بلاگ چشم پزشکی

آیا شب کوری باعث نابینایی میشود؟

by بیماری های چشم in نوامبر 23, 2022

امروز در کلینیک چشم پزشکی هما راجع به این سوال صحبت خواهیم کرد که آیا شب کوری باعث نابینایی میشود؟ لطفا برای کسب اطلاع بیشتر تا پایان این مقاله مارا همراهی بفرمایید.

اختلال و ضعف دید در شب

شب کوری نوعی بیماری میباشد که فرد مبتلا در شب دچار اختلال در بینایی میشود و این امر کاملا غیر ارادی است. این افراد به دلیل داشتن این اختلال با ورود از محیط روشن به تاریک و کم نور برای تشخیص کنتراست و تطابق دید نیاز به زمان بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

البته این نوع اختلال در دید حتما برای بیماری شب کوری نمی باشد بلکه میتواند  یکی از علائم بیماری رتینیت پیگمنتوزا باشد. این بیماری از کودکی در چشم وجود داشته و بینایی را کم کم کاهش و به شب کوری منجر میشود. بیماری رتینیت پیگمنتوزا یک نوع بیماری ارثی در شبکیه چشم میباشد. البته نمیتوان گفت اختلال شب کوری حتما از علائم بیماری PR  شبکیه میباشد بلکه این بیماری علائم دیگری نیز دارد که یکی از آن ها شب کوری است از علائم دیگر این بیماری میتوان به کاهش دید جانبی و همچنین عادت به نور کم به تدریج می توان اشاره کرد.

برای درمان این بیماری هیچ روش موثری وجود ندارد ولی شما اگر این علائم را دارید بهتر است هرچه سریعتر به کلینیک مراجعه کنید. شما می توانید  همچنین برای محافظت از چشم ها از عینک های آفتابی و کلاه های لبه دار در طول روز استفاده نمایید. توجه داشته باشید که شب کوری بدین معنا نیست که فرد شب ها توانایی دیدن را مطلقا ندارد بلکه این بیماری سبب اختلال میدان بینایی در شب یا در نور ضعیف می شود.

آیا شب کوری باعث نابینایی میشود ؟

چه موقع برای شب کوری باید به پزشک مراجعه کنیم؟

  • آیا جابه جایی و حرکت در مکانی که دارای نور کم یا تاریک است برای شما مشکل است؟
  • آیا در هنگام رانندگی در شب با مشکل مواجه می شوید و نور چراغ های ماشین هایی که از مقابل شما می آیند ممکن است یاعث شود برخی موانع را به درستی تشخیص ندهید؟
  • آیا تشخیص چهره و اشیاء در تاریکی برای شما بسیار مشکل می شود؟
  • آیا در زمان روشن شدن و یا تاریک شدن ناگهانی اتاق برای مدت طولانی نمی توانید با محیط منطبق شوید؟

آزمایش هایی برای تشخیص بهتر مانند الکتروتینوگرافی ( ERG ) که واکنش سلول های استوانه ای و مخروطی چشم را در نور بررسی می کند، میدان دید و این آزمایش هرگونه اختلال در دید میدانی و جانی که بر اثر بیماری چشمی و مغزی ایجاد شده را تشخیص میدهد و تست بینایی رنگ، رفلکس نوری مردمک چشم، حدت بینایی و رفرکشن جهت بررسی تجویز عینک یا لنز های چشم، معاینه شبکیه چشم ها برای بررسی وجود هر گونه آسیب در ساختار چشم، معاینه اسلیت لمپ برای بررسی ساختار های جلویی چشم مانند قرنیه، پلک، عنبیه و … برای بیمار تجویز شود.

آیا شب کوری باعث نابینایی میشود ؟

درمان بیماری شب کوری

 این بیماری درمان قطعی ندارد ولی میتوان در آینده از ژن درمانی و استفاده از سلول های بنیادی از پیشروی این بیماری  استفاده کرد. یکی از روش های پیشنهاد شده برای درمان اختلال شب کوری چشم ها استفاده از عینک های ضد بازتاب نور میباشد تا موجب رسیدن نور بیشتری به چشم و به بهبود کنتراست دید به خصوص در شب شود.

برای تعیین وقت ویزیت و معاینه چشمی و همچنین سوالات و مشکلات چشمی می توانید تماس بگیرید 09303996580
و