بلاگ چشم پزشکی

لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟

by چشم پزشک in فوریه 25, 2017

لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟

لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟ این مبحثی ست که امروز در کلینیک چشم پزشکی هما به آن خواهیم پرداخت پس لطفا با ما همراه باشید. در جراحی لیزیک به وسیله دستگاهی بنام میکروکراتوم، لایه ای از قرنیه ( flap ) از سطح قرنیه برداشته
می شود و اشعه لیزر اگزایمر بر بخشی از قرنیه بنام استروما تابانده می شود و برش عمیق جهت اصلاح دید قرنیه بوسیله لیزر صورت می پذیرد و در نهایت لایه برداشته شده را  مجدداً به جای خود بر می گردانند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید از این لینک استفاده کنید

جراحی های لازک و پی آر کی ( PRK )

روش جراحی در لازک :

در جراحی لازک به کمک محلول الکلی، اتصال لایه اپی تلیوم قرنیه را از روی قرنیه بر می دارند و در مرحله بعد  لیزر اگزایمر بر سطح قرنیه تابانده می شود و بدین طریق عمق قرنیه جهت اصلاح دید بیمار تراش داده می شود میزان تراش قرنیه جهت اصلاح دید نیز بستگی به نوع عیب انکساری و شدت آن دارد .

همواره سوال بسیاری از مراجعین معاینات چشم پزشکی این بوده است :

لازک یا لیزیک کدام جراحی بهتر است؟

هرگز نمی توان هیچ کدام از جراحی لازک یا لیزیک را بطور کامل رد یا پیشنهاد داد یا گفت که لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟ زیرا انتخاب نوع و روش جراحی مستلزم بررسی دقیق شرایط چشم بیمار و متناسب با نیاز افراد است.

لازک یا لیزیک ، هر کدام از این جراحی ها در نوبه خود مفید و ارزشمند هستند مهم این است که شناسایی شود ، شرایط بیمار با کدام نوع از جراحی ها بیشتر سازگار است و نتایج پس از انجام کدام نوع جراحی ، رضایت بخش تر خواهد بود.

برای این که متوجه شویم لازک یا لیزیک برای چه بیمارانی بهتر و مفیدتر است باید یکسری عوامل و شرایط را بررسی کنیم که در زیر به اختصار به آن خواهیم پرداخت:

لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟

چه اشخاصی نمی توانند لیزیک کنند؟

در افرادی که بیماریهای قوز قرنیه ، نامنظمی سطح قرنیه ، بیماری های قندی و دیابت ، آب مروارید ، آب سیاه ، بیماریهای روماتیسمی ، نقص ایمنی ، خشکی چشم از نوع متوسط تا حاد دارند عمل لیزیک انجام
نمی شود یا بهتر است انجام نشود.

اشخاصی که فقط یک چشم بینا دارند یا دارای قطر مردمک هایی بزرگ تر از حالت نرمال در هنگام تاریکی هستند نیز کاندید مناسبی برای لیزیک نیستند.

در بیمارانی که میزان ضخامت قرنیه کم است بین لازک یا لیزیک ، جراحی لازک انتخاب می شود تا از بروز عوارض جدی عمل در اینگونه افراد جلوگیری شود.

چه اشخاصی بهتر است لیزیک کنند؟

جراحان چشم برای بیمارانی که نزدیک بینی بالای  7 دیوپتر دارند و یا کسانی که انتظار بهبودی سریع بینایی و درد کمتری دارند بین لازک یا لیزیک ، قطعاً جراحی لیزیک را برمی‌گزینند زیرا ساعاتی پس از جراحی لیزیک دید بیمار غالباً مطلوب است و معمولاً بیمار در روز بعد از عمل می تواند به فعالیت روزانه خود ادامه دهد.

اما در جراحی لازک معمولا ًدید مطلوب بیمار ، پس از چند هفته حاصل می شود و بیمار برای از سرگیری فعالیت روزانه می بایست  2 الی 3 روز استراحت کند.

لازک یا لیزیک کدام بهتر است؟

چه اشخاصی بهتر است لازک کنند؟

1- افرادی که ضخامت قرنیه کمی دارند.

2-کسانی که بهبودی سریع برای آنها اهمیت ندارد و در پروسه درمان شکیبا هستند.

3-کسانی که دارای بیماریهای چشمی دیگری هستند و انجام لیزیک برای آنها خطرناک است.

4-کسانی که نمره چشم آنها پایین است و شدت عیب انکساری آنها کم است.

خاطر نشان می گردد که انجام جراحی های لازک یا لیزیک در افزایش سلامت چشم تاثیری نداشته و صرفاً جهت رها شدن از عینک و لنزهای تماسی و اصلاح بینایی ناشی از عیوب انکساری چشمی استفاده می شود.
در کل انتخاب لازک یا لیزیک جهت برطرف کردن انواع عیوب انکساری را می توان منوط به بررسی ضخامت و انحنای قرنیه ، شدت عیوب انکساری ، میزان سلامت ساختاری چشم ، عدم وجود بیماری های خاص منع کننده جراحی ، میزان انتظار و نیاز بیمار دانست.بهتر است بیمار انتخاب نوع عمل جراحی را بر عهده چشم پزشک معتمد خود بگذارد تا بهترین جراحی لیزری ممکن ، با بالاترین راندمان ، پس از بررسی کامل و معاینات دقیق چشم پزشکی تعیین گردد.

ما در کلینیک هما به مدیریت دکتر منصور همایونی آماده ایم تا با پاسخگویی در ارتباط با انواع جراحی های چشمی در بالا بردن اطلاعات شما عزیزان از طریق مراجعه حضوری، تلفنی وپاسخ دهی از طریق سایت ، یاری رسانیم .