بلاگ چشم پزشکی

لازک چیست ؟

by جراحی لازک in مارس 7, 2017

لازک چیست ؟

آیا می دانید لازک چیست ؟  لازک یکی از جراحی های مرسوم برای رفع انکساری چشم است. ورود لازک در عرصه ی چشم پزشکی برمیگردد به سال 1999 میلادی ، برای اولین بار چشم پزشکان آمریکایی لازک را ابداع نمودند.پیشرفت جراحی مورد استفاده برای رفع اختلالات بینایی با چنان شتابی پیش رفته است که واقعاً تحسین برانگیر است.برای پی بردن به این نکته کافی است بدانید که لازک چیست و آن را با جراحی هایی که در دههها و قرن های ها گذشته برای بازگرداندن بینایی بیماران به کار برده می شد مقایسه کنید.

پیدایش لازک به جهت کاستن عوارضی بود که در نتیجه ی برداشتن ضخامتی از قرنیه ، بنام فلپ(flap) در جراحی لیزیک ایجاد می شد.در جراحی لازک به جای اینکه مانند لیزیک ، ضخامتی از قرنیه برداشته شود ، تنها لایه سطحی و برگشت پذیر قرنیه ( اپی تلیوم ) برداشته می شود  این کار به عنوان یکی از مزیتهای لازک محسوب می شود.
در واقع عدم دستکاری میانه ی قرنیه (استروما ) و حفظ استحکام آن باعث کاربرد هرچه بیشتر لازک در جراحی های چشمی شده است.

بهترین زمان عمل لیزیک چه زمانی است ؟

لازک چیست ؟

برداشتن لایه اپی تلیوم در عمل لازک به کمک یک محلول الکلی و بدون استفاده از میکروکراتوم ( وسیله ای شبیه تیغ جراحی ) انجام می شود.

عمل لازک معمولاً کمتر از چند دقیقه انجام می شود. انجام لازک نیاز به بیهوشی ندارد و به جای بیهوشی در جراحی لازک از قطره های بی حسی استفاده می شود.

لازک برای طیف گسترده ای از بیماران از جمله افراد مبتلا به دوربینی ، نزدیک بین ، آستیگمات استفاده می شود. در لازک نیز همانند بسیاری از روشهای جراحی از  لیزر اگزایمر استفاده می شود.

عمل لازک  برای  افرادی که ضخانت قرنیه ی پایینی دارند و یا برای کسانی که شیب انحنای قرنیه  چشم هایشان  کم است بسیار ایده آل است.
لازک با ورود به عرصه ی چشم پزشکی تحول بزرگی را برای اصلاح دید بسیاری از بیماران علی الخصوص کسانی که قرنیه ی نازکی داشتند ایجاد نمود.
توصیه می شود مطلبی تحت عنوان  جراحی های لازک و پی آرکی را قبلاً در سایت قرار داده ایم را مطالعه فرمایید .

اگر تمایل دارید لازک انجام دهید این مطلب را از دست ندهید

لازک بدون درد انجام می شود و بیمار در حین عمل لازک احساس سوزش نخواهد داشت.
اما در چند روز اولیه پس از عمل لازک ممکن است درد داشته باشید که آن نیز با مصرف دارو های تجویز شده توسط چشم پزشکان تسکین خواهد یافت. به خاطر داشته باشید که قبل از عمل لازک می بایست آزمایشات مقدماتی و عمومی را انجام دهید زیرا چشم پزشک قبل از انجام لازک نیازمند بررسی شرایط عمومی و فیزیولوژیکی بدن بیمار خواهد بود  تا بتواند بهترین جراحی ممکن را برای رفع اختلالات بینایی بیمار برگزیند.
برای اینکه مشخص شود فردی مناسب برای روش لازک هستید می بایست یکسری از معاینات و تستهای چشم پزشکی و آزمایشات مربوطه را انجام دهید و نهایتاً بهتر است انتخاب جراحی را به عهده ی چشم پزشکان بسپارید.

لازک چیست ؟

لازک توانست روشی اطمینان بخش جهت تسریع در اصلاح دید انبوهی از بیماران مبتلا به عیوب انکساری باشد.بسیاری از چشم پزشکان لازک را برای اصلاح بینایی افرادی که مبتلا به عیوب انکاری هستند ترجیح می دهند و از بین سایر روش های جراحی ، آن را بر می گزینند اما در نتیجه حاصله پس از جراحی های مختلف و مرسوم برای اصلاح عیوب انکساری ، میزان بینایی بیمار یکسان خواهد بود و نتایج جراحی تقریباً مشابه هم می باشند پس بهتر است با انجام تستها و آزمایشات مربوطه و بنا به ساختار چشم هر فرد ، بهترین جراحی ممکن را انتخاب نمود .
شما در کلینیک چشم پزشکی هما تحت مدیریت دکتر منصور همایونی ، می توانید با انجام تستهای لازم و مشاوره دقیق و اصولی ، با کسب آگاهی کامل از ساختار چشم خود ، بهترین عمل لیزر چشم را انتخاب و از نتایج آن بهره  مند شوید .
اعتقاد ما بر این است که اطلاع رسانی وضعیت چشم بیمار و تشریح کامل نحوه و چگونگی درمان برای بیماران ، پیش از انجام جراحی چشم می تواند تاثیر چشمگیری در روحیه و انگیزه بیمار و همچنین همراهی بهتر و بیشتر بیمار در  پروسه درمان داشته باشد.
در آینده درمورد جزئیات، فواید و معایب لازک بیشتر خواهیم پرداخت منتظر ما باشید.