بلاگ چشم پزشکی

راه های درمان بیماری انحراف چشم

by بیماری های چشم in نوامبر 14, 2022

بیماری انحراف چشم درواقع چیست ؟

امروز ما در کلینیک هما و در این مقاله قراراست به بیماری انحراف چشم بپردازیم لطفا با ما همراه باشید. بیماری انحراف چشم یکی از بیماری های مهم شاخه پزشکی میباشد و حدودا 3 درصد از اطفال و بزرگسالان در دنیا درگیر این بیماری هستند . انحراف چشم نام های دیگری مانند استرابیسم ،لوچی، چپ چشمی است .این بیماری در واقع عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز میان دو چشم باعث میشود، چشم ها در جهات مختلف قرار بگیرد. در واقع دو چشم نمیتوانند به طور همزمان به یک نقطه خیره شوند و اصولا این بیماری در افرادی که عضله چشم ضعیفی دارند یا بسیار دوربین هستند رخ میدهد.

انحراف چشم ممکن است که به سمت داخل که به ان در اصطلاح پزشکی ایزوتراپی و خارج که اگروزتراپی و بالا هایپروتراپی وپایین هیپوتراپی باشد و امکان ترکیبی از هر کدام از این ها باشد وجود دارد. جالب است بدانید در حالت عادی هر شش عضله چشم را کنترل میکنند و باهم در یک راستا حرکت میکنند و بیماران مبتلا به انحراف چشم، در کنترل حرکت چشم دچار مشکل میشوند و نمیتوانند وضعیت طبیعی خود را حفظ کنند .

بیماری انحراف چشم

انواع شایع استرابیسم

استرابیسم را میتوان از جهت چشم های چرخنده به چند قسمت تقسیم کرد :

 • ازئوتراپی تطبیقی ، این نوع بیماری که چشم به سمت داخل منحرف میشود بیشتر دارای زمینه ژنتیکی بوده است، زمانی که بیمار برای نگاه کردن به سمتی تمرکز میکند به طور طبیعی چشم ها باید به ان سو متمرکز شوند اما در این نوع چشم ها به سمت داخل میچرخند و از علائم شایع در این نوع میتوان به دوبینی، بستن یا پوشاندن یک چشم هنگام نگاه کردن به چیزی در نزدیکی و کج کردن یا چرخاندن سر اشاره کرد. این بیماری عمدتا با عینک درمان میشود ام امکان دارد بنا ه تجویز پزشک نیاز به وصله چشم یا عمل جراحی یک یا دو چشم نیز باشد .
 • اگزوتراپی متناوب ، در این نوع بیماری چشم به سمت خارج منحرف میشود ؛ درصورتی که یک چشم به سمت مد نظر نگه میکند و چشم دیگر به سمت دیگر منحرف میگردد و علائم ان  ممکن است شامل دوبینی، سردرد، مشکل در خواندن، خستگی چشم و بستن یک چشم هنگام مشاهده اجسام دور یا در نور شدید، باشد ولی این به طور ثابت در تمامی افراد صدق نمیکند . برخی افراد بدون داشتن علائم و صرفا به صورت ظاهری متوجه این بیماری در خود میشوند . این بیماری میتوان ددر هر سنی بدون محدودیت متاسفانه رخ دهد و برای درمان ان میتوانید از چشم بند و عینک و تمرین های چشم به عنوان درمان های خانگی  و یا جراحی بر روی یک یا هر دو چشم استفاده کرد.

انحراف چشم نوزادان و بزرگسالان

نوعی دیگر از بیماری انحراف چشم ازتراپی نوزادان میباشد. این انحراف با چرخش بیش ازحد چشم نوزاد به داخل مشخص میشود که اصولا قبل از 6 ماهگی این بیماری خود را نشان میدهد و شروع میشود .معمولا دوربینی زیادی چشمان نوزاد ندارد و با عینک درمان نمیشود و بنا به تجویز پزشک حتما باید برای برقراری توازن بین دو چشم عمل جراحی صورت گیرد . در بزرگسالی این بیماری میتواند علت های متفاوتی از جمله استرابیسم در کودکی ،ضربه فیزیکی به سر یا سکته مغزی باشد و برای درمان روش های مختلفی از جمله بستن یک چشم با چشم بند استفاده از عینک های منشوری و یا جراحی درمان کرد .

علائم انحراف چشم

 • خستگی زیاد
 • سردرد درحین فعالیت زیاد
 • دوبینی که با خستگی چشم ها تجدید میشود
 • تاری دید
 • احساس درعمیق در حین مطالعه و انجام کار های ظریف، درچشم
 • عدم تشخیص عمق در بینایی
 • حساسیت به نور

علل ایجاد انحراف چشم

در کودکان و نوزادان چشم باید بر روی اجسام کوچک یا بزرگ متمرکز و در یک راستا قرار بگیرد و نوزدان در شش ماهگی باید بتوانند چشمان خود را در یک راستا متمرکز کنند. اغلب به دلیل اینکه انحراف چشم در کودکان و نوزادان رخ میدهد در سن 3 سالگی عموما خود را نشان میدهد، بروز ناگهانی این بیماری به ویژه با علامت دو بینی در یک کودک بزرگتر یا در بزرگسالان میتواند نشعات گرفته از یک اختلال عصبی جدی باشد.

استرابیسم کاذب زمانی رخ میدهد که شما در چشم نوزاد ها احساس انحراف میکنند ولی درواقع چشم نوزاد در یک راستا نگاه میکنند ، در اصطلاح به این نوع را شبه استرابیسم میگویند که میتواند ناشی از پوست اضافی پوشاننده گوشه‌های داخلی چشم و یا پل بینی صاف میباشد و بعد از رشد کودک این مشکل به خودی خود حل میشود.

 • عدم توازن چشم ها
 • عدم تمرکز چشم ها
 • آسیب مغزی یا ضربه فیزیکی
 • ارثی بودن،MS ،سندروم دان ،تروئید پرکار ،تومور چشم و مغز، فشار خون ،دیابت،فلج مغزی ،عوارض زایمان زودرس، عوارض جراحی آّب مروارید چشم، نشانگان داون و آسیب مغزی جنین .
 • هیدروسفالی
 • مشکلات عصبی و سیستم عصبی

راه های تشخیص انحراف چشم یا استرابیسم

در بسیاری از مواقع میتوان با نگاه کردن به چشم های فرد مشکوک به این بیماری متوجه عدم توازن و تمرکز چشم های فرد شد و مردمک چشم به سمت بالا ،پایین، داخل و خارج منحرف شده است و این نوع اشکار انحراف چشم را تروپیا میگویند . در کودکان نوعی دیگر از انحراف چشم وجود دارد که پنهان است و عدم تشخیص درست و به موقع آن میتواند سبب آسیب های جدی تری شود . از دیگر روش های تشخیص بیماری انحراف چشم یا استرابیسم میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سابقه بیماری هایی مانند سابقه بیماری خانوادگی ،مشکلات کلی سلامت، دارو های مورد استفاده و سایر علائم و بیماری ها
 • بینایی
 • انکسار
 • تست هم ترازی و تست تمرکز چشم
 • معاینه پس از پهن شدن مردمک های چشم برای تعیین سلامت ساختار چشم

بیماری انحراف چشم

راه های درمان این بیماری

روش های درمانی دو بخش میباشد ، جراحی یا درمان خانگی

درمان خانگی :در واقع با تمرین و دریافت عینک در خانه مشکل را برطرف میکنید ، عینک یا لنز تماسی، در بیماران با عیوب انکساری اصلاح نشده مانند دوبینی در افراد، استفاده می‌شود. با استفاده از لنزهای اصلاحی، چشم‌ها به تمرکز کمتری نیاز دارند و ممکن است مستقیم بمانند و با استفاده مداوم و تکرار و تمرین چشم ها به این تمرکز و در یک راستا بودن عادت میکنند . لنزهای منشوری، لنزهای ویژه‌ای که با قابلیت این که  نور وارد شده به چشم را خم کرده و میزان چرخش چشم را کاهش دهند، باید برای مشاهده اجسام انجام شوند.

تمرینات چشمی،  ممکن است بر روی برخی از انواع انحرافات چشم، به ویژه نارسایی همگرایی تاثیر بسزایی بگذارد. داروها، قطره یا پماد چشم. همچنین تزریق سم بوتولینوم نوع A می‌تواند عضله چشم بیش فعال را تضعیف کند و یک حالت متعادل در بین چشم ها ایجاد کند. بسته به وضعیت بیمار، ممکن است از این درمان‌ها، همراه یا در محل جراحی استفاده شود. بستن چشم، برای درمان تنبلی چشم، اگر بیمار همزمان با انحراف چشم تنبلی را نیز داشته باشد میتواند باعث بهبود بینایی و کنترل ناهنجاری چشم را بهبود بخشد.

جراحی ماهیچه چشم: جراحی طول یا موقعیت ماهیچه‌های چشم را تغییر می‌دهد و به‌طوری که چشم‌ها به درستی تراز می‌شوند. بخیه های این عمل محلولی بوده و با  بیهوشی عمومی انجام میشود. گاهی به بزرگسالان جراحی انحراف چشم قابل تنظیم و جایی که موقعیت ماهیچه‌های چشم بعد از عمل تنظیم می‌شود. این جراحی، بسیار حساس است، اما خوش بختانه جزو جراحی‌های خطرناک با خطر مرگ، محسوب نمی‌شود.