بلاگ چشم پزشکی

مروری بر برخی از انواع جراحی چشم

by بیماری های چشم, جراحی چشم, چشم پزشک in ژانویه 12, 2018

مروری بر برخی از انواع جراحی چشم را در سایت کلینیک چشم پزشکی هما میخوانیم با ما همراه باشید

سی کی ( c k )

برخلاف روش گذاشتن حلقه های داخل قرنیه که فقط برای نزدیک بینی کاربرد دارد روش ck برای درمان دوربینی و پیرچشمی مورد استفاده قرار می گیرد این روش برای درمان موقت دوربینی خفیف تا متوسط ( 1+ تا 25/3+ ) با آستیگماتیسم کمتر از یک تایید شده است .

مانند کاشت حلقه داخل قرنیه در این روش هم هیچ بافتی از قرنیه جدا نمی شود . قبل از عمل به کمک توپوگرافی ، جراح محور های دارای انحناء کمتر را روی قرنیه مشخص می کند و به کمک یک وسیله مخصوص که امواج رادیویی ساطع می کند و داخل قرنیه قرار می گیرد انحناء این محور ها را بیشتر می کند .

نتیجه نهایی واکنش حرارتی امواج رادیویی و قرنیه افزایش قدرت قرنیه در ناحیه مرکزی است . همانگونه که گفته شد در این روش جراح به کمک یک قلم مخصوص ، امواج رادیویی را به محیط قرنیه اعمال می کند .

حرارت ایجاد شده توسط این امواج باعث چروکیدگی کلاژن های قرنیه در محیط و در نتیجه تغییر شکل انحناء مرکز قرنیه شده و قدرت آن را بالا می برد .

بنابراین بیمار قادر خواهد بود اشیاء نزدیک را واضح ببیند .

 

کاشت لنز های داخل چشمی

تاریخ قرار دادن لنز داخل چشمی برای اصلاح عیوب انکساری به سال 1950 در اروپا باز می گردد . ولی در آن زمان با توجه به نبودن وسایل مناسب و همچنین لنزهای با کیفیت و ساختار قابل قبول ، عوارض عمل جراحی بسیار بالا بود .

به همین دلیل علاقه برای انجام این عمل در دهه 80 میلادی از بین رفت ولی با پیشرفت تکنولوژی در اواخر دهه 90 و ساخت لنزهای داخل چشمی مناسب ، مجدداً جراحان برای درمان بیماران عیوب انکساری به این روش روی آوردند.

 

این روش برای اصلاح عیب انکساری در افرادی که کاندید مناسبی برای عمل لیزری روی قرنیه نیستند کاربرد دارد ( قرنیه های نازک و شماره های چشم بالا ) .

در این نوع جراحی ، لنز مصنوعی در داخل چشم ( اتاق قدامی یا خلفی ) در جلوی عدسی طبیعی چشم قرار داده می شود هم اکنون 3 نوع از PIOL ها مورد تایید قرار گرفته است .

انواع متصل شونده بر روی عنبیه در آمریکا به نام Verisyse و در اروپا به نام Artisan وجود دارند .

نوع دیگری از PIOL که روی عدسی طبیعی و پشت عنبیه قرار می گیرد . implantablecollamer lens می باشد .

 

مزایای استفاده از PIOL

این روش قادر می باشد تا محدوده وسیعی از عیوب انکساری دوربینی و نزدیک بینی را درمان کند وسایلی که برای انجام این عمل مورد نیاز است بسیار ارزانتر از تجهیزات بسیار پیشرفته جراحی های لیزری است و از همه مهمتر اینکه این لنز ها قابل خارج کردن هستند و هرگاه بیمار از نتیجه دید نهایی راضی نباشد ، جراح می تواند لنز را خارج کند .

 

معایب استفاده از PIOL

جراحی قرار دادن لنز یک عمل داخل چشمی است و خطرات اینگونه عمل ها مانند عفونت ، جدا شدگی شبکیه و التهاب شدید داخل چشمی را به دنبال دارد .

در گذشته برای قرار دادن لنزهای PIOL به برش های بزرگ و زدن بخیه در انتهای عمل نیاز بوده ولی امروزه با ساخت لنزهای انعطاف پذیر ( Foldable ) می توان لنز های داخل چشمی را از برش های بسیار کوچک وارد چشم کرده و بدون زدن بخیه عمل را خاتمه داد .

 

 

همچنین با توجه به اینکه عمق اتاق قدامی ( مکانی که لنز داخل چشم قرار می گیرد در افراد دوربین کم می باشد ) این عمل جراحی برای افراد دوربین مورد استفاده کمتری داشته و بیشتر برای افراد نزدیک بین به کار می رود .

همچنین دقت این روش به اندازه روش های لیزری قرنیه نیست به همین دلیل این روش بیشتر برای افرادی که به کار می رود که به دلیل قرنیه نازک و یا شماره چشم بسیار بالا قادر به انجام عمل جراحی لیزری قرنیه نیستند .

بر اساس مطالعات موجود بعد از این عمل حدود 92 % بیماران بدون عینک حدود 40/20 یا بهتر دید پیدا می کنند . از دیگر عوارض این عمل ، خطر ایجاد آب مروارید و کاهش سلول های اندوتلیوم قرنیه می باشد .

 

خارج کردن عدسی طبیعی چشم :

این عمل جراحی به طور کامل شبیه عمل جراحی آب مروارید بوده با این تفاوت که در این عمل جراحی هنوز عدسی چشم دچار کدورت نشده است و جراح به کمک خارج کردن عدسی و قرار دادن لنز داخل چشمی عیب انکساری بیمار را اصلاح می کند .

این روش برای درمان عیوب انکساری به تازگی مطرح شده است و موارد استفاده و عوارض آن کماکان در حال بررسی  است .

همانگونه که در مورد PIOL مطرح شد این روش هم برای مواردی که قرنیه بیمار بسیار نازک و یا شماره چشم بسیار بالا باشد نسبت به روش جراحی رفرکتیو قرنیه ارجع است .

یکی از خطرات این عمل جداشدگی شبکیه است که به خصوص در افراد نزدیک بین احتمال بروز آن از سایر افراد بیشتر است .

در یک گزارش ، احتمال جدا شدن شبکیه در افراد دارای شماره چشم کمتر از 3- با این عمل ، 4 برابر افراد عادی است .

 

مروری بر برخی از انواع جراحی چشم

مروری بر برخی از انواع جراحی چشم

 

اما در افراد دارای شماره چشم بالاتر این خطر می تواند 10 برابر افراد معمولی باشد . خطر جدا شدن شبکیه در افراد دوربین کمتر است به همین دلیل روش خارج کردن عدسی طبیعی چشم برای این بیماران بیشتر کاربرد دارد به خصوص که این افراد معمولاً کاندید مناسبی برای PIOLنیستند .

همچنین مطالعاتی در جریان است که نشان می دهد خارج کردن عدسی طبیعی چشم در افراد دوربین دارای اتاق قدامی کم عمق می تواند خطر ایجاد آب سیاه ( گلوکوم ( را نیز در آینده کم کند .

یکی از مشکلات این عمل تعیین دقیق شماره لنز داخل چشمی است . وسایل فعلی قادر به تعیین دقیق شماره لنز داخل چشمی در افراد با دوربینی و نزدیک بینی بالا نیستند .

به همین دلیل ممکن است بعد از عمل مقداری عیب انکساری برای بیمار باقی بماند . همچنین به کمک لنز های موجود امکان اصلاح آستیگماتیسم محدود است و ممکن است برای مقادیر باقی مانده آستیگماتیسم بعد از عمل نیاز به جراحی رفرکتیو لیزری روی قرنیه باشد .

کلینیک چشم پزشکی هما

شما همین الان میتوانید با ما درمورد سوالات و مشکلاتتان تماس بگیرید اعلام کنید از سایت تماس می گیرید:

02122876511

جهت تعین  وقت و نوبت دهی

09303996580

تعیین وقت و نوبت دهی دکتر منصور همایونی برای

جراحی لازک

جراحی لیزیک

آب مروارید

لیزر چشم

جراحی شبکیه چشم

عمل جراحی آب سیاه چشم

و درمان تمام بیماری های چشم  در کلینیک هما ، مشاوره های قبل و بعد از عمل ، پاسخ گویی سریع و به موقع به سئوالات بیماران ، معاینات و ویزیتهای پس از عمل در محیطی آرام و مدرن برای کلیه بیماران داخلی و خارجی فراهم شده است. معیار اعتبار ما ، رضایتمندی شماست و آرامش شما پس از درمان ، سرمایه و افتخار ماست.

 

منبع : بیماریهای چشم به زبان ساده