بلاگ چشم پزشکی

چه عملی برای قرنیه نازک چشم مناسب است؟ 

by جراحی چشم in دسامبر 12, 2022

چه عملی برای قرنیه نازک چشم مناسب است؟

آیا می دانید چه عملی برای قرنیه نازک چشم مناسب است؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما در کلینیک چشم پزشکی هما همراه باشید.

قرنیه نازک چشم از جمله ی عیوب  انکساری چشم است. عیوب انکساری به اشکالاتی گفته می‌شود که در سیستم اپتیکی چشم به وجود می آید و باعث می شود که   انکسار یا شکست نور به طور طبیعی اتفاق نیفتد و در این صورت  تصویر واضحی بر روی شبکیه چشم افراد ایجاد نمیشود. عیوب انکساری اصلاح نشده بعد از آب مروارید دومین علت اختلالات بینایی به شمار می آیند. قرنیه نازک شده یعنی شکل قرنیه، تغییر یافته است که این مورد به عنوان اکتازی هم شناخته می‌شود.  اکتازی شباهت بسیاری به قوز قرنیه دارد. در واقع نازک شدن تحلیل رونده قرنیه را اکتازی می گویند.

قرنیه از چشم در برابر انواع عفونت ها و آلودگی ها محافظت می کند و در حفظ بینایی و فیلتر کردن پرتوهای نور خورشید در برابر چشم نقش بسزایی دارد. این لایه بیرونی علاوه بر محافظت و مراقبت از چشم، در شکست نور نیز تأثیرگذار است. اگر شکست نور به طور واضح اتفاق نیفتد امکان دریافت تصاویر واضح  برخی از اجسام و همچنین تشخیص دقیق نزدیکی و دوری آنها وجود ندارد و یا این تشخیص به حداقل می رسد. بر همین اساس هرگونه بیماری، آسیب، آلودگی، زخم و التهاب در این ناحیه می‌تواند در کیفیت بینایی تاثیر بسزایی داشته باشد.

بعد از مدتی  قرنیه نازک شده اگر درمان نشود ، بیماری قوز قرنیه بروز پیدا می‌کند. در بیماری قوز قرنیه، قرنیه به شکل برآمده  در می آید این بیماری بر روی کیفیت بینایی چشم به شدت اثرگذار است و باعث کاهش بینایی می شود. یکی از روش های معمول و رایج برای بررسی و تشخیص نازکی قرنیه توپوگرافی است در این روش انحنای قرنیه اندازه گیری میشود.

قرنیه نازک چشم

علایم قرنیه نازک شده

قرنیه نازک شده ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد و نیاز به مراجعه به پزشک و معاینه تخصصی و بررسی دقیق تر داشته باشد. اما به صورت کلی تاری دید، کاهش وضوح، نزدیک بینی و آستیگماتیسم می توانند در قرنیه نازک شده موثر باشد. چشم پزشک برای بررسی عیوب انکساری چشم همچون نازکی قرنیه پلک ها و چشم ها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار می دهند. در  برخی از مواقع برای بررسی انحنای قرنیه از آزمایش‌های نظیر اندازه گیری ضخامت قرنیه و بررسی شکل آن استفاده می شود.

عمل لیزیک و قرنیه نازک چشم

چالش اساسی و مهم برای جراحی چشم قرنیه نازک است، در جراحی لیزیک، از لیزر به منظور شکل دهی مجدد به قرنیه مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اصول اساسی برای انجام عمل لیزیک در اولین مرحله به وسیله جراح در قرنیه چشم شکاف ایجاد میشود در مرحله بعد با باز کردن شکاف ناحیه توسط لیزر طرح شکل قرنیه صورت می گیرد.

در برخورداری از درجه نزدیک بینی بالا نیاز به شکسته شدن بیشتر بافت است، قرنیه نازک به دلیل عدم ضخامت کافی و مناسب برای برش در صورت شکافته شدن بیش از حد موجب تضعیف ساختار چشم میشود و لذا در انجام این آن باید دقت نمود و به همین دلیل است که باعث مشکلاتی مثل بیرون زدگی قرنیه می شود. در بیرون زدگی قرنیه، به علت ضخامت زیاد،قرنیه چشم به سمت بیرون متورم شده و ممکن است باعث نابینایی شود.

عواملی همچون  عیوب انکساری چشم، ضخامت قرنیه، شرایط بیمار و شکل قرنیه در انجام عمل لیزیک تاثیر گذار می باشند. در واقع عمل لیزیک یکی از عمل های جراحی مناسب برای قرنیه نازک چشم است که توسط پزشک متخصص انجام میشود.

قرنیه نازک چشم

ضخامت مورد نیاز قرنیه در جراحی عیوب انکساری چشم

قرنیه طبیعی و نرمال چشم حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ میکرون ضخامت دارد با اصلاح ضخامت قرنیه در عمل جراحی لیزیک و اتو لیزیک، برای ثبات استحکام قرنیه حداقل ۲۵۰ میلیون ضخامت قرنیه باید دست نخورده باقی بماند. در لیزیک های سطحی  ضخامت باقی مانده و دست نخورده قرنیه باید بالای ۴۰۰ میکرون باشد.

در واقع هر چه مقدار ضخامت دست نخورده بیشتر باشد برای حفظ استحکام قرنیه چشم بهتر است. اگر بافت زیاد و عمیقی برداشته شود ممکن است قرنیه بی‌ثبات  می شود. لذا قرنیه نازک شده و به جلو برآمده می‌شود این وضعیت باعث ایجاد نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم میشود . در روش لیزیک معمولی فلپ لیزیک ۱۶۰ میکرون ضخامت دارد.

فلپ با وسیله‌ای به نام میکرو کراتون ایجاد میشود؛ دستگاه میکرو کراتون از یک تیغه فلزی بسیار تیز برای ایجاد کردن فلپ استفاده می کند. این دستگاه ها به دقت قابل پیش بینی می باشند اما نمیتواند فلپ های نازک ایجاد کنند و همچنین تنوع قابل توجهی در ایجاد ضخامت مورد نظر دارند درواقع می‌توانند قرنیه نازک چشم را به ضخامت مورد انتظار تغییر دهند.

جراحی تعویض لنز طبیعی چشم 

یک جایگزین لیزیک برای نازکی قرنیه چشم جراحی تعویض عدسی  چشم است جراحی تعویض لنز برای کسانی که قرنیه نازک و دوربین دارند مناسب می باشد با استفاده از این روش یک لنز داخل چشم مصنوعی جایگزین لنز طبیعی می شود لذا  لز جدید امکان دید واضح تری را برای فرد فراهم می کند.

اگر از لنزهای چند کانونی استفاده شود دیگر  بیماران هنگام مطالعه به عینک مطالعه  احتیاج ندارند و یا نیاز کمتری دارند. بیمارانی که مبتلا به نزدیک بینی هستند احتمالا از روش های دیگر نتایج بهتری را کسب خواهند کرد نحوه انجام این عمل جراحی مشابه عمل جراحی آب مروارید چشم است و تنها تفاوت در این است که در این عمل عدسی طبیعی چشمه شفا خفیف است و مانند آب مروارید کدر نیست.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و