دکتر منصور همایونی
Search
Close this search box.

لیزر شبکیه یا رتین چیست؟

امروز در کلینیک چشم پزشکی هما قرار است به سوال پاسخ دهیم که لیزر شبکیه یا رتین چیست؟ لطفا با ما در این مقاله همراه باشید. دستگاه لیزر یک دستگاه تولید کننده انرژی نورانی است که دارای شدت بالا و قابلیت تمرکز دقیق در یک نقطه می باشد و شرکت های سازنده این دستگاه ها، توانایی هدف گذاری دقیق شبکیه را فراهم نموده اند. به نحوی که در هنگام انجام لیزر سایر بافت های چشمی محفوظ باشند.

نحوه کار لیزر شبکیه چگونه است؟

ابتدا، چشم پزشک مردمک بیمار را بوسیله قطره های چشمی گشاد و بی حس می نماید و سپس عدسی مخصوصی بر روی چشم قرار داده می شود و سپس پرتوهای لیزر بر روی سطح شبکیه تمرکز می یابد در حین این عمل بیمار ممکن است جرقه های نورانی را احساس کند که در بعضی اوقات باعث سوزش در چشم بیمار می شود.

لیزر شبکیه یا رتین چیست؟

کاربرد لیزر شبکیه در چه بیماری هایی است ؟

انسداد ورید شبکیه :

مسدود شدن ورید شبکیه مخصوصاً در افراد دیابتی و دارای فشارخون یکی از کاربردهای لیزر شبکیه است. این وریدها (عروق ها) وظیفه خارج نمودن خون از شبکیه را بر عهده دارند.
تاری دید محیطی و مرکزی بعلت تورم ایجاد شده در وریدهای مسدود شده موجب نشت کردن خون و مایع در شبکیه و یا حتی ایجاد عروق خونی جدیدی در شبکیه می شود که به کمک دستگاه لیزر تورم و یا عروق خونی جدید از بین می رود .

رتینوپاتی دیابتی :

یکی از عوارض دیابت در اشخاص مبتلا به این بیماری، آسیب عروق شبکیه و نشت مایع از آنها و یا رشد عروق خونی غیر طبیعی در شبکیه است.
این عروق خونی غیر طبیعی و جدید سعی بر جایگزینی عروق مسدود شده دارند. چون ساختار این عروق جدید طبیعی نیست لذا عملکرد آنها نیز مطلوب نیست و حتی خونریزی آنها ممکن است باعث نابینا شدن بیمار شود.
چشم پزشکان به وسیله لیزر شبکیه سعی می کنند تا این عروق خونی جدید را از بین ببرند و منافذ نشت کننده خون را مسدود کنند و از نابینا شدن فرد جلوگیری کنند.

جداشدگی شبکیه و سوراخ شدن شبکیه :

جداشدگی شبکیه همان جداشدن لایه های عصبی شبکیه از لایه رنگدانه دار شبکیه است که در صورت عدم درمان به موقع می تواند کوری را بدنبال داشته باشد. سوراخ های شبکیه نیز به دلیل افزایش و یا آسیب های چشمی یا حتی بصورت ناخودآگاه ممکن است ایجاد شود.
امروزه برای درمان جداشدگی شبکیه و سوراخ های شبکیه از لیزر  شبکیه بهره می برند.

دژنرسانس وابسته به سن ماکولا :

این بیماری یکی از شایع ترین علت های کوری در بین مردم دنیاست در طی این بیماری قسمت مرکزی شبکیه که ماکولا یا لکه زرد نام دارد از بین می رود.
معمولاً بسیاری از بیماران به دلیل افزایش سن دچار این بیماری از نوع خشک آن (dry) می شوند که انجام لیزر در درمان تأثیری ندارد.
اما در بیماری دژنرسانس مرطوب (wet) که منجر به تورم ماکولا می شود از لیزر جهت درمان استفاده می شود .

تومورهای چشمی :

برای از بین بردن تومورهای خوش خیم چشمی که معمولاً باعث ورم شبکیه می شوند از لیزر استفاده می شود.

الزامات قبل و بعد از عمل لیزر شبکیه :

معمولاً قبل از انجام لیزر شبکیه محدودیت خاصی وجود ندارد و فرد می تواند فعالیت مستمر و روزانه خود را انجام دهد و بعد از انجام لیزر شبکیه نیز فرد قادر به انجام کارهای روزانه خود می باشد و غالباً در اکثر بیماران مشکل بینایی خاصی بعد از لیزر ایجاد نمی شود اما در برخی نیز ممکن است پس از لیزر شبکیه تاری دید و مشکل دید در شب بروز کند.
به یاد داشته باشید ممکن است انجام یک مرحله لیزر شبکیه برای درمان و یا ثابت نگه داشتن قدرت بینایی همه بیماران کافی نباشد و نیاز باشد به دستور چشم پزشک مجدداً تحت لیزر شبکیه قرار گیرید.

لیزر شبکیه یا رتین چیست؟

انواع لیزر شبکیه عبارت اند از :

PRP :لیزر PRP برای درمان افراد دیابتی همراه با رگ زایی استفاده می شود. در این روش با استفاده از لیزر در قسمت  بزرگی از شبکیه ، عروق غیر طبیعی و عوامل تولید کننده عروق جدید از بین می رود.
لیزر PRP به خاطر دردی که در بیمار ایجاد می شود معمولاً چند نوبت انجام می شود هر چند لیزر PRP برای رفع رگ زایی بسیار مفید است اما ممکن است دید محیطی و دید در شب شخص را دچار اختلال کند و همچنین تورم شبکیه را دنبال داشته باشد اما به دلیل مبارزه با تولید عروق جدید استفاده از آن الزامی و اجتناب ناپذیر است.

لیزر Focat Grid:این لیزر برای درمان ورم شبکیه استفاده می شود.
مهمترین علت از دست دادن بینایی در افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی تورم ناحیه ماکولا است. این لیزر بر قسمت های ضخیم شبکیه تابانده می شود البته غالباً باعث بهبود بینایی نمی شود و فقط منجر به حفظ بینایی باقی مانده شخص می شود.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و
مطالب مرتبط