هفته های اول پس از عمل با احتیاط بیشتری رانندگی می کنند.

میتوانید از این مطلب هم استفاده کنید آنچه باید درباره انواع جراحی های چشمی بدانید
محدوده سنی مناسب جهت عمل لازک چیست؟
برای رفع عیوب انکساری به روش لازک و یا حتی لیزیک، سن شخص می بایست بالای 18 سال و ترجیحاً زیر 50 سال باشد.
زیرا در افراد زیر 18 سال، احتمال تغییر نمره چشم بسیار زیاد است و از طرفی در افراد بالای 50 سال نیز احتمال ابتلا به آب مروارید (کاتاراکت)  بالاست.
آیا افرادی که مبتلا به دوربینی، نزدیک بینی، آستیگمات هستند می توانند لازک کنند ؟
همه انواع عیوب انکساری نامبرده شده می تواند از مزایای جراحی به روش لازک بهره مند شوند. اما بهتر این است که افراد با نمره چشم بالای 1 از این روش استفاده کنند زیرا معمولاً افراد با نمره چشم زیر 1 بدون عینک نیز می تواند دید مناسبی جهت انجام فعالیت روزمره داشته باشد.
مهمترین اقدام پس از عمل لازک چیست؟
بعد از جراحی به روش لازک به مدت 3 هفته داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک طبق تجویز چشم پزشک استفاده می شود و به کارگیری از عینک های تیره رنگ برای کمتر شدن سوزش چشم ها و حساسیت به نور بسیار مفید است.
روش لیزیک و پی آر کی از روش لازک قدیمی تر هستند. امروزه روش (پی آر کی) مورد استفاده بیشتری قرار می گیرد . هر چند روش مورد استفاده جهت عمل بیماران با یکدیگر متفاوت است و پس از معاینه توسط چشم پزشک و بنا به شرایط هر بیمار اتخاذ تصمیم می شود.

 

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید این مطلب را از دست ندهید

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید این مطلب را از دست ندهید

 
تفاوت اصلی روش لیزیک، لازک، پی آر کی چیست؟
در لیزیک ضخامت از قرینه (فلپ) به وسیله میکروکراتوم برداشته و زیر آن لیزر می شود و سپس فلپ به جای خود برگردانده می شود.
اما در روش لازک ضخامت قرینه برش داده نمی شود و یک لایه سطحی از قرینه (اپی تلیوم) برداشته می شود و سپس لیزر تابانیده می شود و پس از قرار دادن اپی تلیوم در جای قبل ، لنز پانسمانی در محلی که لیزر شده قرار داده  می شود تا لایه اپی تلیومی ترمیم و ساخته شود و متعاقباً لنز پانسمانی برداشته می شود.
در روش پی آر کی لایه اپی تلیوم بطور کلی برداشته می شود و پس از انجام لیزر به جای خود بازگردانده نمی شود و اپی تلیوم تازه پس ، از گذشت حدود 4 روز تشکیل می شود.
در روش لیزیک، بیمار پس از جراحی ، دید مناسبی دارد و دردی احساس نمی کند اما به دلیل اینکه یک فلپ از بافت قرینه بصورت ناقص و لغزنده در سطح چشم خود دارند همواره در معرض خطر و عوارض وابسته به فلپ، چه در حین جراحی و چه پس از آن هستند.
بیمار پس از عمل لازک تا چند روز احساس درد و سوزش خواهد داشت اما پس از یک تا سه ماه دید کامل ایجاد می گردد.
درد عمل پس از جراحی های پی آر کی و لازک به دلیل برداشتن لایه اپی تلیوم و قرار گرفتن اعصاب حسی چشم در برابر هوا می باشد.
مدت زمان انجام عمل جراحی لازک طولانی تر از روش پی آر کی است و دید مقطعی در روزهای اول پس از عمل نسبت به جراحی به روش پی ار کی کمتر است.
جراحی های لازک، لیزیک، پی آر کی از نظر هزینه تفاوت های چشمگیری با هم ندارند.
اما انتخاب آن برای درمان عیوب انکساری بیماران با توجه به شرایط و خصوصیات و علایق اشخاص متفاوت می باشد.
در طی دهه های گذشته عوارض جدی عمل لیزیک منجر گردیده تا روش پی آر کی و انواع جدیدتر آن (لازک و اپی لیزیک) بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.انجام عمل لیزیک برای ورزشکاران، افراد نظامی گزینه مناسبی نیست زیرا از جمله عوارض لیزیک که حتی ممکن است در سال های بعد از عمل بروز کند جا به جا شدن لایه فلپ در اثر ضربه و برخورد می باشد زیرا این لایه با گذشت زمان نیز نمی تواند از همان استحکامی برخوردار شود که در پیش از عمل داشته است و به همین دلیل روش های لازک و پی آر کی، روش های مناسب تری برای این اشخاص می باشد.

منبع : کلینیک چشم پزشکی هما