Blog – Left Sidebar

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

by مارس 22, 2018

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی یک پوشش چشمی است که برای حفاظت از آن در مقابل خطرات بخش آبی طیف نور مرئی و ماوراء بنفش طراحی شده است .

چشم پزشکان استفاده از آن را برای همه افراد در طول روز توصیه می کنند . همچنین استفاده از آن بعد از برخی از اعمال چشمی مانند لیزیک ، لازک و PRK الزامی می باشد.

در گذشته های دور اسکیموها برای محافظت از چشم خود در برابر نور شدید آفتاب ، یک شکاف باریک روی عینک چوبی ایجاد کرده و از داخل آن به اطراف نگاه می کردند .

لنز های رنگی ( سبز و آبی ) با هدف کمک به بهبود بینایی در بعضی از اختلال های دید ، برای اولین بار در ساخت عینک ها مورد استفاده قرار گرفت که در نهایت به ایده ساخت عینک های آفتابی در سال 1752 انجامید .

در اوایل قرن 20 عینک آفتابی بیشتر توسط ستارگان سینما استفاده می شد تا توسط هواداران شناسایی نشوند و همین موضوع باعث محبوب شدن عینک های آفتابی در آن زمان شد .

در سال 1929 sam  foster  تولید انبوه عینک آفتابی را برای افراد در معرض نور خورشید به خصوص در سواحل تفریحی آمریکا شروع کرد . تخمین زده می شود که در سال 1937 بیش از 20 میلیون عینک آفتابی در آمریکا به فروش رسیده باشد .

 

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

 

کارکرد های عینک

وضوع تصویر

این عینک ها با کاهش پراکندگی نور ( glare ) باعث بهبود بینایی می شوند .

عینک های پولاریزه ( polarized ) با کاهش انعکاس نور از سطوح غیر فلزی مانند آب و مهار بخش عمودی موج نور ، پراکندگی را از بین برده و باعث احساس راحتی و افزایش کیفیت بینایی می شوند .

 

محافظت

عینک های آفتابی موجب حفاظت چشم در مقابل نور شدید ( مرئی یا نامرئی ) می شوند . مهمترین بخش این حفاظت ، در مقابل اشعه ماوراء بنفش بوده که می تواند باعث آسیب های چشمی مانند کراتیت نوری یا کوری حاصل از انعکاس نور از سطح برف ، آب مروارید ، ناخنک و انواع مختلف بدخیمی های چشمی شود .

چشم پزشکان توصیه می کنند همه افراد در معرض نور خورشید ، برای حفاظت چشم خود در مقابل اشعه ماوراء بنفش از عینک های آفتابی ( با قابلیت مهار 99 تا 100 % اشعه ماوراء بنفش ) استفاده نمایند .

 

بررسی اثر محافظتی

تنها راه تعیین میزان قدرت محافظتی عینک های آفتابی ، اندازه گیری آن توسط کارخانه های تولید کننده یا عینک سازی های معتبر می باشد .

تنها کیفیت قابل دیدن عینک های آفتابی شکل و فرم آن ها است . عینک آفتابی باید به گونه ای روی چشم قرار گیرد که حداقل نور از اطراف آن به چشم برسد ولی در عین حال هنگام پلک زدن ، مژه ها به لنزهای آن برخورد نکنند .

برای اینکه نور از اطراف عینک وارد چشم نشود باید دسته عینک به اندازه کافی پهن باشد . ارزیابی مقدار محافظت عینک آفتابی بر اساس شدت تیره بودن آن غیر ممکن است .

به عنوان مثال عینک های آفتابی که لنز های سیاه تری دارند لزوماً نسبت به انواع روشن تر خاصیت محافظتی بیشتری ندارند .

 

همچنین رنگ لنز عینک آفتابی هم نمی تواند ضمانت کننده باشد . به عنوان مثال لنزهایی که نور آبی را بلوکه می کنند معمولاً به رنگ  زرد یا نارنجی هستند .

به علاوه برخی از انواع لنز های بلوک کننده نور آبی ، 100 % نور آبی را مهار کرده و باعث اختلال در دید رنگی و در نتیجه افزایش حوادث هنگام رانندگی می شوند .

قیمت بالا نمی تواند تضمین کننده کیفیت باشد . چشم پزشکان توصیه می کنند که تحت هیچ شرایطی کیفیت یک عینک را بر اساس قیمت آن قضاوت نکنید .

 

استاندارد

هم اکنون 3 نوع استاندارد برای ارزیابی عینک های آفتابی وجود دارند و مهمترین مسئله ای که در این استانداردها لحاظ شده مقدار حفاظت آن ها در مقابل اشعه ماوراء بنفش است . مواردی مانند پولاریزه و محافظت در مقابل نور جانبی هم در بعضی از این استانداردها مورد استفاده قرار گرفته اند .

استاندارد استرالیا شامل 5 سطح است . سطح صفر محافظت حداقلی در مقابل اشعه uv و سطح 5 حداکثر محافظت را در مقابل این اشعه دارد .

در استاندارد اروپایی ، صفر حداقل محافظت ، 2 محافظت کافی ، 6 محافظت خوب و 7 محافظت کامل در مقابل اشعه uv را نشان می دهد . محصولاتی که استاندارد اروپایی را کسب می کنند نشانه CE دارند .

از آنجا که استاندارد اروپایی محافظت تا طول موج nm 380 لحاظ می شوند ( نه nm 400 ) ، چشم پزشکان معتقدند برخی از محصولاتی که حتی علامت CE بر روی آنها درج شده ممکن است کیفیت ایده آل را نداشته باشند .

 

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

عینک آفتابی استاندارد چه ویژگی هایی دارد ؟

 

استاندارد ایالات متحده آمریکا شامل 3 سطح است . بر اساس استاندارد آمریکا لنز های عینک آفتابی نباید اشعه ماوراء بنفش را بیش از 1 % انتقال دهند .

در تست ضربه یک توپ فلزی یک اینچی از 50 سانتی متری روی لنز انداخته می شود و انواعی که مقاومت کافی را داشته باشند ، استاندارد دریافت می کنند .

 

مدل های مختلف در بازار

خلبانی

برای اولین بار در سال 1936 توسط شرکت Bausch & Lomb  برای خلبان های نیروی هوایی آمریکا طراحی شد و دارای لنزهای شبیه قطره اشک و یک قاب فلزی نازک است . اکثر این لنز ها به شکل آیینه ای و رنگی ساخته می شوند .

 

Clip – on

نوعی از عینک های آفتابی هستند که روی عینک های طبی قرار گرفته تا در مقابل نور شدید اثر محافظت کنندگی ایجاد نمایند .

 

عینک های دارای لنز های گرادیانی یا سایه روشن

این لنز ها در قسمت های فوقانی رنگ تیره تر و در بخش های پایینی رنگ روشن تر دارند . در واقع قسمت بالایی محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید داشته و قسمت پایینی برای دید بهتر فرد هنگام فعالیت طراحی شده است . این عینک ها در محیط های بسته نیز به راحتی قابل استفاده هستند . همچنین به نظر می رسد برای رانندگی یا خلبانی نیز مناسب باشند .

 

عینک های آیینه ای

لنز این عینک ها دارای یک سطح متالیک بوده و جایگزین مناسبی برای عینک های پولاریزه می باشند و به علت حذف نکردن بخش عمودی موج نور ، باعث افزایش درک عمق مانند تشخیص فرورفتگی های هنگام اسکی می شوند . این عینک ها با انعکاس بخشی از کل نور ، اختلالی در درک عمق دید و یا دید کنتراست ایجاد نمی کنند .

 

عینک های قاب بزرگ

این نوع از عینک های آفتابی در دهه 80 قرن بیستم مورد توجه بودند . معمولاً رنگ روشن داشته و قیمت آنها ارزان است . امروزه بسیاری از هنر پیشه های مشهور برای اینکه شناخته نشوند دوباره به این نوع از عینک های روی آورده اند . همچنین به علت اندازه بزرگ ، برای افرادی که تمایل به پنهان کردن قوس بینی خود دارند مناسب است .

 

عینک های Way Farer

این عینک شامل یک قاب پلاستیکی بزرگ ذوذنقه ای بوده که در بالا پهن و در پایین باریک تر می شود . لنزهای این عینک توسط شرکت  RAY – BAN  تولید شده و از سال 1952 تاکنون محبوبیت خود را در بین افراد جامعه حفظ کرده است .

 

رنگ لنز عینک آفتابی

رنگ های مختلف شیشه عینک آفتابی نه تنها برای افراد جذابیت داشته و قابلیت تبدیل شدن به بخشی از پوشش روزانه را دارند ، بلکه از نظر کیفیت بینایی نیز دارای اهمیت هستند .

 

 

 

رنگ سبز: این لنز تمام شعاع های نوری را به یک اندازه از خود عبور می دهد و برای انواع فعالیت های ورزشی و بیرونی مناسب است و برای کاهش پراکندگی نور باعث افزایش شفافیت سایه روشن ها می شود . در شرایط آب  و هوای بارانی ، این رنگ بهترین گزینه است .

رنگ قهوه ای و عنابی : این رنگ ها باعث افزایش دید کنتراست شده و ته رنگ قرمز موجود در آنها موجب افزایش دید عمق می شود و برای تمام ورزش هایی که نیازمند تخمین فاصله ها می باشند مانند گلف ، تنیس ، ماهی گیری و قایق سواری مناسب هستند .

رنگ زرد : در شرایط مه و آلودگی هوا و یا هر شرایط کم نوری این رنگ باعث افزایش وضوح تصویر می شود . این رنگ بیشتر از هر رنگ دیگری طول موج آبی نور را که برای چشم مضر است فیلتر می کند . این رنگ برای ورزش اسکی و کوه نوردی ایده آل است .

رنگ آبی : این رنگ به دلیل عبور دادن نور آبی از خود چندان توسط چشم پزشکان توصیه نمی شود اگرچه این عینک ها از نظر ظاهری بسیار مورد پسند می باشند . به علت عبور نور آبی از این لنز ها ، کیفیت بینایی چندان بالا نیست .

رنگ خاکستری : مانند رنگ سبز بوده و برای انواع فعالیت های ورزشی مناسب می باشد .

رنگ قرمز : این رنگ باعث افزایش عمق دید شده و این موضوع بزرگترین ویژگی این رنگ می باشد . سایر خواص این رنگ عبارتند از کاهش خستگی چشم ، بهبود دید کنتراست و افزایش وضوح جاده . به همین دلیل این رنگ برای ورزش دوچرخه و موتور سواری بهترین گزینه است .

 

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

منبع : بیماری های شایع چشم به زبان ساده

درمان پیر چشمی

by مارس 12, 2018

پیر چشمی چیست ؟

پیرچشمی به حالتی گفته می شود که چشمان شما به تدریج وضوح بینایی خود را در نگاه به اجسام نزدیک از دست می دهند .

در سنین جوانی ، عدسی چشم نرم و قابل انعطاف است و به راحتی می تواند تغییر شکل پیدا کند . این ویژگی اجازه می دهد تا تمرکز امواج نورانی از فاصله دور به نزدیک صورت گیرد .

درمان پیرچشمی

با افزایش سن و در حدود سن 38 تا 42 سال هر شخصی که حتی مشکلی که تاکنون نداشته و یا حتی افرادی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته اند دچار اختلال در دید نزدیک خواهند شد . علت این مشکل دقیقاً مشخص نیست ولی غالب محققین عقیده دارند این مسئله به دلیل سخت شدن عدسی چشم و در نتیجه کاهش قدرت الاستیک آن و متعاقباً کاهش قدرت تطابق می باشد .

برخی اعتقاد دارند علت این بیماری عضلات جسم مژگانی که در عمل تطابق نقش دارند بوده و به دلیل آتروفی آنها عملکردشان کاهش می یابد .

تئوری های دیگر نیز در این ارتباط مطرح است . عموماً درمان این مشکل استفاده از عینک های مطالعه است .

 

درمان پیر چشمی

درمان پیر چشمی

 

روش های جراحی متفاوتی نیز برای درمان پیرچشمی پیشنهاد شده که عبارتند از :

مونوویژن ، پیرچشمی و لیزیک

یکی از راه های درمان پیرچشمی ایجاد مونوویژن با لیزیک است . در این روش اصلاح عیب انکساری به طریقی صورت می گیرد که از یک چشم برای دید نزدیک و از چشم دیگر برای دید دور استفاده شود .

در حالت عادی مغز تمایل به دریافت بینایی بیشتر از یک چشم دارد که به آن چشم غالب گفته می شود .

( بسیاری از افراد راست دست چشم راست غالب دارند ) . در روش مونوویژن سعی می شود چشم غالب برای دید دور و چشم غیر غالب برای دید نزدیک تنظیم شود.

در این حالت بیمار از یک چشم برای دید دور و از چشم دیگر برای دید نزدیک ، بدون نیاز به عینک استفاده می کند .

در بیماری که به دید دو چشمی ( به طور مثال برای درک عمق ) احتیاج دارد نباید از این روش استفاده نمود و یا اگر فرد قبلاً تحت این عمل قرار گرفته در مواقعی که نیاز به درک عمق دارد باید از عینک یا لنز استفاده نماید .

به طور معمول قبل از انجام این جراحی مدتی وضعیت مونوویژن را به وسیله لنز تماسی برای بیمار شبیه سازی می نمایند و تنها هنگامی که بیمار بتواند با این وضعیت خود را تطبیق دهد و راحت باشد از این روش جراحی استفاده خواهد شد .

 

مونوویژن و سی کی

در سی کی سطح پایینی از انرژی رادیویی ، توسط پروب مخصوص به محیط قرنیه منتقل شده و با ایجاد حرارت سبب چروکیده شدن کلاژن های قرنیه در محیط و برجسته و پر شیب شدن مرکز قرنیه و افزایش قدرت انکسار آن می شود .

این روش در درمان پیرچشمی مثل لیزیک به صورت مونوویژن انجام گرفته و جراحی تنها روی یک چشم صورت می گیرد .

 

پس از این جراحی حدود 98 درصد بیماران قادر خواهند بود خطوط روزنامه را بدون نیاز به عینک مطالعه کنند .

درمان پیر چشمی

درمان پیر چشمی

 

 

درمان پیر چشمی با باند متسع کننده اسکرا

در این روش چهار قطعه پلاستیک از جنس RMMA2  در زیر اسکرا ، درست در مقابل عضلات مژگانی کاشته شده به شکلی که باعث افزایش فاصله بین اسکرا و این عضلات شود .

محققین معتقدند این کار باعث افزایش فاصله عضله مژگانی و اسکرا و در نتیجه تقویت اثر عضلات مژگانی شده و باعث بهتر شدن عمل تطابق می شود .

تحقیق در مورد موثر بودن این روش جراحی در حال انجام است .

 

Anterior Ciliary Sclerotomy ( ACS)

در این روش جراح حدود 8 برش شعاعی روی اسکرا ایجاد می کند . طرفداران این روش معتقدند که با ایجاد فضای بیشتر برای تغییر شکل عدسی ، امکان تطابق بیشتر می شود . این روش نیز در دست تحقیق است .

 

Laser Presbyopia Reversal ( LAPR )

همان روش قبلی است ( ACS ) و برش ها با لیزر مادون قرمز انجام می گیرند .

 

لنزهای مصنوعی :

برخی عقیده دارند که عدسی طبیعی بیمار خارج شده ( مشابه عملی که برای بیماران کاتاراکتی انجام می گیرد ) و لنز مصنوعی چند کانونی ( مولتی فوکال ) کار گذاشته شود و یا لنزهایی ساخته شود که قابلیت تطابق داشته باشند .

 

در نوع چند کانونی ، چندین منطقه یا حلقه در لنز داخل چشمی طراحی می شوند . بسته به جایی که نور ورودی از طریق آن متمرکز می شود ، فرد ممکن است قادر به دیدن اجسام در فاصله دور و یا نزدیک شود .
طراحی لنزهای تطابقی به ماهیچه های داخل چشم اجازه می دهد تا لنز داخل چشمی را به سمت جلو و عقب حرکت داده و تمرکز را مانند عدسی های طبیعی بر روی اشیاء دور و نزدیک قرار دهد .

افرادی که در طول شب رانندگی می کنند یا برای انجام کارهای نزدیک نیاز به دید دقیق دارند ، ممکن است بیشتر از لنزهای داخل چشمی مونوفوکال رضایت داشته باشند .

در واقع در لنزهای تک کانونی کیفیت و حدت دید دور،  بهتر از انواع چند کانونی می باشد .

باید توجه داشت که در استفاده از این نوع لنزها احتمال تعویض لنز داخل چشمی به علت عدم رضایت بیماران وجود دارد .

 

 

درون کاشت های قرنیه KAMRA

آخرین پیشرفت در اصلاح پیرچشمی ، استفاده از قطعات کوچکی است که در داخل قرنیه قرار داده می شود .

تکنیک اصلاح با لیزر به همراه بهره گیری از لیزر فمتوسکند و قطعه ای به نام ( کمرا ) یکی از این پیشرفت های اخیر می باشد .

بیش از 10 سال است که کمرا در درمان پیرچشمی مورد استفاده قرار گرفته است و نتایج درمانی آن موفقیت آمیز ارزیابی شده است .

یکی دیگر از ویژگی های این روش درمانی ، قابلیت برداشتن درون کاشت در صورت ناموفق بودن عمل جراحی است .

این روش مشابه دیافراگم دوربین عکاسی است .

 

 

در این حالت عبور از نور یک منفذ بسیار کوچک باعث افزایش عمق دید می شود و فرد قادر است اشیای نزدیک و بینابینی را واضح تر ببینید .

کمرا یک حلقه نازک 5 میکرونی است ( نازک تر از کاغذ و سبکتر از دانه نمک ) که بیش از 8000 منفذ کوچک در آن ایجاد شده است تا مواد غذایی مورد نیاز قرنیه از آن عبور کند .

عمل جراحی توسط چشم پزشکان در اتاق عمل و بعد از ریختن قطره بی حسی انجام می شود ، طول عمل معمولاً کمتر از 15 دقیقه می باشد .

بیماران مبتلاً به گلوکوم ، کاتاراکت ، سابقه عمل جراحی داخل چشمی و اختلالات شبکیه موارد مناسبی برای انجام این عمل نمی باشند .

 

 

انتخاب های موجود :

امروزه بیشترین انتخاب پیشنهادی برای بیماران پیرچشم ، ایجاد مونوویژن توسط لیزیک  است .
شماره چشم افراد پیرچشم با افزایش سن بالا می رود و در سنین 50 تا 65 سالگی به حداکثر میزان ، یعنی 2+ تا 2.5+ می رسد .

در مورد لیزیک بهتر است تا ثابت شدن شماره پیرچشمی صبر کرد ولی در مورد CK می توان عمل را زودتر انجام داد .

زیرا اگر شماره چشم بالاتر رود امکان عمل مجدد برای تقویت اثر به راحتی میسر است .

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

منبع: کتاب بیماریهای پشم به زبان ساده

سوالات رایج در مورد لیزیک و سایر جراحی های رفرکتیو

by مارس 12, 2018

 

سوالات رایج در مورد لیزیک و سایر جراحی های رفرکتیو

 

چه بیمارانی نباید لیزیک انجام دهند ؟

موارد زیر بهتر است تحت لیزیک قرار نگیرند :
بیماران دچار کراتوکونوس

قرنیه های بسیار نازک

بیماری های فعال چشم مثل یوئیت و بیماری های شبکیه

گلوکوم کنترل نشده و یا پیشرفته

حاملگی و شیر دهی

دیابت

برخی بیماری های سیستم ایمنی مثل آرتریت روماتوئید ، لوپوس HIV / AIDS

خشکی چشم شدید

مردمک بزگتر از 7 میلی متر

مشکلات ژنتیک و متابولیسم قرنیه

سوالات رایج در مورد لیزیک و سایر جراحی های رفرکتیو

سوالات رایج در مورد لیزیک و سایر جراحی های رفرکتیو

آیا لیزیک بهتر است یا PRK ؟

پاسخ : هر یک از این دو روش مزایا و معایبی نسبت به هم دارند .

مزایا لیزیک عبارتند از :

درد و ناراحتی کمتر پس از جراحی

بهبود سریع تردید

نیاز به مصرف داروهای کمتر پس از جراحی

احتمال کدورت قرنیه کمتر

 

مزایای PRK نسبت به لیزیک :

احتمال انجام آن در قرنیه های نازک و مشکوک

فقدان مرحله فلپ برداری در حین جراحی و متعاقباً خذف احتمال عوارض مربوط به فلپ

دستکاری کمتر چشم و مقاومت بیشتر چشم در برابر ضربات که به ویژه در مشاغل پر خطر اهمیت دارد

 

 آیا لیزیک و  PRK بدون خطر هستند ؟

پاسخ : هرچند این دو روش بسیار مطمئن و کم خطر هستند ولی احتمال بروز عوارض صفر نیست و مثل هر جراحی دیگر احتمال یکسری عوارض وجود دارد .

 

احتمال عوارض کم اهمیت که قابل درمان هستند مثل خشکی چشم و دید هاله اطراف چراغ ها حدود 3 تا 5 درصد است .

احتـمال عوارض مهم که سبب کاهش دید شود کمتر از 1 درصد است . نابینایی در اثر این اعمال جراحی بسیار نادر است .

 

سوالات رایج در مورد لیزیک و سایر جراحی های رفرکتیو

سوالات رایج در مورد لیزیک و سایر جراحی های رفرکتیو

آیا می توان هر دو چشم را با هم مورد عمل جراحی لیزیک قرار داد ؟

پاسخ : بلی اغلب پزشکان لیزیک و PRK را در یک زمان در هر دو چشم انجام می دهند هر چند برخی بیماران و جراحان ترجیح می دهند یک هفته بین جراحی دو چشم فاصله بگذارند .

فرق جراحی رفرکتیو لیزری با روش های قدیمی تر مثل RK  چیست ؟

پاسخ : در روش های جدید با استفاده از لیزریک لایه بسیار ظریف از سطح قرنیه برداشته می شود و قدر قرنیه تغییر داده می شود .

قابلیت پیش بینی نتیجه و اطمینان در روش های جدید لیزری بسیار بیشتر است و عوارض آن نیز به مراتب کمتر است .

در روش RK با ایجاد برش های شعاعی روی قرنیه ، قدرت آن تغییر می یابد ولی امروزه به دلیل عوارض این روش و وجود روش های مطمئن تر ، RK کنار گذاشته شده است .

آیا روش های لیزری دردناک است ؟

پاسخ : حین جراحی به دلیل استفاده از قطره بی حس کننده دردی وجود ندارد . پس از جراحی لیزیک مختصری احساس جسم خارجی برای یک روز یا بیشتر وجود دارد .

پس از PRK احساس ناراحتی طولانی تر ( 2 تا 3 روز ) بوده و شدید تر است . زیرا در این روش سطح قرنیه تراشیده شده و اعصاب حساس به درد قرنیه بدون پوشش مانده و با پلک زدن تحریک می شوند .

این حالت تا زمان ترمیم اپی تلیوم قرنیه که معمولاً 3 تا 4 روز به طول می انجامد ادامه خواهد داشت . معمولاً چشم پزشک داروهایی تجویز می کند که شدت درد کمتر شده و بیمار راحت تر می شود .

 

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

منبع : بیماری های چشم به زبان ساده

هایفما چیست ؟

by مارس 12, 2018

 

هایفما چیست ؟

خونریزی به داخل اتاق قدامی چشم تحت عنوان هایفما شناخته می شود . هایفما می تواند خود به خود و یا به دنبال بیماری های چشمی خاص روی دهد ولی شایع ترین عامل آن ضربات وارده بر چشم است . علت بروز هایفما پارگی عروق موجود در ریشه عنبیه ( قسمت رنگی چشم ) است .

 

علل :

1- ضربات وارده به چشم

2- به دنبال جراحی های داخل چشمی

3- به صورت خود به خودی

مورد اخیر به دلیل بیماری های چشمی که باعث رشد عروق جدید در اتاق قدامی چشم می شوند مانند دیابت یا گلوکوم نئوواکسولار  به وجود می آید .

بعضی از ضایعات مادرزادی چشمی هم می تواند در کودکی باعث بروز هایفمای خود به خودی شوند .

 

علائم و نشانه ها :

تاری دید

درد چشم

مشاهده رسوب خون در داخل چشم

 

هایفما چیست ؟

هایفما چیست ؟

درمان :

در صورتی که هایفما به دلیل بیماری سیستمیکی که تظاهرات داخل چشمی نیز دارد مثل بیماری دیابت ایجاد شده باشد ، درمان بیماری زمینه ای جزء اصلی اقدامات درمانی را تشکیل می دهد .

نکته مهم در درمان هر نوع از هایفما ، استراحت مطلق در بستر به حالت نیمه نشسته است که باعث رسوب خون ، پیشگیری از عود خونریزی و تسریع در جذب لخته خون می شود .

تماشای تلویزیون و مطالعه کردن بی خطر هستند . مدت زمان استراحت حداقل پنج روز است . پس از این دوره می توان فعالیت های عادی روزمره را به تدریج از سر گرفت . درمان هایفما عمدتاً دارویی است ولی در موارد خاصی ممکن است اقدامات جراحی نیز ضرورت پیدا کند .

استفاده از آسپیرین در این دوره مجاز نیست ولی برای کاهش درد می توان از استامینوفن استفاده کرد . استفاده از سایر داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین باید تحت نظر و با تجویز پزشک انجام شود .

لازم است در دوران استراحت از بروز هرنوع ضربه ای به چشم جداً پرهیز شود و برای این منظور گذاشتن شیلد ( پوشش ) پلاستیکی روی چشم آسیب دیده الزامی است .

 

عوارض :

تاری دید ناشی از هایفما طی دوره درمان به تدریج کاهش می یابد و در صورتی که عارضه دیگری به طور همزمان ایجاد نشده باشد باید طی دو هفته دید به حالت اولیه باز گردد .

افزایش فشار داخل چشمی از خطرناک ترین عوارض هایفما است که زمان بروز آن می تواند از ابتدای بروز هایفما تا حتی سال ها بعد متغییر باشد ، بنابراین لازم است که بیماری که یک بار مبتلا به عارضه هایفما شده به طور مرتب هرچند ماه یک بار ویزیت شده و فشار داخل چشم او اندازه گیری شود .

 

 

لازم به ذکر است که افزایش فشار داخل چشمی عموماً توسط خود بیمار قابل تشخیص نیست و به همین دلیل معاینات دوره ای منظم الزامی هستند .

در مراجعات چشم پزشکی حتماً به پزشک خود در مورد سابقه هایفما اطلاع دهید تا معاینات مربوطه انجام شود . در صورتی که هایفما شدید باشد و خون قسمت عمده ای از اتاق قدامی را پوشانده باشد ممکن است باعث رنگ گرفتن قرنیه چشم شود که این عارضه به خصوص در کودکان کمتر از 9 سال به دلیل خطر ایجاد تنبلی چشم بسیار مهم است .

بنابراین تا زمان جذب شدن کامل خون داخل چشمی ، معاینات روزانه توصیه می شود . در بزرگسالان بروز این عارضه می تواند باعث تأخیر در روند بهبود بینایی حتی تا دو سال گردد .

به خاطر داشته باشید که در خونریزی های داخل چشمی یا به عبارت دیگر هایفما که ناشی از ضربه باشد ، عموماً سایر اجزای چشم مثل مردمک ، عدسی ، شبکیه و حتی عصب بینایی ممکن است آسیب دیده باشند بنابراین علیرغم بهبود هایفما ، دید بیمار بهبود نیابد .

در این موارد ممکن است نیاز به اقدامات تشخیصی درمانی اضافی جهت آسیب های همراه وجود داشته باشد .

هایفما چیست ؟

هایفما چیست ؟

 

مراقبت های ویژه :

بیماری که یک بار دچار هایفما شده است باید در تمام طول عمر خود مانع از وقوع آسیب مجدد به چشم شود به همین دلیل ادامه فعالیت های ورزشی که ممکن است همراه با ضربات وارده به ناحیه چشم باشند ( مانند ورزش های رزمی ) توصیه نمی شود . علاوه بر این ، چشم آسیب دیده همواره حساس تر از چشم سالم خواهد بود به همین دلیل حتی اگر ضربه ای جزیی به چشمی که سابقه هایفما دارد وارد شد باید جدی گرفته شده و در اسرع وقت معاینه شود. در آخر مجدداً یادآوری می شود که پس از بهبود مرحله حاد هایفما ، معاینات دوره ای برای تمامی طول عمر لازم است .

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

منبع: دانستنی های چشم به زبان ساده

پیر چشمی چیست ؟

by مارس 1, 2018

 

پیر چشمی چیست ؟

پیرچشمی به حالتی گفته می شود که چشمان شما به تدریج وضوح بینایی خود را در نگاه به اجسام نزدیک از دست می دهند .

همچنین برای درمان پیرچشمی این مطلب را از مطالعه کنید

در سنین جوانی ، عدسی چشم نرم و قابل انعطاف است و به راحتی می تواند تغییر شکل پیدا کند . این ویژگی اجازه می دهد تا تمرکز امواج نورانی از فاصله دور به نزدیک صورت گیرد .

بعد از سن 40 سالگی ، عدسی کمی سفت تر شده و نسبت به گذشته به راحتی قادر به تغییر شکل نمی باشد . به همین دلیل ، تمرکز بر روی اشیای نزدیک برای چشم ها مشکل می شود .

بنابراین ممکن است لازم باشد تا برای دید شفاف و واضح ، روزنامه یا لیست غذا را به نسبت به گذشته در فاصله دورتری از چشم های خود نگه دارید.

پیرچشمی با افزایش قدرت تمرکز امواج نور در چشم درمان می شود ، که با استفاده از عینک مطالعه ،عینک های دو کانونی یا سه کانونی ، لنز تماسی یا جراحی عیوب انکساری قابل انجام است .

پیر چشمی چیست ؟

پیر چشمی چیست ؟

 

کراتوپلاستی هدایتی ( CK ) چگونه به اصلاح پیرچشمی کمک می کند ؟

CK یکی از روش های جراحی اصلاح عیوب انکساری است که برای درمان موارد خفیف تا متوسط دوربینی ( هیپروپی ) به کار می رود .

از این روش می توان برای اصلاح پیرچشمی نیز استفاده کرد ، به این ترتیب که به منظور حفظ دید دور مناسب ، فقط یک چشم تحت عمل جراحی CK قرار گرفته و به این ترتیب ، دید نزدیک این چشم بهبود خواهد یافت ، در حالی که چشم عمل نشده ، دید دور مناسب خود را حفظ خواهد کرد به این حالت ، دید تک چشمی ( MONOVISION ) گفته می شود .

 

 

برای تجربه کردن این نوع دید ، می توان به مدت دو هفته یک عدد لنز تماسی به شماره 5/1 + را روی چشم ضعیف تر بیمار قرار داد ، تا فرد این نوع دید را تجربه نماید .

در صورت ابراز رضایت بیمار ، جراح می تواند عمل CK را روی آن چشم انجام دهد .

پیر چشمی چیست ؟

پیر چشمی چیست ؟

 

 

CK چگونه انجام می شود ؟

چشم پزشک با استفاده از یک پروب نازک ، مقادیر کنترل شده ای از امواج رادیویی را در مناطق محیطی قرنیه آزاد می کند که این امواج با ایجاد گرما باعث سفت شدن محیط قرنیه به صورت کمربندی شده و بدین ترتیب انحنای بخش مرکزی قرنیه افزایش می یابد ، لذا تصویر اشیای نزدیک در هنگام مطالعه روی پرده شبکیه چشم تشکیل می شود و دید نزدیک فرد اصلاح خواهد شد .

به خاطر داشته باشید که دوره بهبودی و زمان دستیابی به حداکثر میزان بینایی بعد از عمل CK آهسته تر از لیزیک می باشد .

برخی افراد به مدت چند روز تا چند هفته بعد از این روش از نوسان بینایی شکایت دارند . در حالی که بینایی در اغلب بیماران بهبود می یابد ، برخی افراد برای وضوح دید دور ، همچنان به عینک یا لنز تماسی نیاز دارند .

در صورتی که شرایط انجام عمل CK را داشته باشید ، به میلیون ها فردی که فعالیت های روزانه خود بدون وابستگی به عینک یا لنز تماسی لذت می برند ، ملحق خواهید شد .

 

برای درمان پیرچشمی این مطلب را از مطالعه کنید

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

منبع : کتاب دانستنی های چشم

مگس پران چیست ؟

by مارس 1, 2018

 

مگس پران چیست ؟

مایع زجاجیه مایع شفاف و ژله ای مانندی است که داخل چشم را پر می کند و در حالت عادی شفاف و فاقد سلول است .

اما گاهی در این مایع ذرات و توده هایی تشکیل می شود که ممکن است ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته های زجاجیه ، جمع شدن سلول های التهابی در زجاجیه و یا خونریزی در داخل چشم باشند .

مگس پران در حقیقت سایه این ذرات و توده های شناور در مایع زجاجیه است که بر روی شبکیه می افتد و فرد گاهی آن را به صورت نقاط یا لکه های کوچک شناور می بیند .

این نقاط اغلب در هنگام نگاه کردن به یک سطح صاف مثل دیوار سفید یا آسمان آبی قابل مشاهده می باشند. مگس پران ممکن است به صورت اشکال مختلفی ازقبیل نقاط کوچک ، دایره ، خط ، لکه یا تار عنکبوت به نظر برسد.

 

علت مگس پران چیست؟

رشته های موجود در زجاجیه در بچه ها و افراد جوان معمولاً بسیار ظریف هستند و دیده نمی شوند ، اما با بالا رفتن سن این رشته ها ضخیم تر شده و در بعضی مواقع به هم می چسبند و باعث ایجاد کدورت می شوند و سایه این کدورت بر روی شبکیه به صورت مگس پران احساس می شود .

به علاوه در بسیاری از افراد مسن بخشی از رشته های محیطی زجاجیه که به شبکیه متصل هستند ، از جای خود کنده شده و به داخل بخش های مرکزی زجاجیه شناور می شوند.

این حالت که جداشدگی خلفی زجاجیه نامیده می شود ، شایع ترین علت ایجاد مگس پران در سنین بالا است .

 

مگس پران چیست ؟

مگس پران چیست ؟

 

جداشدگی خلفی زجاجیه در شرایط زیر شایع تر است :

نزدیک بینی

سابقه جراحی کاتاراکت

سابقه جراحی با لیزر YAG در چشم

سابقه التهاب بخش های خلفی چشم

ظهور مگس پران ممکن است به صورت هشدار دهنده و نشانه مشکلات جدی تر باشد ، به خصوص زمانی که به صورت ناگهانی پیشرفت کند .

در صورتی که مگس پران جدید به خصوص در سنین بیشتر از 45 سالگی ایجاد شود ، مراجعه به چشم پزشک در اولین فرصت توصیه می شود.

 

آیا مگس پران همیشه خطرناک است ؟

مگس پران در بسیاری از موارد خطرناک نیست ، اما در صورتی که مایع ژله ای زجاجیه چروک خورده و از دیوار چشم جدا شود ، ممکن است در شبکیه سوراخ کششی ایجاد شود .

این حالت گاهی باعث خونریزی های کوچک در چشم می شود که ممکن است به صورت مگس پران جدید به نظر برسد . سوراخ شبکیه همیشه یک عارضه خطرناک است ، چرا که می تواند منجر به جداشدگی شبکیه شود .

 

مگس پران چیست ؟

مگس پران چیست ؟

 

آیا مگس پران از بین می رود ؟

مگس پران ممکن است علامتی از کشش در شبکیه باشد ، که می تواند خطرناک باشد .اگر سوراخ کششی شبکیه درمان نشود ، گاهی شبکیه از قسمت خلفی چشم کنده می شود ، که تنها درمان آن جراحی است .

 

سایر مگس پران ها اغلب بی ضرر هستند و به مرور از بین می روند و یا به تدریج کوچک می شوند ، به گونه ای که فرد به آنها عادت می کند و نیاز به درمان ندارند .

در اغلب موارد ، برای از بین بردن مگس پران به جراحی نیاز نمی باشد . حتی اگر مگس پران به مدت چند سال وجود داشته باشد ، در صورتی که به طور ناگهانی مورد جدیدی ایجاد شود ، معاینه توسط چشم پزشک ضروری است .

 

جرقه( Flashing ) چیست ؟

احساس وجود نور در میدان بینایی بدون وجود محرک نوری واقعی را فلاشینگ یا جرقه می نامند که ممکن است به صورت خطوط درخشان صاعقه مانند و یا اجسام ریز درخشنده به نظر برسد .

جرقه ممکن است فقط در یک نقطه خاص میدان بینایی دیده شود و یا به صورت نقاط ریز متعدد در بخشی از میدان بینایی در آید .

احساس دیدن جرقه معمولاً فقط چند لحظه طول می کشد ، اما غالباً تکرار می شود و در محیط های تاریک جرقه ها بیشتر تظاهر می کنند .

به علاوه حرکات ناگهانی سر یا چشم ها ممکن است باعث دیدن جرقه شود . باید به خاطر داشت از انجام حرکاتی که باعث ایجاد جرقه می شوند پرهیز شود ، زیرا این حرکات عملاً باعث افزایش کشش بر روی شبکیه و افزایش احتمال ایجاد سوراخ شبکیه می شوند .

 

علت جرقه چیست ؟

همانطور که قبلاً گفته شد با افزایش سن رشته های زجاجیه ضخیم تر شده و به هم چسبندگی پیدا می کنند .

چسبندگی رشته های زجاجیه ممکن است باعث کشیده شدن پرده شبکیه گردد . از آنجا که پاسخ سلول های شبکیه به محرک ها به صورت درک نور است ، هر عاملی که سلول های شبکیه را تحریک کند ، در مغز به عنوان نور تفسیر می شود .

به همین علت وقتی شبکیه تحت کشش قرار گیرد جرقه های نوری دیده می شوند . جرقه های نور ممکن است به مدت چند هفته تا چند ماه ( به صورت متناوب ) دیده شده و از بین بروند .

در سنین بالاتر ، جرقه شایع تر است . در صورت بروز ناگهانی جرقه ، در اولین فرصت با چشم پزشک تماس بگیرید .

 

علل غیر چشمی جرقه کدامند ؟

افراد مبتلا به میگرن ، اغلب نوع دیگری از جرقه را تجربه می کنند . این جرقه ها که ناشی از انقباض ( اسپاسم ) عروق خونی مغز می باشند ، به صورت خطوط زیگزاکی لرزان یا نقاط بزرگ شونده دیده می شوند .

معمولاً این جرقه ها ابتدا در وسط میدان بینایی ظاهر می گردند ( یعنی روبروی فرد دیده می شود ) و در عرض 15 تا 20 دقیقه به تدریج به کناره های میدان بینایی کشیده شده ، کم کم محو می شوند . پس از آن ، سر درد شروع می شود که معمولاً یک طرفه و ضربان دار است .

البته در بعضی از افراد فقط جرقه رخ می دهد و سر درد اتفاق نمی افتد . این حالت را (( میگرن چشمی )) می گویند.

یک نکته مهم آن است که جرقه ناشی از میگرن هم زمان در هر دو چشم دیده می شود ، اما جرقه ناشی از مشکلات چشمی فقط در چشم مبتلا تظاهر می کند .

علت دیگر جرقه ، برخورد ضربه ناگهانی به سر است که ممکن است باعث شود تا فرد به مدت چند ثانیه جرقه های درخشان کوچکی ببیند .

 

 

 

معاینه

چشم ها چگونه معاینه می شوند ؟

وقتی که چشم پزشک چشم های شما را معاینه می کند ، گاهی لازم است مردمک چشم توسط قطره چشمی مخصوص گشاد شود .

در طی معاینه ، چشم پزشک بخش های مختلف چشم از قبیل شبکیه و زجاجیه را به دقت بررسی خواهد کرد . در صورتی که قطره های گشاد کننده مردمک برای معاینه چشم های شما استفاده شود ، برای بازگشت به منزل باید یکی از همراهان شما رانندگی نماید و انجام رانندگی توسط شما می تواند منجر به تصادف شود .مگس پران و جرقه های نور با افزایش سن شایع تر می شوند .

در حالی که همه مگس پران ها و جرقه ها خطرناک نیستند ، بهتر است برای اطمینان بیشتر از عدم آسیب به شبکیه معاینه های کامل چشم پزشکی صورت گیرد .

گاهی با یک نوبت معاینه نمی توان علت دقیق مگس پران را تشخیص داد . در این حالت اغلب لازم است معاینه در فواصل 2 تا 3 هفته یک بار تکرار شود تا زمانی که مطمئن شویم علت خطرناکی وجود ندارد .

یک نکته مهم آن است که جرقه حتی اگر با پارگی شبکیه همراه باشد معمولاً پس از چند روز تا چند هفته خود به خود از بین می رود و مگس پران هم حتی در صورت همراهی با پارگی شبکیه پس از چند هفته کوچک می شود .

بنابراین در افرادی جرقه یا مگس پران جدید ایجاد شده حتی اگر خود به خود خوب شده باشد لازم است معاینه کامل چشم انجام شود .

 

 

 

 

 

در صورت به وجود آمدن شرایط زیر در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه نمایید :

زمانی که مگس پران جدید به صورت ناگهانی ظاهر شود . ( حتی اگر پس از چند هفته خود به خود بر طرف شده باشد . ) مگس پران قدیمی که جدیداً بزرگ تر شده یا تغییر دیگری پیدا کرده است .

مگس پرانی که همراه با جرقه باشد . ( حتی اگر پس از چند روز جرقه خود به خود برطرف شده باشد .)

مگس پرانی که همراه با کم شدن یا تاری دید و احساس وجود پرده در جلوی چشم باشد . ( این علامت بسیار مهم است و ممکن است ناشی از کنده شدن بخشی از شبکیه باشد که به درمان فوری نیاز دارد .)

مگس پرانی که با از دست دادن دید محیطی همراه باشد . ( دیدن سایه در اطراف میدان بینایی )

دیدن جرقه به صورت ناگهانی حتی اگر با هیچ مشکل چشمی دیگری همراه نباشد و پس از چند روز خود به خود بهبود یافته باشد .

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

 

منبع: کتاب دانستنی های چشم

Subscribe to our newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin porttitor nisl nec ex consectetur.

    به اطلاع مراجعین محترم می رساند کلینیک هما پس از تاریخ ۹۹/۴/۲۰ فعال نمی باشد.

    لطفا برای هماهنگی و تعیین وقت با بیمارستان های ( نگاه ، بینا ، نیکان ) ویا با شماره  ۰۹۳۰۳۹۹۶۵۸۰  تماس بگیرید.