بلاگ چشم پزشکی

التهاب قرنیه یا کراتیت و درمان آن

by بیماری های چشم in ژانویه 18, 2023

چشم ما انسان ها بسیار حساس است و باید به چند روش از آن محافظت کرد. پلک روی چشم را می پوشاند و همچنین اشک و مایعات دیگری که باعث عفونت می شود را حفظ می کند. قرنیه از خارجی ترین لایه های چشم است و مانند سدی در برابر گرد و خاک، میکروب ها و بیماری های مختلف، چشم را حفظ می کند.همانطور که می دانید قرنیه چشم یکی از اولین خطوط دفاعی است، بنابراین بیشترین التهاب و عفونت ها برای قرنیه اتفاق می افتد. التهاب قرنیه یا کراتیت یک بیماری است که می تواند تاثیر مستقیم بر قرنیه بگذارد.

قرنیه به عنوان نیروی کمکی عمل می کند و باعث تمرکز چشم می شود به همین علت است که چشم می تواند اشیا و اجسام را واضح ببیند. کراتیت یا التهاب قرنیه می تواند یک بیماری بسیار دردناک باشد که می تواند در دید شما اختلال ایجاد کند  و موجب گردد چشم‌ شما در مقابل نور حساس شود.

التهاب قرنیه یا کراتیت دارای انواع مختلفی است که ممکن است در شرایط مختلفی به وجود بیاید. نوع التهاب و علت به وجود آمدن آن توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود و درمان متناسب با آن تجویز می گردد.

علائم مختلف التهاب قرنیه

التهاب قرنیه در بیشتر موارد به این دلیل است که چیزی باعث تحریک چشم شده است.مانند یک  زخم یا عفونتی که داخل چشم به وجود می آید.

التهاب قرنیه یا کراتیت

علائم کراتیت چشم شامل این موارد می شود:

 • قرمزی چشم
 • درد و خارش داخل چشم
 • تغییراتی در دید به وجود می آید، مانند تار بودن و یا نابینایی
 • حساسیت نشان دادن چشم به نور و روشنایی
 • توان باز کردن چشم از بین خواهد رفت.
 • ایجاد ترشحات غیرعادی
 • اشک ریزش

اگر کراتیت درمان نشود و پیشرفت کند می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیری شود. اینکه این بیماری از چه زمانی آغاز و علائم خود را نمایان سازد بستگی به نوع التهاب دارد. برای مثال کراتیت باکتریایی سریع  ظاهر می شود و اثرات خود را نشان میدهد.

انواع کراتیت ها و طبقه بندی آنها

کراتیت ها هر کدام به دلیلی پدیدار می شوند. دو نوع کراتیت وجود دارد نوع اول آن کراتیت عفونی و نوع دوم غیر عفونی است.

التهاب قرنیه عفونی: التهاب قرنیه عفونی، توسط یکی از این عوامل به وجود می آید:

 1. التهاب باکتریایی
 2. التهاب پسودوموناس
 3. التهاب آرژینوزا
 4. التهاب استافیلوکوک اورئوس ها

از مهم ترین انواع التهاب های چشمی که باعث کراتیت باکتریایی می شود، باکتری ها هستند. این نوع از باکتری ها معمولا در افرادی که لنزهای تماسی استفاده می کنند اتفاق می افتد.

مورد بعدی قارچ ها هستند آنها به وسیله آسپرژیلوس کاندیدا به وجود آمده و مثل کراتیت های باکتریایی معمولا برای افرادی که از لنز استفاده می کنند اتفاق می افتد. البته ناگفته نماند که فضای بیرون هم آلودگی هایی دارد و باعث به وجود آمدن کراتیت می شود.

گزینه بعدی انگل ها هستند انگل ها یک موجود زنده هستند با عنوانی به نام آکانتامبا و در افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند احتمال وجود آن ها بیشتر است. این انگل ها در فضای بیرون از منزل هستند و به واسطه شنا کردن در انواع دریاچه ها، پیاده روی کردن در پارک های جنگلی و یا خوردن و آشامیدن آب آلوده و حتی ریختن مواد آلوده بر روی کنتاکت چشم به لنز وارد می شوند. این عفونت چشمی با نام التهاب آکانتامبا شناخته شده است.

گزینه بعدی ویروس ها هستند. کراتیت حاصل از ویروس، معمولا  توسط ویروسی به اسم هرپس سیمپلکس به وجود می آید که با ورم ملتحمه همراه است و ممکن است تا التهاب قرنیه چشم پیشرفت کند.

التهاب قرنیه یا کراتیت

التهاب قرنیه غیر عفونی: التهاب غیر عفونی قرنیه چشم شامل مواردی می باشد. از جمله این موارد عبارتند از:

 1. جراحت و یا زخم شدن چشم توسط خارش
 2. استفاده کردن از کنتاکت لنزها برای مدت زمان زیاد
 3. استفاده کردن از کنتاکت لنز در شنا کردن
 4. زندگی کردن در شرایط آب و هوایی آلوده که باعث به خطر افتادن قرنیه می شود.
 5. ایجاد ضعف در سیستم ایمنی
 6. ایستادن در معرض نور به خصوص نورافتاب
 7. کمبود ویتامین، مانند ویتامین A

همچنین خشکی چشم هم می تواند باعث ایجاد التهاب قرینه شود و باعث می شود پلک یا مجراهای چشم اشکی شود؛ طوری که چشم به اندازه کافی مرطوب و تازه نیست.

درمان کردن التهای های قرنیه چشم

درمان التهاب قرنیه کاملا بستگی به علت آن دارد. در وهله اول مراجعه به پزشک و تشخیص علت کراتیت مهمترین کاری است که در مواجهه با این بیماری چشمی باید انجام شود. اگر چشم شما عفونت کرده است بهتر است که پزشک برای شما دارو تجویز کند که ممکن است قطره چشم و یا داروهای خوراکی و یا هر دو را بنا به نیاز چشم تجویز شود.

داروهایی که پزشکان برای درمان التهاب قرنیه یا کراتیت تجویز می کنند:

 • داروی آنتی بیوتیک برای بیماری باکتری
 • ضد انگل برای رفع عفونت ناشی از انگل ها
 • ضدقارچ برای رفع عفونت ناشی از قارچ ها
 • داروهای ضد ویروس برای بیماری وعفونت های ویروسی

آکانتامبا بعضی اوقات دربرابر داروی آنتی بیوتیک مقاومت زیادی می کند، به همین علت اگر عفونت چشم برطرف نشده باشد پزشک چشم های شما را دوباره معاینه می کند.

البته لازم به ذکر است که داروهای ضد ویروسی به طور کامل نمی تواند عفونت را ریشه کن کند؛ به همین علت باید مراقب شروع دوباره آن بود. اما التهاب  قرنیه اگر غیر عفونی باشد نیازی به دارو ندارد. فقط در صورتی نیاز به دارو دارد که التهاب آن بیشتر و منجر به عفونت شود. در این شرایط با توصیه پزشک، قرار دادن یک چشم بند میتواند از ایجاد عفونت بیشتر جلوگیری کند و اوضاع حفاظت از چشم را بهبود ببخشد.

 پیشگیری کردن از التهاب قرنیه

به دلیل اینکه بیماری کراتیت ممکن است برای هرکسی اتفاق بیافتد با رعایت اصول بهداشتی میتوان از اتفاق افتادن آن جلوگیری کرد. علی الخصوص اگر کنتاکت لنز بپوشید.

برای پیشگیری از کراتیت چشم چه کنیم:

 1. با لنز به رختخواب نروید.
 2. برای شنا کردن از قبل لنز را در بیاورید.
 3. کنتاکت لنزهایتان را حتما با دست های پاکیزه بشوید.
 4. از محلول های پاک کننده با دقت و درست استفاده کنید و به هیچ وجه از آب یا محلول مقطر استفاده نکنید.
 5. لنزها را مرتب تعویض کنید و از همان لنزی که پزشکان توصیه کردند استفاده کنید.

قبل از اینکه دستانتان را به چشمتان بزنید حواستان باشد که دست هایتان تمیز باشد. به خصوص زمانی که متوجه شدید چشمتان در معرض ویروس قرار گرفته است. برای اطمینان از سلامت چشم هایتان بهتر است هر شش ماه یکبار به پزشک مراجعه کنید.

التهاب قرنیه یا کراتیت

عوارض بیماری التهاب قرنیه یا کراتیت

اگر نتوانید بیماری التهاب قرنیه را درمان کنید ممکن است، اختلالات بیشتری برای چشمانتان به وجود آورد وصدمه ای جدی  به چشم وارد شود.

اختلالات شامل مواردی هستند:

 1. به وجود آمدن زخم های قرنیه
 2. عود کردن زخم و عفونتهای چشم
 3. التهاب های طولانی مدت
 4. زخم های موجود در قرنیه که با نام زخم های قرنیه شناخته است.

در مواردی که بیماری چشم شدید باشد نیاز به پیوند قرنیه است، پیوند قرنیه زمانی که بیماری چشم موجب نابینایی شود انجام می شود و تشخیص آن با پزشک متخصص است.

آیا التهاب قرنیه مسری است؟

معمولا کراتیت های عفونی از طریق تماس انتقال پیدا می کند. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که چشم با یک ماده عفونی در تماس باشد. ممکن است عفونت در اثر بیماری های دیگر انتقال پیدا کند، سپس به چشم منتقل شود. حتی در بعضی اوقات ممکن است التهاب قرنیه را خودتان به چشمتان منتقل کنید.

برای مثال: اگر بر روی صورت خود زخمی مثل تبخال داشته باشید و آن را لمس کنید و به چشم هایتان دست بزنید؛ می تواند منجر به بیماری چشم شود. بیماری های کراتیت غیر عفونی مسری نیست اما اگر دچار عفونت شود مسری خواهد بود.

تشخیص التهاب قرنیه

التهاب قرنیه خطرناک است و با هر علامت مشکوکی از این بیماری، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد. مراجعه به پزشک باعث تشخیص زود هنگام بیماری می شود؛ بنابراین قبل از اینکه اختلالات جدی در مورد چشم شما ایجاد شود به راحتی می توانید آن را درمان کنید. برای اینکه پزشک بیماری کراتیت شما را تشخیص دهد نخست شرح حالی از علائم بیماری شما را می پرسد.

بعد از تشخیص قرنیه بررسی می شود. معاینه قرنیه چشم با اسلیت لایت یا پن لایت انجام می شود. از اسلیت لایت برای بزرگنمایی ساختار داخلی چشم شما استفاده  می شود. با این دستگاه می توان نگاه بهتری به آسیب های ایجاد شده داشت و التهاب قرنیه را بهتر بررسی کرد. دستگاه پن لایت برای بهتر بررسی کردن مردمک چشم و تغییرات به وجود آمده استفاده می شود.

کلام اخر

چشم از اجزای مهم سیستم بدن است که باید مراقب سلامت آن بود. همچنین بیماری های چشمی مشکلی بزرگ است که با مراجعه به موقع به پزشک می توان آنها را درمان کرد. کراتیت یا التهاب قرنیه چشم یکی از بیماریهای چشمی است که عدم درمان  آن حتی میتواند منجر به از دست رفتن بینایی فرد شود. توصیه می شود با مشاهده اولین علائم ذکر شده در مقاله به پزشک متخصص مراجعه و نسبت به درمان کراتیت اقدام کنید.