بلاگ چشم پزشکی

اپی لیزیک چیست؟

by جراحی چشم in ژانویه 28, 2023

اپی لیزیک یک روش شبیه به لیزیک است که از همان لیزر Wavefront VUE سفارشی، برای دستیابی به بالاترین سطوح دقت و تصحیح بینایی استفاده می کند.

در این روش به جای اعمال انرژی لیزر در زیر فلپ بافت قرنیه، انرژی لیزر به سطح چشم اعمال می شود. عمل اپی لیزیک نیز مانند جراحی لیزیک چشم در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است. در ابتدا سلول های اپیتلیال قرنیه از سطح چشم برداشته شده و سپس، انرژی لیزر دقیقا به قرنیه اعمال می شود که در نهایت، یک لنز تماسی درمانی روی سطح چشم قرار می‌گیرد تا سلول‌های سطحی جدید را بهبود بخشد.

اپی لیزیک نیز به اندازه لیزیک دقیق است؛ بنابراین می توانید برای  بهبود بینایی از این روش بدون تیغ که خطرات کمتری نسبت به لیزیک دارد، به دید عالی دست یابید. بسیاری از افراد اپی لیزیک را برای اصلاح بینایی خود انتخاب می کنند، چرا که امروزه ایمن ترین روش اصلاح بینایی با لیزر در جهان، اپی لیزیکاست. علاوه بر این، بسیاری از بیمارانی که به آنها گفته شده است که واجد شرایط لیزیک نیستند، ممکن است بتوانند به جای آن اپی لیزیک انجام دهند. در ادامه به بررسی این عمل جراحی می پردازیم.

اپی لیزیک چیست؟

مزایای  جراحی با اپی لیزیک

1- اپی لیزیک باعث خشکی چشم کمتری می شود.

لیزیک با بریدن فلپ قرنیه، اعصاب قرنیه را نیز بریده و باعث خشکی چشم می شود. اما در عمل جراحی با روش اپی لیزیک قرنیه شما در طول عمل بریده نمی شود.

2- اپی لیزیک ممکن است شانس دومی برای بیماران مبتلا به قرنیه نازک باشد.

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قرنیه نازک دارید،‌ کاندیدای مناسبی برای عمل لیزیک نیستید. در این صورت اپی لیزیک ممکن است دومین شانس شما برای بازیابی بینایی باشد. البته بخش زیادی از بیمارانی که اپی لیزیک را انتخاب می کنند قرنیه نازک ندارند.

3- اپی لیزیک برای بیماران مبتلا به نزدیک بینی بالا مناسب است.

اگر نزدیک بینی شما شدید است، مقدار بیشتری از قرنیه شما با لیزر تراشیده می شود. با اپی لیزیک نیازی به ایجاد فلپ قرنیه نیست؛ بنابراین، تراش با لیزر می‌تواند درست از سطح قرنیه شروع شود و بعد از جراحی، قرنیه بافت بیشتری داشته باشد.

بعد از عمل اپی لیزیک چه اتفاقی می افتد؟

زمان بهبودی در این روش نسبت به عمل فمتو لیزیک بسیار کوتاه تر است؛ به طوری که حتی ممکن است پس از روز سوم عمل جراحی، اجازه برداشتن لنزهای تماسی را داشته باشید و در روز جراحی تا چند هفته آینده دید بهتری به افراد می‌دهد و بعد از یک هفته بیماران حتی می توانند رانندگی کنند.

درست مانند هر جراحی لیزری چشم، شما باید با جدیت به توصیه های جراح خود عمل کنید. در واقع روش اپی لیزیک عالی است اما شما باید نقش خود را به خصوص در مراحل بهبودی به خوبی انجام دهید در واقع  نتیجه نهایی بینایی شما به نحوه بهبود چشم شما بستگی دارد.

اپی لیزیک چیست؟

چه کسانی می توانند اپی لیزیک انجام دهند؟

جراحی اپی لیزیک نیز مانند سایر جراحی ها برای همه مناسب نیست؛ اگرچه ممکن است برای افرادی که برای جراحی لیزیک کاندید مناسبی نیستند، گزینه بهتری باشد. اما افرادی که بافت کافی برای فلپ ندارند باید به جای جراحی لیزیک، جراحی اپی لیزیک را انتخاب کنند.

کسانی که فعالیت ورزشی دارند، از جمله بوکسورها بهتر است به جای جراحی لیزیک، اپی لیزیک را انتخاب کنند؛ زیرا جراحی اپی لیزیک بسیار ایمن تر است و خطر جدا شدن فلپ در این روش وجود ندارد.

کسانی که تحت عمل جراحی اپی لیزیک قرار می‌گیرند، احتمالاً بعد از جراحی احساس ناراحتی می‌کنند. می توانید این ناراحتی را با استفاده از مسکن های بدون نسخه رفع کنید البته در مقایسه با جراحی های پی آر کی و لازک، جراحی اپی لیزیک باعث ناراحتی کمتری می شود.

آیا دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی برای  اپی لیزیک وجود دارد؟

قبل از مراجعه برای معاینه توسط چشم پزشک، توصیه می شود به مدت چهار هفته استفاده از لنزهای تماسی را متوقف کرده و به استفاده از عینک روی آورید. استفاده از لنزهای تماسی در مدت زمان طولانی باعث تغییر شکل قرنیه می شود. پس از آن زمان زیادی طول می کشد تا قرنیه به شکل طبیعی خود بازگردد.

این موضوع شبیه به این است که چگونه یک بند ساعت هنگام استفاده طولانی مدت اثری روی دست بر جای می گذارد؛ بنابراین ارزیابی و جراحی بر اساس قرنیه ای که شکل طبیعی خود را از دست داده است می تواند پیامدهای منفی داشته باشد. در طول ارزیابی، باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا فرد مناسبی برای جراحی اپی لیزیک هستید، جراحی های جایگزینی که می توانید انتخاب کنید، خطرات و عوارض و اینکه چه انتظاراتی می توانید پس از جراحی داشته باشید، صحبت کنید.

اگر شما فرد مناسبی برای جراحی لیزیک نباشید، پزشکان معمولاً جراحی اپی لیزیک را توصیه می کنند.

رعایت مواردی در روز عمل جراحی اپی لیزیک

 • از زدن هرگونه کرم، لوسیون یا آرایش روی صورت خود اجتناب کنید.
 • حداقل 4 روز قبل از جراحی باید داروهای سرماخوردگی یا آلرژی را قطع کنید.
 • اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید با پزشک مشورت کنید که آیا نیاز به قطع مصرف آنها برای مدتی قبل از جراحی دارید یا خیر.
 • شما باید 48 ساعت قبل و بعد از جراحی سیگار و الکل را ترک کنید
 • در روز جراحی، اگر دیابتی هستید، نباید انسولین مصرف کنید.

اپی لیزیک چیست؟

اقداماتی پس از اپی لیزیک

 • شما باید مراقب باشید که چشمان خود را مالش ندهید. در واقع پوشیدن محافظ چشم در هنگام خواب ایده آل خواهد بود تا ناخواسته چشمان خود را مالش ندهید.
 • شما باید از ورزش های شدید مانند بلند کردن اجسام سنگین یا شنا که می تواند منجر به آسیب چشم شود، اجتناب کنید.
 • استفاده از عینک آفتابی به مدت یک هفته پس از جراحی، حتی در داخل خانه، الزامی است. در حالت ایده آل، برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش و جلوگیری از تشکیل مه، باید در شش ماه اول پس از جراحی از عینک استفاده کرد.
 • اگر اهل ورزش های هوازی هستید، باید تا 4 هفته پس از عمل از نور شدید خورشید یا تابش خیره کننده خودداری کنید.
 • شما باید از استفاده از هرگونه آرایش یا لوسیون روی صورت خودداری کنید و به مدت 7 تا 10 روز به طور کامل مراقب چشم هایتان باشید.
 • هنگام شستن صورت یا دوش گرفتن، باید مراقب باشید که با شستشوی صورت صابون وارد چشمانتان نشود. در واقع شما باید حداقل 7 روز پس از جراحی آب و شامپو را از چشمان خود دور نگه دارید.
 • حداقل تا یک ماه پس از جراحی از شنا و جکوزی خودداری کنید.
 • طبق دستور پزشک باید قطره های چشمی را در فواصل زمانی معین در چشمان خود بریزید.

آیا جراحی اپی لیزیک عوارض جانبی دارد؟

برخی از عوارض جانبی رایج جراحی اپی لیزیک عبارتند از:

 • تاری دید به مدت 3-4 روز پس از جراحی
 • خشکی یا خارش چشم، درد خفیف یا احساس سوزش
 • دوبینی
 • احساس جسم خارجی در چشم
 • دیدن هاله در اطراف منابع نور و حساسیت به نور
 • این علائم به تدریج با بهبودی چشم  به راحتی بهبود می یابند.

سخن پایانی

جراحی اپی لیزیک برای همه مناسب نیست، اگر چه ممکن است برای افرادی که برای جراحی لیزیک مناسب نیستند، گزینه بهتری باشد. اما افرادی که قرنیه نازک دارند و افرادی که بافت کافی برای فلپ ندارند باید به جای جراحی لیزیک، جراحی اپی لیزیک را در نظر بگیرند. کسانی که تحت عمل جراحی اپی لیزیک قرار می‌گیرند، احتمالاً بعد از جراحی احساس درد خفیفی می‌کنند. می توانید این درد را با استفاده از مسکن های بدون نسخه رفع کنید.